Ιαπωνία-Ισπανία 2-1: Απίθανοι Σαμουράι έγραψαν ιστορία και έστειλαν τη Γερμανία... για μπύρες!

ΑΠΕ/ΕPA

Οι απίστευτοι Ιάπωνες έκαναν ξανά το θαύμα τους! Νίκησαν με νέα επική ανατροπή 2-1 την Ισπανία, προκρίθηκαν πανηγυρικά και πανάξια στους «16» και έστειλαν τους Γερμανούς για δεύτερο Μουντιάλ σπίτι τους από τη φάση των ομίλων!

Οι «μπλε Σαμουράι» τρελαίνουν κόσμο! Οι φοβεροί και τρομεροί Ιάπωνες, μετά από ένα υπνωτισμένο πρώτο ημίχρονο, ξέραναν τους Ισπανούς με δύο γκολ σε τρία λεπτά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και έκαναν μια ιστορική ανατροπή όπως στην πρεμιέρα του Μουντιάλ με τους Γερμανούς!

Πάλι με γκολ από τον πάγκο (οι αναπληρωματικοί σκόραραν τα τρία τελευταία γκολ), οι Ιάπωνες έφτασαν άξια στη νίκη και ετοιμάζονται πλέον ως πρώτοι του ομίλου να αντιμετωπίσουν στα νοκ άουτ την Κροατία.

Την ίδια ώρα η Ισπανία, πήγε στον άλλο κόσμο και ξαναγύρισε! Στο 70′ η Κόστα Ρίκα κέρδιζε 2-1 τη Γερμανία, αποτέλεσμα που την άφηνε εκτός διοργάνωσης, αλλά οι Γερμανοί έκαναν την ανατροπή και η Ισπανία στην ισοβαθμία έμεινε ζωντανή. Πλέον η ομάδα του Λουίς Ενρίκε θα αντιμετωπίσει το Μαρόκο στους «16».

Απόλυτο φαβορί η Ισπανία

Η Ισπανία ως ξεκάθαρο φαβορί μπήκε στο παιχνίδι με τις ευλογίες και της… Γερμανίας για να τελειώσει τη δουλειά, ενώ η Ιαπωνία ξεκίνησε ψάχνοντας ένα θαύμα.

Πρώτη απείλησε η Ισπανία με ένα μακρινό σουτ του Μπουσκέτς, που όμως δεν ανησύχησε καθόλου τον γκολκίπερ Γκόντα.

Στο 7′ οι Ιάπωνες έκλεψαν την μπάλα, αλλά ο Ίτο δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπουσκέτς και πλάσαρε άουτ.

«Χτύπησε» πρώτος ο Μοράτα

Στο 11′ όμως οι Ισπανοί γύρισαν σωστά την μπάλλα, ο Αθπιλικουέτα έβγαλε πάρε-βάλε για τον Μοράτα και ο στράικερ της Φούρια Ρόχα με κεφαλιά λίγο έλειψε να μπει και ο ίδιος στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0. Ήταν το 30ό γκολ του Μοράτα στην Εθνική Ισπανίας.

Μάλιστα ο Μοράτα απείλησε και δεύτερη φορά στο 23′, αλλά το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή μπλόκαρε ο Γκόντα.

Η Ιαπωνία έκανε ξανά ανατροπή όπως με τη Γερμανία!

Κι ενώ οι Ισπανοί έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι και την πρώτη θέση, δύο αλλαγές του Ιάπωνα προπονητή έφεραν τα πάνω κάτω! Οι Ασιάτες μπήκαν φρέσκοι με τους Ντόαν και Μιτόμα και στο 48′ ο 20χρονος εξτρέμ Ρίτσου Ντόαν με μια βολίδα έπιασε στον ύπνο την ισπανική άμυνα και ισοφάρισε σε 1-1.

Πριν οι Ισπανοί συνέλθουν, οι Ιάπωνες έκαναν το θαύμα τους, όπως και με τη Γερμανία! Στο 51′ σε μια φάση που σηκώνει μεγάλη συζήτηση και χρειάστηκε αρκετά λεπτά ανάλυσης από το VAR, o Tανάκα έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, πετυχαίνοντας την ανατροπή!

Η μπάλα φάνηκε στους δέκτες να έχει βγει άουτ, αλλά το VAR αποφάσισε με την υπερσύγχρονη τεχνολογία και την γεμάτη μικροτσίπ μπάλα, πως δεν είχε περάσει ολόκληρη τη γραμμή.

Στις κερκίδες οι οπαδοί των μπλε σαμουράι σε κατάσταση φρενίτιδας, δεν μπορούσαν να πιστέψουν όσα ζούσαν, ενώ κάποιοι ξέσπασαν σε δάκρυα.