Ουαλία - Ιράν 0-2 : Ο επιμένων νικά με γκολ στο 98' και στο 101'!

ΑΠΕ-ΜΠΕ

Το Ιράν μόχθησε, άξιζε και τελικά επικράτησε της Ουαλίας με 2-0, βάζοντας πλώρη για τους «16» του Μουντιάλ 2022, καθώς περιμένει τον «τελικό» απέναντι στις ΗΠΑ

Με γκολ των Τσεσμί και Ρεζαεϊάν στο 98′ και 101′, το Ιράν επικράτησε της Ουαλίας με 2-0. Οι Ιρανοί έψαχνα το γκολ, είχαν δυο δοκάρια, ένα ακυρωθέν γκολ και από το 83′ έπαιζαν με παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολής του τερματοφύλακα της Ουαλίας.

Κατά την ανάκρουση του εθνικού ύμνου του Ιράν καταγράφηκαν αποδοκιμασίες ενώ υπήρχαν γυναίκες που δάκρυσαν, την ώρα που οι φωνές για τη μεταχείριση των γυναικών από την κυβέρνηση της χώρας πληθαίνουν.

Οι Ουαλοί από την πλευρά τους, χάλασαν κόσμο στην ανάκρουση του ύμνου της χώρας…

Η πρώτη ευκαιρία ήρθε από την Ουαλία με τον Μουρ – ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στην αναμέτρηση με τις ΗΠΑ και αυτή τη φορά βρέθηκε στην αρχική 11άδα –  να κάνει την προβολή αλλά να μη βρίσκει στόχο.

Το Ιράν ήταν αυτό που μετά τα πρώτα λεπτά, άρχισε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μέτρησε μια σειρά ευκαιριών, με την πρώτη να έρχεται με την κεφαλιά του Ασμούν.

Στο 18 το Ιράν σκόραρε με το γκολ να ακυρώνεται με τη βοήθεια του ημιαυτόματου οφ σάιντ του VAR.

Στο 52′ χάθηκε τριπλή ευκαιρία για το Ιράν που είχε δυο δοκάρια και μια κεφαλιά την οποία σταμάτησε ο τερματοφύλακας της Ουαλίας!

Στο 83′ η Ουαλία είχε τη μεγάλη της στιγμή με τον γκολκίπερ του Ιράν να διώχνει σε κόρνερ του σουτ του Ντέιβις

Στο επόμενο λεπτό, ο τερματοφύλακας της Ουαλίας, Χένεσι, αποβλήθηκε καθώς «γκρέμισε» τον Ταρεμί εκτός περιοχής.

Το Ιράν αξιοποίησε το αριθμητικό πλεονέκτημα σκοράροντας στο 8ο των καθυστερήσεων με τον Τσεσμί, ένα γκολ  που έδωσε τη νίκη στην ομάδα που την άξισε με βάση την εικόνα της.

Στο 11ο των καθυστερήσεων ήρθε και το δεύτερο γκολ των Ιρανών που πλέον ελπίζουν για την πρόκριση στους 16.