Ιαπωνία - Κόστα Ρίκα 0-1: Και ξαφνικά ο όμιλος έγινε... άνω - κάτω!

ΑΠΕ ΜΠΕ

Η Ιαπωνία έμεινε στη νίκη επί των Γερμανών, με την Κόστα Ρίκα να… γιατρεύει τις πληγές που της άφησε η βαριά ήττα από την Ισπανία με μια μεγάλη νίκη, με 1-0.

Το Μουντιάλ του 2022 είναι το Μουντιάλ των εκπλήξεων, με την Κόστα Ρίκα να κερδίζει την Ιαπωνία με 1-0 την Ιαπωνία και να φέρνει τα πάνω – κάτω, με τους Γερμανούς να… ανακουφίζονται.

Ο προπονητής της Ιαπωνίας Χάϊμε Μοριγιάσου, προχώρησε σε πέντε αλλαγές στην 11άδα κάτι που δεν βοήθησε την ομάδα του να αποδώσει όπως θα ήθελε. Την ίδια στιγμή, η Κόστα Ρίκα, που απέναντι στην Ισπανία… δεινοπάθησε, έδειξε στοιχεία κανονικής ομάδας. Στο 34′ ο γνώριμός μας Ζόελ Κάμπελ έπιασε ένα σουτ που μάλλον θα θέλει να ξεχάσει.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Κέιλορ Νάβας έδειξε την κλάση του και απέκρουσε το σουτ του Μορίτα.

Στο 80′ ο Φούλερ πέτυχε το γκολ για τον Κόστα Ρίκα, που αποδείχθηκε «χρυσό»…

Οι Ιάπωνες βρέθηκαν στο καναβάτζο και έψαξαν την ισοφάριση. Αυτή δεν ήρθε, με τον Νάβας να είναι ξανά ο πρωταγωνιστής.

Κόστα Ρίκα: Νάβας, Γουάστον, Ντουάρτε, Κάλβο, Οβιέδο, Φούλερ, Μπόρχες (89` Σάλας), Τεγέδα, Τόρες (65` Αγκιλέρα), Κάμπελ, Κοντρέρας (65` Μπένετ).

Ιαπωνία: Γκόντα, Γιαμάνε (62` Μιτόμα), Ιτακούρα, Γιοσίντα, Ναγκατόμο (46` Χ.Ιτο), Εντο, Μορίτα, Ντοάν (67` Τζ.Ιτο), Καμάντα, Σόμα (82` Μιναμίνο), Ουέντα (46` Ασάνο).