Βραζιλία - Νότια Κορέα 4-1: Τα «παιδιά του Πελέ», χάζεψαν και τον... πατέρα τους!

AMNA/EPA

Μια απολαυστική Βραζιλία ισοπέδωσε από το πρώτο ημίχρονο την… άτυχη Κορέα, πήρε θριαμβευτική πρόκριση με 4-1 για τα προημιτελικά και έστειλε εκκωφαντικό μήνυμα για τη συνέχεια του Μουντιάλ!

Βραζιλία από άλλο πλανήτη έκανε σκόνη και θρύψαλα τη Νότια Κορέα σε ένα ημίχρονο (4-0) και έσπειρε τρόπο ενόψει της συνέχειας του Μουντιάλ.

Με τον Νεϊμάρ να επιστρέφει δριμύτερος στην ενδεκάδα, έπειτα από απουσία δύο αγώνων, παρατάχθηκε στο γήπεδο η Βραζιλία για να αντιμετωπίσει την ομάδα της Νότιας Κορέας. Το μεγάλο αστέρι της “Σελεσάο”, μάλιστα, ηγήθηκε της εξόδου από τα αποδυτήρια, ξεσηκώνοντας τις εξέδρες.

Η επάνοδος του μεγάλου 10αριού έδωσε έξτρα ώθηση στο συγκρότημα του Τίτε που μπήκε με πατημένο το γκάζι από το πρώτο λεπτό. Πριν καν συμπληρωθούν 7 λεπτά αγώνα ο Ραφίνια έκανε μια υπέροχη ενέργεια από δεξιά και αφού έφτασε στο ύψος της περιοχής, πάσαρε παράλληλα, με τον Βινίσιους να έχει όλη την άνεση να κατεβάσει τη μπάλα και να σημαδέψει την απέναντι γωνία για το 1-0.

Το ακόμη… χειρότερο, ωστόσο, δεν είχε έρθει ακόμη για τους Νοτιοκορεάτες, οι οποίοι πριν συνέλθουν από το σοκ του γκολ της Βραζιλίας, αιφνιδιάστηκαν ξανά μέσα σε λίγα λεπτά. Αυτή τη φορά, ο Ριτσάρλισον πάτησε περιοχή, δέχθηκε το άπρόσεκτο μαρκάρισμα από τον Γιανγκ, βρέθηκε στο έδαφος και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα.

Εκεί την ευθύνη ανέλαβε ο Νεϊμάρ, ο οποίος δεν αστόχησε για να “γράψει” το 2-0 στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ιδανικό, ονειρεμένο ξεκίνημα για την ομάδα της Βραζιλίας που απέβαλε νωρίς νωρίς το άγχος για να ξεκινήσει η… σάμπα. Μπορεί ο Άλισον να χρειάστηκε δύο φορές να δείξει τα αντανακλαστικά του σε ισάριθμα σουτ των παικτών του Πάουλο Μπέντο, αλλά η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν εμφανής.

Αυτό δεν άργησε να φανεί ξανά, με ένα από τα πιο όμορφα γκολ που μπήκαν από το ξεκίνημα της διοργάνωσης. Ο Ριτσάρλισον έπαιξε φανταστικό “ένα-δύο” με τους δύο… στόπερ της ομάδας του που είχαν ανέβει στην επίθεση, αρχικά με τον Μαρκίνιος και στη συνέχεια με τον Τιάγκο Σίλβα, για να βγει φάτσα με την εστία και να τελειώσει υπέροχα τη φάση. Κι όλα αυτά πριν συμπληρώσουμε μισή ώρα αγώνα (29′).

Με φτερά στα πόδια οι Βραζιλιάνοι, χαμένοι κάπου στο… διάστημα οι Νοτιοκορεάτες, η πλάστιγγα έγειρε ολοκληρωτικά υπέρ των νικητών, οι οποίοι δεν ήταν διατεθειμένοι να κάνουν εκπτώσεις. Το απέδειξαν πολύ γρήγορα, καθώς επτά λεπτά αργότερα ήρθε και το 4-0! Ο Βινίσιους μπήκε στην περιοχή από αριστερά, ο Πακετά είχε ακολουθήσει τη φάση και την τελείωσε με ένα υποδειγματικό πλασέ.

Πιο υποψιασμένοι και με διάθεση να πετύχουν έστω το γκολ της τιμής, επέστρεψαν από τα αποδυτήρια οι Νοτιοκορεάτες έπειτα από την ανάπαυλα. Στην πρώτη τους απόπειρα, ωστόσο, με τον Σον να βρίσκεται σε καλή θέση, ο Άλισον ήταν ξανά σε ετοιμότητα και απέδειξε για ποιο λόγο συγκαταλέγεται μεταξύ των κορυφαίων γκολκίπερ του κόσμου.

Οι παίκτες της Βραζιλίας κατέβασαν ταχύτητα από το 46′ κι έπαψαν να πιέζουν από την πρώτη πάσα. Όταν τους δόθηκε η ευκαιρία, όμως, έψαξαν στους κενούς χώρους κι άλλο γκολ. Σε μία από αυτές τις κατεβασιές στο 54′ λίγο έλειψε ο Ραφίνια να προσθέσει το όνομά του στη λίστα με τους σκόρερ.

Από τα μισά του β’ μέρους, ο Τίτε αποφάσισε να ασχοληθεί με το επόμενο παιχνίδι και φρόντισε να δώσει ανάσες σε ορισμένα από τα «όπλα» του. Μέχρι το 72ο λεπτό είχε κάνει τρεις αλλαγές, ενώ στο 80′ άλλαξε μέχρι και τους Άλισον και Νεϊμάρ.

Λίγο νωρίτερα, στο 76′, οι Νοτιοκορεάτες βρήκαν το γκολ της τιμής με οβίδα του Πέικ Σέουνγκ Χο, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και προσωρινή απομάκρυνση από την άμυνα. Ο σκόρερ κατέβασε τη μπάλα και την έστειλε συστημένη στη γωνία του Άλισον που αυτή τη φορά δεν είχε απάντηση.

Όσο για τους δύο… εκπροσώπους του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση, ο Χουάνγκ Ινμπόμ που ήταν ξανά βασικός, αντικαταστάθηκε στο 65′ και ανταπέδωσε το ζεστό χειροκρότημα που έλαβε με υπόκλιση, ενώ ο Ουι Τζο μπήκε ως αλλαγή στο 80′.