Ιράν - ΗΠΑ 0-1: «Σικ» πρόκριση με Πούλισικ

amna-epa

Με γκολ του Κρίστιαν Πούλισικ η ομάδα των ΗΠΑ νίκησε 1-0 τον Ιράν και πέρασε ως δεύτερη από τον όμιλο στη φάση των «16» του Μουντιάλ όπου θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία.

Σε μια αναμέτρηση με πολλές προεκτάσεις, κάθε άλλο παρά αθλητικές, το πάθος δεν έλειπε από καμιά από τις δυο ομάδες. Οι Ιρανοί όμως είχαν ένα λόγο παραπάνω αφού σύμφωνα με ΜΜΕ, απειλούνται οι οικογένειές τους πίσω στην πατρίδα τους.

Η αμερικανική ομάδα ήταν καλύτερη από την αρχή του αγώνα και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ. Ο Γουεά απέτυχε να σκοράρει στο 20΄ με σουτ και στο 28 με κεφαλιά αλλά και τις δυο φορές είδε την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Μπεϊρανβάντ.

Το Ιράν, εύκολα ή δύσκολα, σταματούσε τις αμερικανικές επιθέσεις αλλά στο 38′ δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα όταν ο Ντεστ έβγαλε ασίστ με το κεφάλι στον Πούλισικ κι αυτός  με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτό ήταν το 22ο γκολ του Πούλισικ με την εθνική ομάδα και το πρώτο σε Μουντιάλ. Όμως δεν μπόρεσε να το πανηγυρίσει καθώς τραυματίστηκε στη σύγκρουσή του με τον Μπεϊρανβάντ κι έμεινε για ένα πεντάλεπτο εκτός αγώνα.

Οι Αμερικανοί θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει το ματς πριν την ανάπαυλα αλλά το γκολ που σημείωσε ο Γουεά  στο τετ α τετ με τον γκολκίπερ δεν μέτρησε μετά από έλεγχο στο VAR καθώς ο σκόρερ βρέθηκε σε θέση οφσάιντ.

Τo Iράν είχε στη σύνθεσή του τόσο τον Μοχαμαντί όσο και τον Χατζισαφί της ΑΕΚ. Ωστόσο ο πρώτος δεν ολοκλήρωσε καν το πρώτο ημίχρονο. Τραυματίστηκε στις καθυστερήσεις και αποχώρησε. Στη θέση του μπήκε ο Καριμί.

Ο Πούλισικ τελικά δεν μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα και στη θέση του μπήκε ο Άαρονσον. Η απουσία του δεν έγινε αισθητή. Οι ΗΠΑ διατήρησαν το μομέντουμ του ματς και ο Στάριτζ έχασε μια ευκαιρία στο 47΄για να κλειδώσει τη νίκη. Οι Ιρανοί προοδευτικά κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και κατέγραψαν την πρώτη τελική τους στο 52΄ με τον Γκοντός.

Ο Κάρλος Κεϊρόζ έριξε στο τελευταίο 15λεπτο στον αγώνα τον Καρίμ Ανσαριφάρντ σε μια τελευταία προσπάθεια να κυνηγήσει το γκολ της ισοφάρισης. Πράγματι είχε την ευκαιρία στο 90+3 αλλά η κεφαλιά του Πουραλιγκαντζί  δεν βρήκε τον στόχο. Κι άλλη μια στο τελευταίο λεπτό με τον Ανσαριφάρντ ενώ ζήτησε και πέναλτι πάνω στον Ταρεμί που δεν δόθηκε μετά από εξέταση της φάσης στο βίντεο.