Bέλγιο - Μαρόκο 0-2: Ο Κουρτουά έστειλε τους «διαβόλους» στην κόλαση

amna-epa

To Μαρόκο είπε ευχαριστώ στο δώρο του Κουρτουά, νίκησε 2-0 το Βέλγιο και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στους 16 του Μουντιάλ.

Ο Τιμπό Κουρτουά υπέπεσε σε ένα από τα μεγαλύτερα λάθη της καριέρας του και το Μαρόκο πήρε πολύτιμη νίκη 2-0 επί του Βελγίου στην 2η αγωνιστική του Μουντιάλ.

Ο καλύτερος ίσως τερματοφύλακας του κόσμου έκανε δώρο το γκολ στον Σαμπίρι. Το Μαρόκο έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 90+2  και τώρα για τους «κόκκινους διαβόλους» ισχύει το «τρεχάτε ποδαράκια μου».

Το μέλλον τους στη διοργάνωση θα κριθεί τώρα στο ματς της 3ης αγωνιστικής με την Κροατία (το Μαρόκο παίζει με τον Καναδά)

Το Βέλγιο πήρε από τα πρώτα λεπτά τον έλεγχο του αγώνα και δεν άργησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ αλλά ο Μουνίρ στο 6΄ σταμάτησε στο τετ α τετ τον  Μπατσουαγί και κράτησε ζωντανό το Μαρόκο.

Σταδιακά η κυριαρχία των Βέλγων ξεθύμανε. Λασκάρισε η πίεση και το Μαρόκο όχι μόνο μπόρεσε να αναπνεύσει αλλά και να γίνει απειλητικό. Ο Ζίγιεχ με μακρινό σουτ  προειδοποίησε τον Κουρτουά ότι θα πρέπει να φυλάγεται.

Ο Βέλγος γκολκίπερ μπορεί να μην ανησύχησε σε αυτή τη φάση αλλά στο 35′ που βρέθηκε απέναντι στον Ασράφ Χακίμι τα χρειάστηκε. Ευτυχώς όμως για αυτόν το σουτ του Μαροκινού έστειλε την μπάλα άουτ.

Τελικά ο Κουρτουά μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα του στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στάθηκε τυχερός όμως γιατί για ένα… κλικ ο Σαΐς, που αναμίχθηκε στη φάση μετά το φάουλ του Ζίγιεχ, συνελήφθη από τον VAR σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε.

Το γκολ αυτό λειτούργησε σαν καμπανάκι για τους Βέλγους οι οποίοι βγαίνοντας από τα αποδυτήρια για το δεύτερο ημίχρονο προσπάθησαν να σκοράρουν για να αποφύγουν τις περιπέτειες. Ωστόσο οι Μαροκινοί ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι, με τον Μπουφάλ στο  57΄.

Ο Μαρτίνεζ βλέποντας τα σκούρα έκανε δυο απανωτές αλλαγές με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Μέσα οι Τίλεμανς, Μέρτενς, έξω οι Ονάνα, Εντέν Αζάρ. H παρέμβαση του είχε άμεσα επίδραση στο παιχνίδι. Το Βέλγιο έγινε πιο επιθετικό και λίγο μετά την είσοδο του ο Μέρτενς παραλίγο να χριστεί σκόρερ.

Και ο προπονητής του Μαρόκου προχώρησε σε αλλαγές. Μια μάλιστα από τις δυο αποδείχθηκε χρυσή. Ο Σαμπίρι που μπήκε στη θέση του Χακίμι στο 73΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση αιφνιδίασε τον Κουρτουά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Βέλγοι προσπάθησαν στα λεπτά που απόμεναν να φτάσουν στην ισοφάριση. Δίχως καθαρό μυαλό όμως ελάχιστα απείλησαν ενώ οι Μαροκινοί ήταν φωτιά και λάβρα σε κάθε τους αντεπίθεση. Σε μια από αυτές στο 90+2 ο Αμπουκλάλ εκτέλεσε για δεύτερη φορά τον Κουρτουά (2-0) και έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή.