Σερβία - Ελβετία 2-3: Στο ματς της... ανατροπής ο Εμπολό έκανε τη διαφορά

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έμοιαζε με αγώνα πυγμαχίας και τα χτυπήματα διαδέχονταν το ένα το άλλο εκατέρωθεν, εκείνη που έμεινε όρθια ήταν η Ελβετία με δημιουργό τον Σακίρι και σκόρερ τον Εμπολό (2 γκολ). Το χρυσό γκολ ο Φρόιλερ. Σκόραραν Μίτροβιτς και Βλάχοβιτς, αλλά…

Παρά το βαθμολογικό τους πλεονέκτημα, οι Ελβετοί μπήκαν πολύ δυνατά από το εναρκτήριο λάκτισμα, με στόχο να αιφνιδιάσουν τους Σέρβους και να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Λίγο έλειψε, μάλιστα, να τα καταφέρουν με τον Εμπολό στο 1′, αλλά ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς είπε “όχι”, έχοντας πάρει σωστή θέση κάτω από τα δοκάρια.

Αυτή η σημαντική ευκαιρία, ωστόσο, δεν έμεινε αναπάντητη από τους Σέρβους που μπήκαν στο γήπεδο με τους Μίτροβιτς και Βλάχοβιτς παρέα στην επίθεση. Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών, ο ακραίος του ΠΑΟΚ Αντρίγια Ζίβκοβιτς ήταν εκείνος που ήρθε σε επαφή με τη μπάλα στην κίνηση, αλλά το ωραίο σουτ που επιχείρησε έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι.

Γκόλ εσείς, γκολ κι εμείς

Με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει σε γρήγορο τέμπο και τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ, οι Ελβετοί στάθηκαν πιο τυχεροί και άνοιξαν το σκορ με τον Σακίρι, ο οποίος δεν έχασε τη δική του ευκαιρία να πάει ανεκμετάλλευτη, με τη συμπλήρωση 20 λεπτών.

Σαν βγαλμένο από σενάριο ταινίας το συγκεκριμένο ματς, έμοιαζε μοιρασμένο σε όλα. Ευκαιρία η Ελβετία, δοκάρι η Σερβία. Γκολ η Ελβετία, απάντηση σε 6 λεπτά οι παίκτες του Ντράγκαν Στοΐκοβιτς. Ο Τάντιτς με ωραία ενέργεια από αριστερά έστειλε τη μπάλα συστημένη στο κεφάλι του -ανίκητου στον αέρα- Μίτροβιτς, ο οποίος έγραψε το 1-1 στο 26′.

Η ανατροπή δεν έφτασε ως την ανάπαυλα

Κάπου εκεί η σειρά άλλαξε, όπως και ο πρωταγωνιστής. Οι Ελβετοί πάτησαν ξανά περιοχή με τον Σακίρι στο 30′, αλλά στη συνέχεια έδειξαν να επηρεάζονται από τη γρήγορη απάντηση των Σέρβων, οι οποίοι αξιοποίησαν το υπέρ τους timing και πέτυχαν δεύτερο γκολ μέσα σε δέκα λεπτά. Αυτή τη φορά ήταν ο Βλάχοβιτς (35′) που πήρε τη… σκυτάλη από τον Μίτροβιτς, για να βρει δίχτυα με το αριστερό πόδι και υπό πίεση.

Η ανατροπή ήρθε και μάλιστα νωρίς για τους Σέρβους με τα δύο τους “κανόνια” να βρίσκουν διαδοχικά τα αντίπαλα δίχτυα, αλλά το ματς είχε ακόμη πολύ… ψωμί. Οι Ελβετοί αφυπνίστηκαν άμεσα, ανέβασαν ξανά ταχύτητα και βρήκαν ξανά γκολ, όπως και το εισιτήριο της πρόκρισης, πριν φτάσουμε στην ανάπαυλα. Στο 44′ ο Εμπολό χτύπησε ξανά σε ένα “τρελό” ματς, με απίστευτη εξέλιξη. Με το σκορ στο 2-2 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, στο πιο χορταστικό ημίχρονο από το ξεκίνημα της διοργάνωσης.

Η… ιστορία επαναλαμβάνεται και 2-3

Σα να μην είχε συμβεί τίποτε στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο τερέν, για να το ξαναπιάσουν από την αρχή. Οι Ελβετοί επιχείρησαν, όπως και στο ξεκίνημα του ματς, να αιφνιδιάσουν κι αυτή τη φορά τα κατάφεραν, με το 3-2 να… έρχεται από τα αποδυτήρια. Μετά από έναν αριστουργηματικό συνδυασμό και τον Σακίρι να κάνει την πάσα-κλειδί, ο Φρόιλερ ήταν εκείνος που σκόραρε σαν σε προπόνηση για να δώσει στην ομάδα του μαξιλαράκι ασφαλείας, στο 48′.

Αυτό το γκολ, αποτέλεσε ουσιαστικά τη χαριστική βολή για την ομάδα του Στοΐκοβιτς, η οποία έχασε τη συνοχή και την ορμή του προηγούμενου διαστήματος. Από το 65ο λεπτό, μάλιστα, που ζήτησαν πέναλτι σε βάρος του Μίτροβιτς, το οποίο δεν δόθηκε, οι Ελβετοί απέκτησαν τον απόλυτο έλεγχο.

Ουσιαστικά, η συνέχεια ήταν γεμάτη νεύρα και ανεπιτυχείς προσπάθειες, με τους Σέρβους να θέλουν, αλλά να μη μπορούν και τους Ελβετούς να διαχειρίζονται άριστα την κατάσταση, παρά τις εντάσεις που δημιουργήθηκαν με τον διαιτητή σε ρόλο πυροσβέστη.

Λίγο έλειψε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα, να μπει και 4ο γκολ για τους νικητές. Στο 89′, λοιπόν, η ομάδα του Μουράτ Γιακίν βρέθηκε σε θέση βολής με τον Φάσναχτ, να σημαδεύει τον αντίπαλο κίπερ. Το μόνο που είδαμε στις καθυστερήσεις ήταν γεμίσματα και πολλές κοκορομαχίες.