Ολλανδία - ΗΠΑ 3-1: «Ανθίζουν» οι τουλίπες και απειλούν τον Μέσι!

AMNA

Με τον Ντάμφρις απόλυτο πρωταγωνιστή, τον Μέμφις Ντεπάι να ξυπνάει την κατάλληλη στιγμή, και τον Νόπερτ να συγγράφει το πιο όμορφο παραμύθι του Μουντιάλ η Ολλανδία νίκησε άνετα με 3-1 τις ΗΠΑ και περιμένει την Αργεντινή του Μέσι να φανεί συνεπής στο πρώτο μεγάλο ραντεβού των προημιτελικών.

Με τον Μέμφις Ντεπάι να δηλώνει βροντερό παρόν την κατάλληλη στιγμή στα γήπεδα του Κατάρ, η Ολλανδία έφτασε σε μια αγχωτική όπως εξελίχθηκε νίκη κόντρα στη δραστήρια αλλά αναποτελεσματική ομάδα των ΗΠΑ με 3-1 και έγινε η πρώτη ομάδα που φτάνει στα προημιτελικά του Μουντιάλ, περιμένοντας την Αργεντινή του Μέσι.

Το παιχνίδι ήταν πολύ ευχάριστο στο μάτι καθώς ο ρυθμός ήταν αρκετά υψηλός. Η Ολλανδοί μπορεί να επέλεξαν να αφήσουν την κατοχή της μπάλας στους Αμερικανούς όμως χάρη σε έναν εξαιρετικό Ντάμφρις ο οποίος μοίρασε δύο ασίστ στα πρώτα γκολ της ομάδας του και σκοράροντας ο ίδιος το τρίτο εκμεταλλεύτηκαν τις αντεπιθέσεις τους και έφτασαν στη νίκη. Καθοριστικός για ακόμη ένα παιχνίδι και ο Νόπερτ.

Η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα ήρθε μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Νόπερτ να νικάει τον Πούλισικ σε ανεπανάληπτο τετ α τετ. Από πολύ νωρίς οι Αμερικανοί έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους και μόνο ως αουτσάιντερ δεν μπήκαν στο ματς.

Παρ’ όλα αυτά, αυτή που βρήκε το γκολ ήταν η Ολλανδία στο 10ο λεπτό με τον Μέμφις Ντεπάι να βρίσκει τη φόρμα του την κατάλληλη στιγμή. Ο ηγέτης της επίθεσης των «Οράνιε» ολοκλήρωσε μια σπουδαία ομαδική προσπάθεια πλασάροντας ιδανικά τον Ματ Τέρνερ. Γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, άριστη πλαγιοκόπηση και σπουδαίο τελείωμα σε ένα γκολ που θύμισε Ολλανδία… στα καλύτερα της. Αυτό ήταν και το πρώτο τέρμα που δέχθηκαν οι Αμερικανοί σε κανονική ροή αγώνα.

Η επιλογή τους Λουίς Φαν Χάαλ να δώσει φανέλα βασικού στους Ντε Ρουν και Κλάασεν στην τριάδα των χαφ έδωσε περισσότερη ελευθερία στις κινήσεις του Φρένκι Ντε Γιονγκ. Όμως ειδικά και μετά την επίτευξη του γκολ του Ντεπάι, η Ολλανδία δεν είχε καμία διάθεση να επιτεθεί.

Η κατοχή της μπάλας ήταν για τους Αμερικανούς οι οποίοι δυσκολεύονταν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των «Οράνιε» με τον Βίρτζιλ Φαν Ντάικ πραγματικά αδιαπέραστο. Όποτε οι παίκτες του Μπερχάλτερ βρήκαν κάποια χαραμάδα προς την εστία, ήταν εκεί ο Νόπερτ.

Παρ’ όλα αυτά, το δίδυμο Μέμφις και Γκάκπο δεν ήταν αρκετό για να απειλήσει στις αντεπιθέσεις καθώς δεν υπήρχε κάποιο έξτρα στήριγμα από τα τρία χαφ. Τη στιγμή που οι Ολλανδοί ανέβασαν ταυτόχρονα και τα δύο ακραία τους μπακ, έγινε το 2-0, αμέσως πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Ο Ντάμφρις γύρισε ξανά την μπάλα στο σημείο του πέναλτι και ο Ντάλεϊ Μπλιντ ντύθηκε Μέμφις στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, σε φάση «καρμπόν» με αυτή του 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αμερικανοί μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σαφή διάθεση να διεκδικήσουν τις λιγοστές είναι η αλήθεια, πιθανότητές τους για επιστροφή στο ματς. Ο Ριμ όμως δεν κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη τους μεγάλη φάση με τον Γκάκπο να διώχνει πάνω στη γραμμή μετά από επέμβαση του Νόπερτ.

Η μοναδική φάση των Ολλανδών στο… κυριαρχικό πρώτο τέταρτο των Αμερικανών στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου προέκυψε μετά από άλλη μια πλαγιοκόπηση του Ντάμφρις με τον Τέρνερ να σώζει την ομάδα του από αυτογκόλ του Ζίμερμαν.

Μετά το 60ο λεπτό εμφανίστηκε η… γνωστή κάμψη στην απόδοση των ΗΠΑ με τους Ολλανδούς να ξεκινούν να απειλούν πολύ πιο συχνά την εστία του τερματοφύλακα της Άρσεναλ.

Η αποτελεσματικότητα του πρώτου ημιχρόνου από πλευράς «Οράνιε» δεν υπήρχε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ματ Τέρνερ να κρατάει στο παιχνίδι τους Αμερικανούς χάρη στις σημαντικές επεμβάσεις του.

Όταν δεν βάζεις γκολ μπροστά, θα δεχτείς πίσω. Ο Ματ Τέρνερ πραγματοποίησε σημαντικές επεμβάσεις και οι συμπαίκτες του πήραν κουράγιο και με… λίγη έως πολλή τύχη έφτασαν στο γκολ. Ο Πούλισικ γύρισε παράλληλα και ο Ράιτ με έναν απίθανο τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Η Ολλανδία, όμως, δεν ήταν διατεθειμένη να δώσει το παραμικρό δικαίωμα αμφισβήτησης στους Αμερικανούς. Στο 81ο λεπτό άλλαξαν οι ρόλοι μεταξύ Μπλιντ και Ντάμφρις με τον πρώτο αυτή τη φορά να δημιουργεί και τον δεύτερο να εκτελεί τον Τέρνερ επαναφέροντας το προβάδισμα δύο τερμάτων για την ομάδα του.

Το σκορ παρέμεινε στο 3-1 μέχρι το τέλος και οι Ολλανδοί επέστρεψαν δυναμικά στα προημιτελικά ενός Παγκοσμίου Κυπέλλου. Το σίγουρο είναι ότι θα είναι ένας πολύ σκληρός αντίπαλος για τον Λιονέλ Μέσι και την παρέα του οι οποίοι δεν αναμένεται να δυσκολευτούν κόντρα στην Αυστραλία.