Ολλανδία - Εκουαδόρ 1-1: «Ιπτάμενο» Εκουαδόρ... εξαφάνισε τους «οράνιε»

AMNA/EPA

Η Ολλανδία άνοιξε νωρίς το σκορ με τον… συνήθη ύποπτο, τον Χάκπο, αλλά το Εκουαδόρ ανέβασε στροφές, ισοφάρισε με τον Βαλένσια, είχε δοκάρι και τελείωσε το ματς έχοντας την απόλυτη κυριαρχία. Μόνο ένα ακόμα γκολ έλειψε από τους παίκτες του Αλφάρο, που έκλεψαν την παράσταση κόντρα στους «οράνιε», την ίδια ώρα που το Κατάρ μένει εκτός διοργάνωσης.

Η Ολλανδία άνοιξε από νωρίς το σκορ με τον… συνήθη ύποπτο, τον Χάκπο. Στο 6ο λεπτό, ο εξτρέμ της Αϊντχόφεν πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ με ένα δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, έπειτα από ωραία ασίστ του Κλάασεν, που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Καϊσέδο.

Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του Χάκπο σε ισάριθμα ματς στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Ασταμάτητος τη φετινή σεζόν ο Ολλανδός φορ, τόσο στο ολλανδικό πρωτάθλημα, όσο και με το εθνόσημο, καθώς έχει συμμετοχή σε 34 γκολ σε 28 εμφανίσεις, έχοντας βρει δίχτυα 16 φορές, ενώ έχει μοιράσει 18 ασίστ.

Το Εκουαδόρ συνήλθε γρήγορα μετά το προβάδισμα των «οράνιε», ανέβασε στροφές και απείλησε με τον Βαλένσια στο 24′, όταν πλάσαρε από καλή θέση, με τον Φαν Ντάικ να παρεμβαίνει αποτελεσματικά. Ο επιθετικός της Φενερμπαχτσέ απείλησε ξανά στο 32′ αλλά ο Νόπερτ εξουδετέρωσε το δυνατό σουτ που επιχείρησε, βγάζοντας τη μπάλα σε κόρνερ και πραγματοποιώντας μία ακόμα εντυπωσιακή επέμβαση σε αυτό του Μουντιάλ.

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ο Εστουπινιάν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Νόπερτ μετά από εκτέλεση κόρνερ, με το γκολ να ακυρώνεται για υπόδειξη του Πορότσο σε θέση οφσάιντ και παρεμπόδιση του οπτικού πεδίου του Νόπερτ, έπειτα από εξέταση και του VAR.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με το Εκουαδόρ να έχει καλύτερη απόδοση στο πρώτο 45λεπτο, αλλά η Ολλανδία το γκολ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Λουίς Φαν Χάαλ πέρασε στο ματς τον Ντεπάι στη θέση του Μπερχβάιν για να προσδώσει μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα και την ποιότητα του φορ της Μπαρτσελόνα στη γραμμή κρούσης λόγω του ρευστού σκορ.

Ωστόσο, το γκολ ήρθε από το Εκουαδόρ στο 49′, με τον Βαλένσια να παίρνει το «ριμπάουντ» από το σουτ του Εστουπινιάν που απέκρουσε αρχικά ο Νόπερτ. Η φάση ξεκίνησε έπειτα από λάθος των Ολλανδών λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Αυτό ήταν το τρίτο τέρμα για τον βετεράνο επιθετικό της Φενερμπαχτσέ στο Μουντιάλ του Κατάρ, μετά τα δύο που πέτυχε κόντρα στο Κατάρ στην πρεμιέρα. Τόσα δεν έχει πετύχει κανένας μέχρι στιγμής στη διοργάνωση του Κατάρ.

Στο 59′ το Εκουαδόρ, που συνέχιζε να κλέβει την παράσταση στην αναμέτρηση,  άγγιξε κι ένα δεύτερο τέρμα, όταν η «οβίδα» του Πλάτα σταμάτησε στο δοκάρι, μετά από μία φάση πολιορκίας στα καρέ του Νόπερτ.

Οι «οράνιε» έκαναν αισθητή την παρουσία τους μετά από ώρα, όταν ο Κουπμάινερς επιχείρησε ένα  σουτ έξω από την περιοχή έπειτα από στρώσιμο του Χάκπο στο 66′, με τη μπάλα να φεύγει πολύ ψηλά χωρίς να ανησυχήσει τον Γκαλίντες.

Την σπουδαία εμφάνιση του Εκουαδόρ επισκίασε ο  τραυματισμός του Βαλένσια, που αποχώρησε με φορείο στο φινάλε του αγώνα.

Το Εκουαδόρ παραλίγο να βρει το πολυπόθητο γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις, μετά το λάθος του Νόπερτ αλλά το 1-1 ήταν το τελικό σκορ.