Πάφος-Παναθηναϊκός 2-2: Ήταν Παναθηναϊκός μόνο για ένα ημίχρονο

EUROKINISSI

Στο δεύτερο φιλικό επί κυπριακού εδάφος ο Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος 2-2 με την Πάφο, θυμίζοντας… Παναθηναϊκό μόνο στο δεύτερο μέρος όταν κυριάρχησε και έφτασε στην ισοφάριση.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε τον Παναθηναϊκό με πιο… κανονική ενδεκάδα σε σχέση με το προηγούμενο φιλικό επί κυπριακού εδάφους. Μέσα ο Παλάσιος, στην επανεμφάνισή του μετά τον τραυματισμό, μέσα ο Σπόραρ, μέσα ο Μπερνάρ, μέσα ο Χουάνκαρ, μέσα ο Πέρεθ. Ο Λοντίγκιν ξεκίνησε ξανά βασικός στο τέρμα, ενώ οι Πούγγουρας, Σάρλια, Βαγιανίδης, Συμεωνίδης, Σαβιέρ συνέθεσαν τους υπόλοιπους 11.

Στη θεωρία ο Παναθηναϊκός είχε μία κανονικότητα στο αρχικό σχήμα, αλλά στην πράξη πλήρωσε κάποια προβλήματα στην αμυντική συνοχή και βρέθηκε πίσω στο σκορ με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Αφού προηγήθηκε το δοκάρι του Χουάνκαρ στο 11ο λεπτό, που ήταν και η μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο, στη συνέχεια η Πάφος έψαξε το γκολ πιο απειλητικά και το βρήκε στο 39ο λεπτό με σουτ του Βαλακάρι.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Παναθηναϊκό, στο 45′ ο Μπετανκόρ με σουτ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην κυπριακή ομάδα, βάζοντας δύσκολα στους «πράσινους».

H κανονικότητα που λέγαμε πιο πάνω ήρθε στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους. Ο Παναθηναϊκός, με τους Κώτσιρα, Τσοκάι και Σάντσες νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα, μπήκε δυνατά, έβγαλε αυτό που ξέρει και μπορεί και τον έχει φέρει πρώτο και αήττητο στο πρωτάθλημα και άρχισε να απειλεί την Πάφο. Στο 51′ με τον Σάντσες σε γύρισμα προς τον Σπόραρ, στο 56′ με την κεφαλιά του Σπόραρ που ανάγκασε τον γκολκίπερ της Πάφου σε εντυπωσιακή επέμβαση.

O Γιοβάνοβιτς συνέχισε τις αλλαγές και ο Παναθηναϊκός συνέχισε να χάνει ευκαιρίες για να μειώσει. Το κατάφερε στο 77′ με τον Βέρμπιτς να κερδίζει και να εκτελεί εύστοχα πέναλτι.

Το 2-2 δεν άργησε να έρθει και ήταν στη φυσιολογική ροή του αγώνα. Δύο λεπτά αργότερα ο εμφανώς καλύτερος και ανεβασμένος Παναθηναϊκός πέτυχε την ισοφάριση με τον πιτσιρικά τον Κρυπαράκο με ωραία εκτέλεση.

Το 2-2 έγραψε την ιστορία του φιλικού με τον Γιοβάνοβιτς να βλέπει την ομάδα του με δύο πρόσωπα στα δύο ημίχρονα. Δεδομένα κρατάει το δεύτερο και την αντίδραση που έφερε την ισοφάριση, δεδομένα θα δουλέψει για το πρώτο και τις αμυντικές αρρυθμίες. Εξάλλου στα φιλικά δεν έχει σημασία το αποτέλεσμα, αλλά η εικόνα.