Μαρόκο - Ισπανία 0-0 (3-0 πεν): O Μπόνο έστειλε την Ισπανία σπίτι της και την Αφρική... στα ουράνια!

AMNA/EPA

Το Μαρόκο άντεξε για 120 λεπτά, κράτησε την Ισπανία στο μηδέν, έφερε την αναμέτρηση στα πέναλτι και εκεί ο «αίλουρος» Μπόνο απέκρουσε δυο πέναλτι και έστειλε την ομάδα του στα προημιτελικά!

Το Μαρόκο είχε ως στόχο να μην αφήσει την Ισπανία να φέρει τη μπάλα στη μεγάλη του περιοχή και το κατάφερε στο ακέραιο, ενώ είχε και μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει.

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο, ήρθε για το Μαρόκο ήρθε από στατική φάση, με τον Χακίμι να στέλνει τη μπάλα πάνω από την εστία.

Οι Ισπανοί «απάντησαν» με την ευκαιρία του Ασένσιο, ο οποίος σημάδεψε την εξωτερική πλευρά της εστίας.

Οι Μαροκινοί κατάφεραν να  κλείσουν τους χώρους προς τη μεγάλη τους περιοχή, με αποτέλεσμα το «τικι-τάκα»  των παικτών του Λουίς Ενρίκε. Το Μαρόκο μάλιστα είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία με την κεφαλιά του Αγκέρντ στο 43′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Μαρόκο άφησε ελάχιστο χώρο στην Ισπανία, η οποία έγραψε… αμέτρητες πάσες, αλλά δεν είχε ουσία.  Η Ισπανία έγραψε έξι τελικές στο 90λεπτο, αλλά μόλις μια στην εστία, με το πλάνο των Αφρικανών να αποδίδει στο ακέραιο. Η σέντρα του Ουίλιαμς από τα δεξιά, με τον Όλμο να μη προλαβαίνει να μπει στη φάση, ήταν μια από τις ελάχιστες φορές που του Αφρικανοί «αγχώθηκαν». Στο 95′ το φάουλ του Ουίλιαμς πέρασε από όλους με τον Μπόνο να αποκρούει.

Στην παράταση και στο πρώτο ημίχρονο, οι Μαροκινοί είχαν τη μεγάλη φάση, με τον Σιμόν να διώχνει με τα πόδια το πλασέ του Σεντίρα.