Μουντιάλ 2022: Ο Λαουτάρο Μαρτίνες, μεταξύ του Ιγκουαΐν και του Βαλδάνο

Ο «Τόρο» πέτυχε το κρίσιμο πέναλτι για την Αργεντινή κόντρα στην Ολλανδία

Για χρόνια στην Αργεντινή, αλλά κυρίως στη Βαρκελώνη, υπήρχε η άποψη πως πραγματικά μόνο ένας παίκτης είχε στερήσει στον Λιονέλ Μέσι τη δόξα με την εθνική ομάδα της χώρας του. Και δεν ήταν αντίπαλος, αλλά ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν.

Ο «Πίπα» ήταν ο μοιραίος στον τελικό του Μουντιάλ 2014 με τη Γερμανία (1-0 παρ. 0-0 κ.δ.) κι έπειτα σ’ εκείνον του Copa America 2015 (4-1 στα πέναλτι η Χιλή), όπου έχασε το δεύτερο πέναλτι της ομάδας του και σωρεία ευκαιριών στη διάρκεια του ματς.

Κι αν για τους Αργεντινούς, ο Ιγκουαΐν είναι το… ναδίρ, το ζενίθ είναι ο Χόρχε Βαλδάνο, σκόρερ του πρώτου γκολ της Αργεντινής με τη Δυτική Γερμανία στον τελικό του 1986 (3-2). Γιατί κι ο Ντιέγκο Μαραντόνα δεν έπαιζε… μόνος του.

Στο Μουντιάλ 2022, ο Λαουτάρο Μαρτίνες μέχρι να ευστοχήσει στο 5ο πέναλτι της Αργεντινής κόντρα στην Ολλανδία που την έστειλε στον ημιτελικό ήταν… Ιγκουαΐν. Τώρα, δεν έχει Βαλδάνο, αλλά στην πατρίδα του το ελπίζουν.

Η ατυχία και οι επαναλαμβανόμενες… συμπτώσεις

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες άρχισε το Μουντιάλ 2022 ως βασικός. Έβαλε δύο γκολ που δεν μέτρησαν κόντρα στη Σαουδική Αραβία καθώς η Αργεντινή έχασε με 2-1. Ήταν βασικός κι απέναντι στο Μεξικό, αλλά να που η Αργεντινή σκόραρε ένα λεπτό αφού βγήκε και πέρασε στη θέση του ο Χουλιάν Άλβαρες.

Αναπληρωματικός με την Πολωνία, αστόχησε σε δύο καλές ευκαιρίες αφότου πέρασε στο ματς. Έπειτα, ήρθε το παιχνίδι με την Αυστραλία. Η Αργεντινή προηγούνταν με 2-0. Μπήκε ο Λαουτάρο στο 71′ και στο 77′ έγινε το 2-1 και η «αλμπισελέστε» υπέφερε ως το τέλος.

Ακολούθησε το ματς με την Ολλανδία. Μπήκε στο 82′ και στο 83′ έγινε το 2-1. Στις καθυστερήσεις έγινε και το 2-2.

Κι επειδή δεν υπάρχουν επαναλαμβανόμενες συμπτώσεις, η επιλογή του Λαουτάρο αντί του Άλβαρες αφαιρεί από την Αργεντινή την ικανότητα να πιέσει τις αντιπάλους ψηλά. Ο φορ της Μάντσεστερ Σίτι, τρέχει και πιέζει. Ο Λαουτάρο δεν είναι καλός σ’ αυτό. Επιπλέον, η Αργεντινή δεν είναι καλή στο να ελέγχει τις δεύτερες μπάλες έξω από την περιοχή της.

Χωρίς πίεση για να καθυστερήσει την ανάπτυξη των αντιπάλων, χωρίς να ελέγχει τα… ριμπάουντ, είναι λογικό οι αντίπαλοί της να έχουν πολλές περισσότερες επιθέσεις και να απειλούν την εστία του Εμιλιάνο Μαρτίνες.

Ο τραυματισμός

Ο ατζέντης του Λαουτάρο Μαρτίνες, Αλεχάνδρο Καμάνιο, υποστήριξε πως ο στράικερ της Ίντερ δεν πήγε στο Μουντιάλ στο 100%. Είχε πρόβλημα στον αστράγαλο και έπαιξε με ενέσεις στα δύο πρώτα παιχνίδια της Αργεντινής. Τώρα, υποστηρίζει, έχει ξεπεράσει τους πόνους και νιώθει καλά.

Ο Λαουτάρο πήγε στο Μουντιάλ ως πρώτος σκόρερ της «αλμπισελέστε» στην εποχή του Λιονέλ Σκαλόνι. Μετρούσε περισσότερα γκολ κι από τον Λιονέλ Μέσι.

Μετά το κρίσιμο πέναλτι που ευστόχησε κόντρα στην Ολλανδία, οι Αργεντινοί ελπίζουν να βρει τον εαυτό του και να γίνει ο επιθετικός που βοήθησε πολύ την Αργεντινή για να κατακτήσει το Copa America του 2021.