Νότια Κορέα-Πορτογαλία 2-1: Έγινε της... Κορέας στις καθυστερήσεις και οι Χουάνγκ πάνε στους «16»

AMNA/EPA

Με γκολ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων η Νότια Κορέα των Ινμπεόμ και Ουΐ Τζο έκανε την ανατροπή και με ιστορική νίκη (2-1) επί της Πορτογαλίας προκρίθηκε στα νοκ-άουτ του Μουντιάλ 2022 αφήνοντας εκτός την Ουρουγουάη.

Ένα γκολ του Χιτσάν Χουάνγκ στο 1ο λεπτό (από τα 6) των καθυστερήσεων χάρισε στη Νότια Κορέα των Ινμπόμ και Ουΐ Τζο Χουάνγκ του Ολυμπιακού μια ιστορική νίκη-πρόκριση (2-1 με ανατροπή μάλιστα) κόντρα στην Πορτογαλία με την οποία προκρίθηκαν χέρι-χέρι από το Group H του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 του Κατάρ. Η Νότια Κορέα προκρίθηκε ως 2η ισοβαθμώντας στους 4β. με την Ουρουγουάη αλλά «κέρδισε» στον συντελεστή τερμάτων και πιο συγκεκριμένα λόγω καλύτερης επίθεσης (4 γκολ έναντι 2 των Νοτιοαμερικάνων). Η Πορτογαλία τερμάτισε 1η με 6β. και η Γκάνα έμεινε 4η με 3β.

Μέχρι το 90ο λεπτό οι Ασιάτες του Πορτογάλου κόουτς, Πάουλο Μπέντο, ήταν στο 1-1 και εκτός συνέχειας Μουντιάλ καθώς το εισιτήριο ήταν στα χέρια της Ουρουγουάης που την ίδια ώρα επικρατούσε της Γκάνας στο άλλο ματς του ομίλου. Όμως στο 90+1′ μια υποδειγματική αντεπίθεση και ασίστ από το μεγάλο τους αστέρι, τον Σον, έδωσε την ευκαιρία στον Χιτσάν για το «χρυσό» γκολ.

Γρήγορο προβάδισμα η Πορτογαλία

Μόλις στο 5′ ο Όρτα άνοιξε το σκορ για την Πορτογαλία με δεξί σουτ από τη μικρή περιοχή. Προηγήθηκε έξοχη κούρσα του Νταλότ από δεξιά ο οποίος αφού διέσχισε το μισό γήπεδο, έφτασε στη μεγάλη περιοχή και την κατάλληλη στιγμή «σέρβιρε» στον σκόρερ.

Στο 34′ ο «σερβιτόρος» του 1-0 της Πορτογαλίας, Νταλότ, προσπάθησε να σκοράρει αλλά το δυνατό σουτ εκτός περιοχής που επιχείρησε απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Κιμ Σεϊνγκιού.

Παρά το γρήγορο σοκ και την αρχική πίεση, η Νότια Κορέα δεν εγκατέλειψε και προσπάθησε να ισορροπήσει. Και στο 27′ ισοφάρισε σε 1-1 με κοντινό αριστερό πλασέ του Κιμ Γιουνγκουόν μετά από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά και τη μπάλα να… στρώνεται στον σκόρερ από τον ώμο (!) του Κριστιάνο που προσπάθησε να την αποφύγει.

Οι Ασιάτες, που δεν είχαν στον πάγκο αλλά την κερκίδα τον Πορτογάλο τεχνικό, Πάουλο Μπέντο, λόγω της τιμωρίας του από το προηγούμενο ματς με τη Γκάνα, απέκτησαν καλύτερη ψυχολογία και μεγαλύτερη πίστη στους εαυτούς τους και άρχισαν να τολμούν περισσότερο στο ματς.

Ευκαιρία ο Ινμπεόμ, όλα για όλα με Ουΐ Τζο

Στο 67′ ο άσος του Ολυμπιακού, Ινμπεόμ Χουάνγκ, πλησίασε στο γκολ με αριστερό σουτ εκτός περιοχής αλλά ο πορτιέρε της Πορτογαλίας ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε. Προς το φινάλε του ματς ο Πάουλο Μπέντο τα έπαιξε όλα για όλα με τις αλλαγές του για το 2ο γκολ και χρησιμοποίησε και τον έτερο παίκτη του Ολυμπιακού, Ουΐ Τζο.

Χρυσό γκολ στο 90+1′

Τελικά η Νότια Κορέα που επέμεινε ως το τέλος, λυτρώθηκε στο 90+1′ όταν σε αντεπίθεση του Σον η μπάλα έφτασε στον Χιτσάν Ουάνγκ που έκανε το 2-1 και χάρισε τη νίκη-πρόκριση στους Ασιάτες.

Όλοι αγκαλιά στο φινάλε κοιτούσαν τα κινητά

Το φινάλε του αγώνα βρήκε όλη την ομάδα της Νότιας Κορέας (αλλά και τους συμπατριώτες τους στην κερκίδα) στο κέντρο του γηπέδου να περιμένει με αγωνία τη λήξη του άλλου ματς του ομίλου μεταξύ της Ουρουγουάης και της Γκάνας. Εκείνο το ματς είχε διαφορά περίπου 8 λεπτών και όλοι κοιτούσαν μέσω κινητών την εξέλιξη. Και όταν τα πάντα τελείωσαν ξέσπασαν άπαντες σε πανηγυρισμούς.