Ουαλία - Αγγλία 0-3: Το αφεντικό στο Νησί είναι τα Τρία Λιοντάρια

AMNA/EPA

Η Αγγλία έκανε περίπατο με αντίπαλο την Ουαλία στο βρετανικό ντέρμπι με σκόρερ τους Ράσφορντ και Φόντεν και θα βρει μπροστά της τη Σενεγάλη για μια θέση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τα… 11 λιοντάρια του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, έπραξαν στο ακέραιο το καθήκον τους, αφού νίκησαν τα… ξαδέρφια τους από την Ουαλία με 3-0 και σφράγισαν το εισιτήριό τους για τους 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ύστερα από ένα άγονο, αλλά με πλήρη αγγλική κυριαρχία πρώτο ημίχρονο, οι φιναλίστ του Euro 2020 βρήκαν δύο γρήγορα γκολ στo ξεκίνημα της επανάληψης και έκλεισαν ραντεβού με τη Σενεγάλη για τις 4 Δεκεμβρίου και για ένα ματς δίχως αύριο που θα οδηγήσει τους νικητές στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η περιπέτεια της Ουαλίας, στην πρώτη της εμφάνιση σε Μουντιάλ από το 1958, έληξε, έτσι, άδοξα με έναν μόλις βαθμό σε τρεις αγώνες, σε έναν μάλλον βατό όμιλο, στο κύκνειο άσμα του Γκάρεθ Μπέιλ με την εθνική του ομάδα.

Ράσφορντ και Φόντεν καθάρισαν την μπουγάδα

Η Αγγλία είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, υποχρέωσε τους Ουαλούς σε παθητικό ρόλο, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Γουόρντ, πλην της μεγάλης ευκαιρίας του Ράσφορντ στο 10′, που νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ στο τετ-α-τετ.

Ο φορ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε όμως δίχτυα και έσπασε την ισοπαλία στο ξεκίνημα της επανάληψης με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ στο 50’…

…για να ακολουθήσει ένα δεύτερο γκολ από τον Φόντεν λίγα δευτερόλεπτα αργότερα μετά την ασίστ του Κέιν. Ένα αποτέλεσμα που φαινόταν ότι θα ερχόταν, αργά ή γρήγορα, μετά την πλήρη κυριαρχία της Αγγλίας στο πρώτο ημίχρονο.

Με την ασφάλεια του 2-0 και την σαφή ανωτερότητα της Αγγλίας, ο Σάουθγκεϊτ έβγαλε τους Κέιν, Γουόκερ, Ράις πολύ νωρίς, μόλις στο 57′, για να τους ξεκουράσει εν όψει της πιο δύσκολης συνέχειας.

Η Ουαλία, που έπαιξε χωρίς τον Μπέιλ στο δεύτερο ημίχρονο, είχε πια καταρρεύσει και ο Ράσφορντ πέτυχε ένα υπέροχο γκολ με ατομική προσπάθεια στο 68′ που έβαλε τελεία και παύλα στις όποιες(;) φιλοδοξίες των αντιπάλων για μια επική ανατροπή.