Ολλανδία - Αργεντινή 2-2 (3-4 πεν): Κάποιος από εκεί ψηλά ήθελε να περάσει ο Μέσι!

AMNA/EPA

Σε έναν απίθανο προημιτελικό που θα περάσει στην ιστορία των “all time classics” των Μουντιάλ, η Αργεντινή πήρε πρόκριση-θρίλερ στα πέναλτι με ήρωα τον Μαρτίνες απέναντι στην Ολλανδία και θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Κροατία

Μοναδικός! Ανεπανάληπτος! Τρομερός Λιονέλ Μέσι! Κι άλλο τόσο ο γκολκίπερ Μαρτίνες! Ο σούπερ σταρ της Αργεντινής στα 35 του χρόνια, πήρε τους συμπαίκτες του στην πλάτη του και με μία μαγική ασίστ κι ένα γκολ κι έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση της Αλμπισελέστε στη σύγκρουση των γιγάντων με την Ολλανδία κάνοντας ένα ολόκληρο έθνος να παραληρεί!

Δεν είχε υπολογίσει όμως στην κομπίνα του αιώνα και τον απίστευτο γίγαντα Βέγκχορστ που έφερε το ματς στα ίσια και έστειλε το ματς στην παράταση.

Στα πέναλτι ο γκολκίπερ Μαρτίνες έκανε τη δική του παράσταση, σταμάτησε τα δύο πρώτα Ολλανδικά σουτ και η Αργεντινή έπειτα από 44 χρόνια από τον τελικό του Μουντιάλ του ’78, νίκησε ξανά τους Ολλανδούς. Μόνο που αυτή τη φορά αντί για τον Κέμπες ήταν ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος φρόντισε να κλείσει το ραντεβού με τους Κροάτες στον μεγάλο ημιτελικό!

Τι ματσάρα ήταν αυτή!

Ούτε ο πιο απίθανος σεναριογράφος δεν μπορούσε να φανταστεί το φινάλε του αγώνα της Αργεντινής με την Ολλανδία!

Ο μοναδικός Μέσι έκανε τα πάντα για να οδηγήσει την Αργεντινή στον ημιτελικό με μια μαγική πάσα κι ένα γκολ με πέναλτι, αλλά στο 83′ ο Βέγκχορστ έδωσε ξανά ελπίδες στους Οράνιε και στο 101′ μετά την κομπίνα του αιώνα(!) έστειλε το ματς στην παράταση!

Κι όμως στην αρχή  του αγώνα τίποτε δεν προμήνυε τέτοιο φινάλε…

Στην παράταση η Αργεντινή σφυροκόπησε τους Ολλανδούς, έχασε μοναδικές ευκαιρίες, είχε χαμένα τετ α τετ και δοκάρι με τον Έντσο Φερνάντες στο 120, αλλά ένα ακόμη ματς οδηγήθηκε στη ρουλέτα των πέναλτι.

Στα πέναλτι ο Μαρτίνες απόκρουσε το πρώτο πέναλτι του Φαν Ντάικ και έδωσε προβάδισμα στην Αργεντινή. Ο Μέσι σκόραρε για τους Αργεντινούς και στο δεύτερο πέναλτι ο Μαρτίνες σταμάτησε με τρομερό τρόπο και τον Μπεργκχάους και πήγε να… χορέψει! Ο Λαουτάρο Μαρτίνες ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι και η Αργεντινή ξέσπασε σε πανηγυρισμούς!

Τι έκανε ο μάγος!

Η Αργεντινή είχε μπλοκαριστεί από τους Ολλανδούς, δεν μπορούσε να βρεις ανοιχτούς διαδρόμους και δεν απειλούσε, μέχρι που ανέλαβε δράση ο Μέσι!

