Καμερούν - Σερβία 3-3: Η ματσάρα του Μουντιάλ είχε νικητή... τους ουδέτερους!

Έξι γκολ, δυο εναλλαγές, ένας… απολαυστικός – για τους ουδέτερους – χαμός, με το 3-3 ανάμεσα σε Καμερούν και Σερβία να αποτελεί την πρώτη «αποζημίωση» για όσες… «σούπες» είδαμε! Η Σερβία ελπίζει σε πρόκριση μέσω… Βραζιλίας

Καμερούν – Σερβία 3-3 σε ένα ματς με έξι γκολ, δυο γκολ της Σερβίας μέσα σε τρία λεπτά με το 1-0 να γίνεται 1-2, και δυο γκολ του Καμερούν μέσα σε τρία λεπτά για το 3-3 σε μια ποδοσφαιρική τρέλα, με «ελληνικό» στοιχείο. Ο Πιέρ Κουντέ του Ολυμπιακού έχασε ευκαιρίες, ο Κρίστοφερ Ενκουλού του Άρη είχε μια ασίστ και ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ είχε δυο ασίστ!

Η Σερβία απείλησε το Καμερούν με τον Μίτροβιτς στο 13′. Ο επιθετικός της Φούλαμ ξεπέρασε το εμπόδιο του Ενκουλού, με τη μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι.

Στο 17′ ο Μίτροβιτς έχασε μοναδική ευκαιρία από ιδανικό σημείο, με τον Σέρβο να απορεί καθώς δεν έχει συνηθίσει να αστοχεί από τέτοια θέση…

Στο 19′ ήρθε η πρώτη ευκαιρία για το Καμερούν, με τον Κουντέ να πιάνει δυνατό σουτ και τον γκολκίπερ της Σερβίας να έχει αντανακλαστικά και να αποκρούει.

Στο 21′ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έβγαλε μια έξυπνη πάσα στη μεγάλη περιοχή του Καμερούν, με τον Ενκουλού να τη «διαβάζει» και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 29′ το Καμερούν έκανε το 1-0 μετά από μια «Ελληνική» συνεργασία. Ο Κουντέ του Ολυμπιακού εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ενκουλού του Άρη έπιασε την κεφαλιά – ασίστ για τον Καστελέτο, ο οποίος έπρεπε απλά να κάνει μια επαφή με τη μπάλα για να σκοράρει.

Το Καμερούν βρήκε το γκολ από στατική φάση, που είναι η δύναμη των Σέρβων, και έδειξε να ελέγχει το ματς,  όμως το φινάλε του πρώτου μέρους ήταν εφιαλτικό για εκείνους και ιδανικό για τους Σέρβους, που ανέτρεψαν τα δεδομένα πριν βρεθούν στα αποδυτήρια.

Αρχικά, ο Πάβλοβιτς ισοφάρισε με κεφαλιά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δυο λεπτά αργότερα, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έστρωσε για τον Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς, ο οποίος με σουτ έκανε το 1-2.

Μετά από ένα γεμάτο πρώτο ημίχρονο, οι δυο ομάδες μας είπαν «να δεις τι σου ΄χω για μετά»… Η Σερβία έκανε το 3-1 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με την δεύτερη ασίστ του Αντρίγα Ζίβκοβιτς, στο 53′.

Η Σερβία ένιωθε πως είχε βάλει τις βάσεις για τη νίκη, και στο 63′ ο Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς έχασε ευκαιρία για το 4-1.

Και, τι σου είναι η μπάλα… Το Καμερούν ισοφάρισε πετυχαίνοντας δυο γκολ σε διάστημα μικρότερων των τριών λεπτών! Αρχικά, στο 64′ ο Αμπουμπακάρ μείωσε σε 3-2.

Στο 66′, ο σκόρερ του 3-2, που είχε περάσει ως αλλαγή, έβγαλε την ασίστ στον Τσούπο – Μοτίγκ ο οποίος έκανε το 3-3!

Αφού αμφότερες προηγήθηκαν και απώλεσαν το προβάδισμα, οι δυο ομάδες άρχισαν να πατούν φρένο. Το τελικό 3-3 δίνει στη Σερβία το δικαίωμα  να ελπίζει σε νίκη της Βραζιλίας επί της Ελβετίας έτσι ώστε να πάει σε «τελικό» πρόκρισης με την Ελβετία, στον οποίο θα θέλει μόνο νίκη για να το προσπεράσει.