Καμερούν - Βραζιλία 1-0: Ο Επασί... δάμασε τη σελασάο και ο Αμπουμπάκαρ την.. εκτέλεσε

ΑΠΕ-ΕΡΑ

Ο γνωστός μας, Ντεβίς Επασί, έβαλε το χέρι του στην ήττα της Βραζιλίας από τα αδάμαστα λιοντάρια του Καμερούν με 1-0 στο τελευταίο ματς της φάση των ομίλων.

Πολλά από τα παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής στο Μουντιάλ του Κατάρ είχαν ένα ιδιαίτερα χρώμα  και έβγαλαν πολλές εκπλήξεις. Κι αυτό γιατί σε αρκετές περιπτώσεις η μία ομάδα ήταν αδιάφορη, έχοντας ήδη προκριθεί και η άλλη δεν είχε τίποτα να χάσει.

Το αυτό΄συνέβη και στο ματς Βραζιλία – Καμερούν, με την ομάδα του Καμερούν, γνωστή και ως «αδάμαστα λιοντάρια», να πετυχαίνει μια ιστορική, αλλά χωρίς αντίκρυσμα, νίκη με γκολ του Αμπουμπακάρ στις καθυστερήσεις.

Ωστόσο, στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και παρ’ ότι το Καμερούν ήταν η ομάδα που «καιγόταν» για τους τρεις βαθμούς (αν και η πρόκριση δεν ήταν στο χέρι της) και η αντίπαλος της αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές, ήταν η «σελεσάο» αυτή που πολιορκούσε την εστία του πολύ γνωστού μας, Ντεβίς Επασί, ο οποίος κατέβασε τα ρολά και έπιανε τα άπιαστα κρατώντας το μηδέν.

Με τον Πιέρ Κούντε του Ολυμπιακού στη βασική ενδεκάδα παίζοντας στον άξονα, το Καμερούν προσπάθησε να σκοράρει μόνο με αντεπιθέσεις, αλλά ο Έντερσον, που κλήθηκε να αντικαταστήσει τον Άλισον, σταμάτησε όποιες φάσεις δημιούργησαν οι Αφρικανοί, ειδικά στη λήξη του ημιχρόνου, στην πρώτη εντός εστίας προσπάθειας αντιπάλου της Βραζιλίας στο Μουντιάλ.

Στο τελευταίο 15λεπτο , το Καμερούν κυνήγησε με περισσότερη ένταση το γκολ, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση.

Οι Βραζιλιάνοι βρήκαν χώρους για αντεπιθέσεις, αλλά δεν πάλεψαν με ιδιαίτερη θέρμη το ματς και στο 90’+2′  ο Αμπουμπάκαρ με κεφαλιά από κοντά χάρισε στο Καμερούν μια μεγάλη, αλλά χωρίς να συνοδευτεί με πρόκριση, νίκη.

Ο σκόρερ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τους πανηγυρισμούς του, το Καμερούν αποκλείστηκε, αλλά αυτός και ο Επασί θα μνημονεύονται για πάντα ως αυτοί που σταμάτησαν και εκτέλεσαν τους Βραζιλιάνους σε Παγκόσμιο Κύπελλο.