Κροατία - Βέλγιο 0-0: Ο Λουκάκου τα έχανε όλα και έστειλε τους διάβολους... στην κόλαση!

Με τον Ρομέλου Λουκάκου να χάνει τα άχαστα στο ένα ημίχρονο της παρουσίας του, το Βέλγιο γνώρισε αποκλεισμό σοκ από τη συνέχεια του Μουντιάλ και οι Κροάτες πανηγύρισαν την πρόκριση στους «16» χάρη στο τελικό 0-0.

Το 0-0 ανάμεσα στην Κροατία και το Βέλγιο, έπειτα από ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρομέλου Λουκάκου. Ο σπουδαίος αυτός επιθετικός πέρασε στον αγώνα μόλις στο 46′ και σε ένα ημίχρονο έκανε “σμπαράλια” την άμυνα των Κροατών, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Σε διαδοχικές ευκαιρίες τη μία πιο σημαντικά από την άλλη, είτε αστόχησε, είτε σημάδεψε το δοκάρι, είτε απέτυχε να σπρώξει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, για να δώσει την πρόκριση στο Βέλγιο. Τα έκανε όλα, εκτός από εκείνο που έψαχνε πιο πολύ απ’ όλα, το πολυπόθητο γκολ που τελικά άφησε εκτός συνέχειας τους “κόκκινους διαβόλους”.

Πέναλτι για την Κροατία “ακύρωσε” το VAR

Στο μεγάλο παιχνίδι του 6ου ομίλου, η Κροατία παρότι πρωτοπόρος πριν από τη σέντρα με 4 βαθμούς, μπήκε με διάθεση να κυριαρχήσει, την ώρα που στις εξέδρες οι οπαδοί είχαν στήσει το δικό τους πάρτι.

Λίγο έλειψε, μάλιστα, να στήσει τον Κουρτουά απέναντι από την άσπρη βούλα μόλις στο 15ο λεπτό, όταν ανατράπηκε ο Κράμαριτς εντός περιοχής, αλλά το VAR “έδειξε” ότι είχε προηγηθεί οφσάιντ και ακύρωσε την αρχική απόφαση του Άγγλου ρέφερι Τέιλορ.

Ένα λεπτό νωρίτερα, ωστόσο, οι παίκτες του Βελγίου θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί κόντρα στη ροή του αγώνα, καθώς σε μια αντεπίθεση ο Ντε Μπρόινε “τάισε” σωστά τον Μέρτενς, ο οποίος, όμως, δεν έβαλε σωστά το κορμί του με αποτέλεσμα να στείλει τη μπάλα πολύ ψηλά από πολύ ευνοϊκή θέση.

Όσο προχωρούσε ο χρόνος του πρώτου μέρους, οι Βέλγοι κατάφεραν σταδιακά να ισορροπήσουν, γνωρίζοντας ότι το Μαρόκο έχει πάρει κεφάλι στο άλλο ματς του ομίλου, αποτέλεσμα που τους ανάγκαζε να ψάξουν αποκλειστικά τη νίκη. Στο 32ο λεπτό, ωστόσο, ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ Μάρκο Λιβάγια, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά αστόχησε σε κεφαλιά που θα έδινε το προβάδισμα στην Κροατία.

Με ένα άστοχο σουτ του αριστερού μπακ Σόσα των Κροατών, μπήκαμε στην τετράλεπτη καθυστέρηση, διάστημα στο οποίο δεν υπήρξαν άλλες συγκινήσεις, πέρα από ένα άστοχο σουτ του Γιουράνοβιτς.

Μέσα ο Λουκάκου και… χαμός στις δύο εστίες

Με τον Λουκάκου στη θέση του Μέρτενς, επέστρεψε από τα αποδυτήρια η ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, προκειμένου να υπάρξει ξεκάθαρο σημείο αναφοράς στην αντίπαλη περιοχή. Η προσθήκη του θηριώδους φορ τακτοποίησε περισσότερο την επιθετική συμπεριφορά του Βελγίου, συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο. Ο Λουκάκου, μάλιστα, είχε και την πρώτη του τελική με το κεφάλι έπειτα από μόλις τρία λεπτά παρουσίας, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του ΛΙβάκοβιτς.

Η Κροατία αφυπνίστηκε εκ νέου και είχε ένα εκρηκτικό διάστημα, μετά το 50ό λεπτό, στην περιοχή του Κουρτουά, ο οποίος χρειάστηκε να δείξει την κλάση του σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις κινδύνου.

Το δοκάρι… έσπασε, αλλά το γκολ δεν ήρθε για το Βέλγιο

Με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει ταχύτατα από ένα σημείο και μετά, το Βέλγιο άγγιξε το γκολ, αλλά ο Λουκάκου με σουτ-βολίδα σημάδεψε το αριστερό δοκάρι, προ κενής εστίας, έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια του Καράσκο στο 60′!

Πριν οι καρδιές επανέλθουν  στη θέση τους, ο Λουκάκου βρέθηκε και πάλι σε θέση για γκολ, αλλά αστόχησε σε κεφαλιά, σε μια από τις μεγαλύτερες χαμένες ευκαιρίες της καριέρας του. Το… καλό για τον Βέλγο φορ, είναι ότι όπως φάνηκε στο ριπλέι, η μπάλα είχε περάσει εκτός γηπέδου στη σέντρα του Ντε Μπρόινε, άρα και να σκόραρε μάλλον το γκολ δεν θα μετρούσε μέσω VAR.

Και σα να μην έφτανε αυτό ξανά ο Λουκάκου στο 87′, έπειτα από ωραία ενέργεια του Μενιέ, αστόχησε για εκατοστά με τακουνάκι να βρει δίχτυα. Μία, δύο τρεις κλασικές ευκαιρίες για τον σπουδαίο αυτό στράικερ, ο οποίος, όμως, δεν ήταν στη μέρα του και θα θυμάται για χρόνια την αστοχία του σε αυτό το ματς.