Μαρόκο - Πορτογαλία 1-0: Ο Ελ Νεσίρι ντύθηκε... Χαριστέας και τελείωσε τους Πορτογάλους!

ΑΠΕ

Δεν είναι θαύμα, αλλά ένα πανάξιο ποδοσφαιρικό έπος! Το Μαρόκο προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία του, νικώντας με 1-0 την Πορτογαλία με τη «χρυσή» κεφαλιά του… Άγγελου Ελ Νεσίρι

Το Μαρόκο συνεχίζει ακάθεκτο και ζει το όνειρό του. Νίκησε την Πορτογαλία με 1-0 και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Μουντιάλ 2022, σκοράροντας λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Η Πορτογαλία θέλησε να πάρει τα ινία του αγώνα γνωρίζοντας πως το Μαρόκο είναι μια ομάδα που «τρέφεται» όσο κρατάει πίσω το μηδέν. Ο Ζοάο Φέλιξ απείλησε με έξυπνη και δύσκολη και κεφαλιά για τον Μπόνο στο 5′ με τον τερματοφύλακα του Μαρόκου να έχει απάντηση.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ελ Νεσίρι προσπάθησε να απειλήσει από κόρνερ, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Η Πορτογαλία είχε κατοχή, είχε ενέργεια και συνεχώς απειλούσε. Στο 21′ το σουτ του Φέλιξ κόντραρε τόσο ώστε να βγει από την «εξίσωση» ο Μπόνο αλλά και τόσο ώστε να φύγει λίγο πάνω από την εστία.

Ο Ζοάο Φέλιξ ήταν ο πλέον δραστήριος Πορτογάλος, με την προσπάθειά του στο 39′ να φεύγει άουτ.

Στο 42′ κόντρα στη ροή του αγώνα, το Μαρόκο άνοιξε το σκορ. Ο Ελ Νεσίρι με πολύ καλό άλμα πρόλαβε την «άτσαλη» έξοδο του τερματοφύλακα της Πορτογαλίας και έκανε το 1-0 για τους Αφρικανούς.

Στο 45′ ο Μπρούνο Φερνάντες άγγιξε ένα γκολ υποψήφιο για γκολ της διοργάνωσης, με ένα σχεδόν «τυφλό» γυριστό διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το Μαρόκο να χάνει μοναδική ευκαιρία, έστω και από κόντρα, για το 2-0, με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι. Ο Φερνάντο Σάντος έριξε στο παιχνίδι τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 51′.

Στο 64′ ο Μπρούνο Φερνάντες είδε άλλο ένα σουτ του να φεύγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Πορτογαλία προσπαθούσε να απειλήσει το καλά οργανωμένο και σχεδόν αψεγάδιαστο τακτικά Μαρόκο, με τον Μπόνο να έχει άλλη μια μεγάλη απόκρουση. Ο Φέλιξ έπιασε ένα πολύ δυνατό φαλτσαριστό σουτ, και ο Μαροκινός έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Τσεντίρα αποβλήθηκε για το Μαρόκο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά άντεξε μέχρι το 90+8′ όταν και ακούστηκε το τελευταίο σφύριγμα.