Εκουαδόρ - Σενεγάλη 1-2: Δίκαιη νίκη και πρόκριση στους 16 η Σενεγάλη του Παπέ Σισέ!

amna-epa

Η Σενεγάλη ήταν καλύτερη και κέρδισε δίκαια 2-1 το Εκουαδόρ και προκρίθηκε ως 2η από τον 1ο όμιλο στους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, μπήκε στο τέλος ο Σισέ του Ολυμπιακού.

Σ’ ένα ματς που ήταν καλύτερη η Σενεγάλη κέρδισε δίκαια 2-1 το Εκουαδόρ για την 3η αγωνιστική του α’ ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 και ως (η Ολλανδία στην κορυφή) πήρε το εισιτήριο για τους 16 της διοργάνωσης. Με τον Παπέ Σισέ του Ολυμπιακού να μένει στον πάγκο και να μπαίνει αλλαγή στις καθυστερήσεις, η ομάδα του Αλιού Σισέ είχε τον έλεγχο στο συντριπτικά μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και η πρόκρισή της τέθηκε σε αμφιβολία μόνο για ένα δίλεπτο. Στο 68ο το Εκουαδόρ ισοφάρισε 1-1 το γκολ-πέναλτι του Σαρ στο 44′ έως ότου στο 70′ ο Κουλιμπαλί διαμορφώσει το τελικό 2-1 για τους Αφρικανούς. Πλέον η Σενεγάλη περιμένει τα τελευταία ματς του 2ου ομίλου (Αγγλία, Ιράν, ΗΠΑ, Ουαλία) για να μάθει ποιόν θα αντιμετωπίσει στα νοκ-άουτ.

Μπήκε πιο δυνατά η Σενεγάλη

Η Σενεγάλη μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό ο Ιντρίσα Γκέιγ έφτασε σε θέση βολής αλλά το δεξί σουτ που έκανε έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 8ο λεπτό ήταν η σειρά του Ντιά να βρεθεί φάτσα με το τέρμα αλλά το διαγώνιο δεξί πλασέ του έφυγε 2-3 μέτρα μακριά από το αριστερό δοκάρι.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο υπόλοιπο του α’ ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα ως το 43ο λεπτό που η Σενεγάλη κέρδισε πέναλτι. Το Εκουαδόρ είχε την ελαφρά (43-40%) κατοχή μπάλας αλλά η Σενεγάλη τις τελικές (12 έναντι 2 στη λήξη του ημιχρόνου) μέχρι να κάνει το 1-0 για τους Αφρικάνους ο Ισμαΐλα Σαρ ευστοχώντας από την άσπρη βούλα σε μια παράβαση που κέρδισε ο ίδιος σε άτσαλο μαρκάρισμα του Χινσάπι.

Αλλαγές στο ημίχρονο και ισοφάριση από Εκουαδόρ

Όπως ήταν φυσικό, με την ομάδα του πίσω στο σκορ,  ο προπονητής του Εκουαδόρ, Γκουστάβο Αλφάρο, αποφάσισε να διαφοροποιήσει τα πλάνα του, έβγαλε Γκρουέζο και Φράνκο και πέρασε στις θέσεις τους, τους Σιφουέντες και Σαρμιέντο αντίστοιχα. Αντιθέτως ο Αλιού Σισέ άφησε τη Σενεγάλη όπως την παρέταξε στο α’ ημίχρονο.

Το Εκουαδόρ μετά τις αλλαγές ήταν ελαφρά καλύτερο αλλά και πάλι του έλειπαν οι σωστές τελικές πάσες και οι καλές τελικές προσπάθειες. Ωστόσο τη βρήκε την ισοφάριση στο 68′ με μια στημένη μπάλα και πιο συγκεκριμένα ένα κόρνερ. Ο Καϊσέδο με κοντινή προβολή στο β’ δοκάρι εκμεταλλεύτηκε κεφαλιά-ασίστ του Τόρες και έκανε το 1-1.

Άμεση απάντηση από Κουλιμπαλί για Σενεγάλη!

Η χαρά των παικτών του Ισημερινού δεν κράτησε πολύ αφού στο 70′ ο Κουλιμπαλί έκανε το 2-1 για τη Σενεγάλη με κοντινό πλασέ από τη μικρή περιοχή και με τη μπάλα να του… στρώνεται από τον Ενέρ Βαλένσια του Εκουαδόρ…!

Στο διάστημα που απέμεινε δεν άλλαξε κάτι αφού το Εκουαδόρ δεν είχε τον τρόπο να φτάσει με αξιώσεις σε νέα ισοφάριση και να δώσει νέα τροπή στο ματς και να διεκδικήσει εκ νέου την πρόκριση.