Γαλλία - Δανία 2-1: Με τέτοιο Εμπαπέ πώς να μην έχει τουπέ

amna-epa

Ο Κιλιάν Εμπαπέ σημείωσε δυο γκολ και η Γαλλία λυγίζοντας 2-1 τη Δανία εξασφάλισε την πρόκρισή της στους 16 του Μουντιάλ.

Η Γαλλία βιάστηκε να χαρεί όταν προηγήθηκε με τον Εμπαπέ στο 61΄. Η άμυνα της αιφνιδιάστηκε σε στατική φάση και το πλήρωσε (1-1). Αλλά ο τρομερός επιθετικός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Σκόραρε ξανά στο 86΄ και έστειλε τους μπλε στην επόμενη φάση.

Ό,τι καλό έκανε η Γαλλία στο πρώτο ημίχρονο είχε αφετηρία τα πόδια του Ουσμάν Ντεμπελέ. Ο εξτρέμ της Μπαρτσελόνα, όποτε έπαιρνε την μπάλα, προκαλούσε ρήγματα στο αριστερό άκρο της δανικής άμυνας. Οι σέντρες του όμως, πότε με το δεξί πότε με το αριστερό, βρίσκανε τον Ολιβιέ Ζιρού καλά μπλοκαρισμένο από τους τρεις στόπερ της Δανίας.

Από την άλλη πλευρά ο Κιλιάν Εμπαπέ δεν έβρισκε τον ανάλογο χώρο για να ανοίξει το… τούρμπο. Μια φορά που είχε την ευκαιρία να ξεχυθεί προς την εστία του Σμάιχελ τον γκρέμισε με ”επαγγελματικό φάουλ” ο Κρίστενσεν πριν γίνει… άπιαστος.

Ο Εμπαπέ, όταν έμενε όρθιος, «μοίραζε σακκούλες» στους αντιπάλους του, όπως έγινε σε αυτή τη φάση.

Η Δανία, με σωστή αμυντική οργάνωση, ουσιαστικά απειλήθηκε μόνο μια φορά στα πρώτα 45 λεπτά. Όταν ο Ραμπιό με κεφαλιά έδωσε στην μπάλα πορεία προς τα δίχτυα αλλά ο Σμάιχελ απογειώθηκε και απέκρουσε κάνοντας περήφανο τον πατέρα του που παρακολουθεί το ματς από την εξέδρα.

Ο άλλος τερματοφύλακας, Ούγο Γιορίς δεν είχε τέτοιες έννοιες καθώς η Δανία ήταν ακίνδυνη επιθετικά. Μια φορά βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Κορνέλιους σούταρε πολύ μακριά από τον στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χιούλμαντ άλλαξε τον φορ  του βάζοντας τον πιο γρήγορο Μπρέθγουεϊτ στη θέση του Κορνέλιους. Οι Σκανδιναβοί μπήκαν πιο δυνατά, κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και άρχισαν να πατάνε στη γαλλική περιοχή.

Η τακτική αυτή διευκόλυνε τα σχέδια της Γαλλίας στην αντεπίθεση. Κι αφού ο Γκριεζμάν αστόχησε απελπιστικά στο 60΄ ένα λεπτό αργότερα ο Εμπαπέ συνδυάστηκε με τον Ερναντέζ και με απευθείας σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Αλλά η χαρά των «μπλε» δεν κράτησε πολύ. Μη έχοντας να χάσει πλέον τίποτα η Δανία βγήκε ακόμη πιο μπροστά, φορτώνοντας με κάθε ευκαιρία τη γαλλική περιοχή. Στο 68΄ , που κέρδισε κόρνερ, προωθήθηκε η «αεροπορία» και ο Αντρέας Κρίστενσεν ισοφάρισε (1-1).

Το ματς φαινόταν πώς θα έληγε ισόπαλο όταν στο  86΄ο Εμπαπέ εκμεταλλεύτηκε την έξοχη σέντρα του Γκριεζμάν και με από κοντά σημείωσε το δεύτερο του γκολ που έγειρε την πλάστιγγα οριστικά υπέρ της Γαλλίας…