Νότια Κορέα - Γκάνα 2-3: Η Μέρα με τις Ματσάρες, Μέρος 2ο

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Μετά το απίστευτο Καμερούν-Σερβία 3-3, ήρθε άμεσα και δεύτερο σούπερ παιχνίδι στο Μουντιάλ, με την Γκάνα να κερδίζει τη Νότια Κορέα με 3-2 ύστερα από ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο.

Στο πέσιμο την αυλαίας της δεύτερης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων παρακολουθούμε τα πιο ωραία παιχνίδια της διοργάνωσης. Πρώτα ήταν το χορταστικό 3-3 στο Καμερούν-Σερβία, για να έλθει αμέσως μετά το συναρπαστικό 3-2 στο Γκάνα – Νότια Κορέα.

Οι Γκανέζοι πήραν τους πρώτους βαθμούς τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ενώ και η Κορέα, παρά την ήττα της, διατηρεί τις ελπίδες της για πρόκριση.

Με την oμάδα του πρώην προπονητή του Ολυμπιακού, Πάουλο Μπέντο, έπαιξαν και οι δύο Χουάνγκ – ο Ιν-μπέομ βασικός και ο Ουΐ-τζο αλλαγή στο 79′.

Δύο φάσεις, δύο γκολ για την Γκάνα

Μια κεφαλιά που δεν πήραν οι αμυντικοί της Νότιας Κορέας και μία που κέρδισε ο Σαλισού, έκριναν το πρώτο ημίχρονο.

Οι Κορεάτες, που ερχόντουσαν από τέσσερα ματς σε Παγκόσμιο Κύπελλο χωρίς γκολ, είχαν την κατοχή της μπάλας, προσπαθούσαν να σκοράρουν, αλλά δέχτηκαν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, στις μοναδικές σοβαρές επιθετικές προσπάθειες των Αφρικανών.

Πρώτος βρήκε δίχτυα ο Σαλισού στο 24′, όταν η άμυνα δεν έδιωξε τη στημένη μπάλα που εκτέλεσε ο Τζόρνταν Αγιού και εκμεταλλευόμενος τη σύγχυση, την έσπρωξε στα δίχτυα από κοντά.

Ο Τζόρνταν Αγιού ήταν ο δημιουργός και του δεύτερου γκολ στο 34′, όταν έβγαλε σέντρα από το ίδιο περίπου σημείο που ξεκίνησε το 1-0 και ο Κούντους πήρε την κεφαλιά για να γράψει το 2-0.

Το comeback της Νότιας Κορέας με τον Τσο και η απάντηση του Κούντους

Η Νότια Κορέα μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσο. O 24χρονος επιθετικός έκανε μέσα σε οχτώ λεπτά τις τρεις πρώτες τελικές της ομάδας του προς την εστία, όλες με κεφαλιά. Στην πρώτη, στο 53′, νικήθηκε από τον Ζίγκι…

…αλλά στις άλλες δύο σκόραρε ύστερα από ασίστ του Λι (58′) και του Κιμ (61′) και ισοφάρισε σε 2-2.

Η κορεάτικη άμυνα, όμως, έδωσε άλλο ένα δώρο, αφού Γουίλιαμς (που έπιασε αέρα) και Κούντους βρέθηκαν στο 68′ ξεμαρκάριστοι στην περιοχή και ο ο μεσοεπιθετικός του Άγιαξ πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στον αγώνα για το νέο προβάδισμα της ομάδας του.

Οι Κορεάτες συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν πολλές ευκαιρίες, σταματώντας σε πολλές περιπτώσεις πάνω στον Ζίγκι.

Το ενδιαφέρον έμεινε αμείωτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο με την Γκάνα να παλεύει με νύχια και με δόντια και να επιτυγχάνει να αντέξει στο σφυροκόπημα της Νότιας Κορέας.