Κόστα Ρίκα - Γερμανία 2-4: Τα «πάντσερ» επιστρέφουν σπίτι τους μέσω... Τόκιο!

AMNA/EPA

Σε ένα παιχνίδι – θρίλερ που τα είχε όλα και θα θυμόμαστε για πολλά χρόνια, η Γερμανία κέρδισε την Κόστα Ρίκα, αλλά έμεινε εκτός Μουντιάλ λόγω της νίκης της Ιαπωνίας επί της Ισπανίας. Τρία δοκάρια, ένας Νάβας από άλλο πλανήτη και το άγχος, στέρησαν από την ομάδα του Φλικ περισσότερα γκολ που θα της έδιναν την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, παρά τη νίκη με 4-2.

Για δεύτερη συνεχόμενη φορά η Γερμανία μένει εκτός της νοκ άουτ φάσης σε Παγκόσμιο Κύπελλο, παρά τη νίκη της με 4-2 κόντρα στην Κόστα Ρίκα, αφού η Ιαπωνία επικράτησε με 2-1 της Ισπανίας και πήρε το εισιτήριο για τους «16».

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι γράφτηκε ιστορία, καθώς για πρώτη φορά σε αγώνα ανδρών στο Παγκόσμιο Κύπελλο, το διαιτητικό τρίο απαρτίστηκε από γυναίκες. Ο λόγος για τις Στεφανί Φραπάρ, Νέουζα Μπακ και Κάρεν Ντίαζ.

Ο Χάνσι Φλικ είχε να αντιμετωπίσει πολλά αγωνιστικά προβλήματα, που τον οδήγησαν σε κινήσεις όπως  την αναγκαστική χρησιμοποίηση του Κίμιχ στο δεξί άκρο της άμυνας.

Οι Γερμανοί μπήκαν δυνατά στο ματς αναζητώντας ένα γρήγορο γκολ.

Μόλις στο 2ο λεπτό, είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή με ένα σουτ του Μουσιάλα, που έδιωξε ο Νάβας σε κόρνερ.

Η πολιορκία στην περιοχή της Κόστα Ρίκα συνεχίστηκε, με την αμυντική γραμμή των Κοσταρικανών  να δέχεται ασφυκτική πίεση, αλλά οι επιλογές και τα τελειώματα των «Πάντσερ» δεν ήταν αυτά που έπρεπε. Όπως φάνηκε και από την ευκαιρία που σπατάλησε ο Μίλερ στο 9′, όντας μόνος του απέναντι στον Κοσταρικανό βετεράνο γκολκίπερ.

Μέχρι να… βάλει το κεφάλι του ο συνήθης ύποπτος, ο Γκνάμπρι και να «ανοίξει» το σκορ στο 10′, έπειτα από σέντρα του Ράουμ.

Ο Νάβας έδειξε για μία ακόμα φορά την κλάση του, όταν στο 14′ σταμάτησε τον Γκορέτσκα, που αστόχησε μετά από έξυπνη μακρινή μπαλιά του Μίλερ.

Οι παίκτες του Φλικ γνώριζαν ότι χρειαζόταν κι άλλα γκολ για να μην μπουν σε περιπέτειες και συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο στο ματς, με τον ρυθμό ωστόσο να πέφτει και τους Κοσταρικανούς να βγαίνουν από το καβούκι τους, δίχως να είναι γίνονται επικίνδυνοι.

Το δεύτερο γκολ για τη «Νασιονάλμανσαφτ» φαινόταν να… ψήνεται, αρκεί να γινόταν μια καλή ατομική ενέργεια, την ώρα που η Κόστα Ρίκα αμυνόταν μαζικά, γεμίζοντας την περιοχή του Νάβας και δυσκολεύοντας την οργάνωση των επιθέσεων για τους Γερμανούς.