Στο 35′ ο «μάγος» έκρυψε την μπάλα! Ο τρομερός Μέσι κράτησε την μπάλα με μια προσποίηση τραβώντας πάνω του όλη την άμυνα των Ολλανδών και στο ιδανικό σημείο με μία πάσα χωρίς να βλέπει, έστειλε την μπάλα συστημένη στον Μολίνα, που είχε ακολουθήσει με κούρσα μέσα στην περιοχή.

Η μπάλα έφτασε στο… παπούτσι του δεξιού μπακ της Ατλέτικο Μαδρίτης, που πρόλαβε τον Φαν Ντάικ και τον γκολκίπερ Νόπερτ και με το εξωτερικό άνοιξε το σκορ!

Σερβίρει ο Λίο και σπάει το ρεκόρ του Πελέ!

Ο Λιονέλ Μέσι με την μαγική no look ασίστ του για γκολ στον Μολίνα έφτασε στις 5 σε νοκ άουτ φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, ξεπερνώντας τις τέσσερις του μεγάλου Πελέ!

Παράλληλα ξεπέρασε τα 64 κερδισμένα φάουλ του Ζαιρζίνιο και ανέβηκε στην δεύτερη θέση στην κατηγορία, αρκετά πίσω όμως από τα 152(!) κερδισμένα φάουλ του αξεπέραστου Ντιέγκο Μαραντόνα!

«Μπομπονέρα» και «Μονουμεντάλ» μαζί!

Το 1-0 της Αργεντινής προκάλεσε έκρηξη ενθουσιασμού στις κερκίδες και ντελίριο σε χιλιάδες Αργεντινούς (σχεδόν 90.000 θεατές), που μετέτρεψαν το γήπεδο σε «Μπομπονέρα» και «Μονουμεντάλ» μαζί!

Λίγο πριν συμπληρωθεί το ημίχρονο, ο Μάρκος Ακούνια σε μια περίεργη φάση, έδωσε μια… σφαλιάρα στη μπάλα με το χέρι με αποτέλεσμα να δεχτεί κίτρινη κάρτα, που τον στέλνει εκτός ημιτελικού! Μια ακατανόητη γκάφα για τον αμυντικό της Σεβίλλης!

Στο φινάλε του πρώτου μέρους, ο Ακέ έπεσε μέσα στην περιοχή της Αργεντινής, οι Ολλανδοί διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, αλλά ο Λαόθ συνέχισε το παιχνίδι.

Έτσι απλά 2-0 με πέναλτι του αρχηγού

Η Ολλανδία δεν μπορούσε καν να απειλήσει την Αργεντινή και στο 73′ τέλειωσαν όλα! Ο Ακούνια ανατράπηκε από τον Ντούμφρις, ο Λαόθ έδειξε την άσπρη βούλα και ο Μέσι με απόλυτη ηρεμία έφτασε τα 10 γκολ του Γκαμπριέλ Μπατιστούτα, κλειδώνοντας τη νίκη!

Σκόραρε η Ολλανδία και μπήκε ξανά στο ματς

Στο 83′ η Ολλανδία που απογοήτευε βρήκε γκολ με κεφαλιά του Βέγκχορστ και μπήκε ξανά στο παιχνίδι δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία λεπτά.

Τι κομπίνα Θεέ μου και παράταση!

Κι ενώ οι Αργεντινοί μετρούσαν ανάποδα για το τελευταίο σφύριγμα για να αρχίσουν το γλέντι, οι Ολλανδοί κέρδισαν φάουλ στο 100′! Ο Κουπμάινερς έκανε την κομπίνα  του αιώνα περνώντας την μπάλα κάτω από το τείχος και ο Bάουτ Βέγκχορστ έγινε ήρωας οδηγώντας το ματς στην παράταση!

Πριν από την έναρξη του αγώνα, ο ηγέτης της Αργεντινής Μέσι, χαρέτισε ένα ένα τα παιδιά που συνόδευαν τις ομάδες στον αγωνιστικό χώρο και όπως ήταν φυσικό αποθεώθηκε από τους πιτσιρικάδες.