Μία τέτοια ενέργεια έγινε από τον Κίμιχ στο 35′, όταν επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, αλλά ο Νάβας δήλωσε και πάλι «παρών».  Λίγα λεπτά αργότερα, ο Μουσιάλα απείλησε με ένα δυνατό σουτ, αλλά στο τελείωμά του τα… χάλασε.

Ο Γκνάμπι στη συνέχεια μετά από φανταστική προσωπική ενέργεια και εκτέλεση, είδε τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι.

Και ξαφνικά, κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Φούλερ «άγγιξε» το γκολ στο 42′, με τον Νόιερ να γλυτώνει τη Γερμανία από το κάζο. Ο Κοσταρικανός επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία Ράουμ και Ρούντιγκερ, βγήκε μόνος του και έκανε ένα δυνατό σουτ που απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας της Μπάγερν Μονάχου, διώχνοντας σε κόρνερ.

Ο Σανέ προσπάθησε να στείλει τα «Πάντσερ» στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Φλικ έριξε στο ματς στον Κλόστερμαν στη θέση του Γκορέτσκα, με τον Κίμιχ να επιστρέφει στη φυσική του θέση, στο κέντρο. Από την πλευρά του ο Σουάρες έστειλε στον πάγκο τον Αγκιλέρα, με τον Σάλας να παίρνει τη θέση του.

Με την πλάτη στον τοίχο πια οι Γερμανοί και την εξέλιξη του ματς της Ιαπωνίας με την Ισπανία εκείνη την στιγμή να μην τους ευνοεί, έπρεπε να βρουν λύσεις, την ώρα που η Κόστα Ρίκα βρήκε ορεξάτη στο γήπεδο στο δεύτερο 45λεπτο.

Ο Γκουντογκάν άφησε τη θέση του στον Φίλγκρουκ στο 55′, με τον Φλικ να εναποθέτει τις ελπίδες του στον σκόρερ των Γερμανών στην ισοπαλία με την Ισπανία.

Ωστόσο, η… απάντηση ήρθε από την Κόστα Ρίκα, με τον Τεχέδα να φέρνει το ματς στα ίσα τρία λεπτά αργότερα, μετά από ωραία ομαδική συνεργασία.

Το παιχνίδι «πήρε» φωτιά με τον αποκλεισμό των «Πάντσερ» να είναι πια ορατός. Μουσιάλα και Ρούντιγκερ έχασαν απίστευτη ευκαιρία να δώσουν ξανά το προβάδισμα στους Γερμανούς, σημαδεύοντας αμφότεροι τα δοκάρια του Νάβας, μέσα σε λίγα λεπτά.

Στο 62′, οι Γερμανοί έφτασαν πάλι κοντά στο γκολ με τον Μίλερ να χάνει μεγάλη ευκαιρία.

Ο Μουσιάλα… τρίτωσε το κακό με τα δοκάρια στο 67′.

Και τότε ήρθε το δεύτερο γκολ για την Κόστα Ρίκα και η ανατροπή με τον Βάργκας στο 70′! Και πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί της ομάδας του Σουάρες, ο Χάβερτς, που είχε περάσει στη θέση του Μίλερ λίγα λεπτά νωρίτερα, έκανε το 2-2, τρία λεπτά αργότερα.

Ο Νάβας στο 76′ έσωσε σίγουρο γκολ του Φίλκρουγκ με μία… διαστημική επέμβαση, που θα αποτελέσει ένα από τα highlight του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ.

Η «χρυσή» αλλαγή του Φλικ, ο Χάβερτς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 85′ για το 2-3.

Ο Φίλκρουγκ βρήκε δίχτυα στο 89′, η φάση εξετάστηκε από τον VAR και το γκολ μέτρησε, με τους Γερμανούς να κάνουν το 4-2! Και πάλι όμως δεν ήταν αρκετό για τα «Πάντσερ».

Δεν μπορούσαν να πιστέψουν οι Γερμανοί ότι αποκλείστηκαν ξανά και μάλιστα με αυτόν τον τρόπο.