Ολυμπιακός - Νότιγχαμ Φόρεστ 1-0: Το πρώτο... μπαμ λέγεται Κασάμι!

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ με τον Παϊτίμ Κασάμι να αποδεικνύει σε άλλη μια αναμέτρηση ότι επέστρεψε δριμύτερος στους ερυθρόλευκους και αποφασισμένος να κερδίσει φανέλα βασικού – Τι έδειξαν οι πρωταθλητές στο φιλικό.

Ο Ολυμπιακός αν και δεν παρατάχθηκε με τους θεωρητικά βασικούς του, όπως αρκετοί ίσως να περίμεναν, κατάφερε να επικρατήσει της Νότιγχαμ Φόρεστ με 1-0 παίζοντας ανά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Η νέα έκδοση της ομάδας του Μίτσελ έδειξε για ακόμη ένα παιχνίδι πως δεν θα έχει καμία σχέση με εκείνη του πρώτου μισού του πρωταθλήματος.

Το γκολ των ερυθρόλευκων πέτυχε ο Παϊτίμ Κασάμι με όμορφη κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Κώστα Φορτούνη με τους δυο τους να αποτελούν εσωτερικές μεταγραφές που ανεβάζουν επίπεδο τα χαφ του Ολυμπιακού. Ειδικά ο Ελβετός μέσος είχε μια ολοκληρωτική παρουσία με αμέτρητα τρεξίματα, πολλές ποικίλες και εύστοχες μεταβιβάσεις και αποκορύφωμα ήταν το γκολ όπου και έκρινε την αναμέτρηση.

Ο Μίτσελ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε 21 ποδοσφαιριστές με τον Γιαν Εμβιλά να είναι ο μόνος ο οποίος αγωνίστηκε και για τα 90 λεπτά της αναμέτρησης. Από την ομάδα του Στιβ Κούπερ αγωνίστηκαν σχεδόν όλοι οι βασικοί του με τον Άγγλο προπονητή να δίνει χρόνο συμμετοχής και στο νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας του, Γκουστάβο Σκάρπα.

Καλοί συνδυασμοί έφεραν τις πρώτες ευκαιρίες για τον Ολυμπιακό ο οποίος δεν απειλήθηκε από τη Νότιγχαμ

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήταν για τον Ολυμπιακό. Μετά από καταπληκτικό συνδυασμό Κασάμι, Ελ Αραμπί και Μπίελ, ο Ισπανός ήταν αυτός που βρέθηκε σε θέση βολής όμως καθυστέρησε και έτσι τον πρόλαβε η άμυνα της Νότιγχαμ.

Λίγα λεπτά αργότερα οι ερυθρόλευκοι αναπτύχθηκαν για ακόμη μια φορά εξαιρετικά αλλάζοντας την μπάλα σε μικρό χώρο και τον Μπιέλ να ελευθερώνει την μπάλα στον Βρουσάι. Εκείνος έβγαλε τη σέντρα για τον Ελ Αραμπί με τον Μαροκινό να μην την προλαβαίνει για… εκατοστά.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά καλός, όπως και η ποιότητα του παιχνιδιού. Η Νότιγχαμ απείλησε λίγο αργότερα χτυπώντας από την αριστερή πλευρά της άμυνας των ερυθρόλευκων, όμως ο Γέιτς αστόχησε μετά από γύρισμα προς τα έξω του Μπρέναν Τζόνσον.

Ο Παϊτίμ Κασάμι επέστρεψε με γκολ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης»

Ακολούθησε ένα φτωχό εικοσάλεπτο από πλευράς ευκαιριών με τον Κώστα Φορτούνη να είναι αυτός που απείλησε ξανά για τον Ολυμπιακό με τον Ντιν Χέντερσον να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση στο τελείωμα του Έλληνα μέσου.

Ο Άγγλος τερματοφύλακας δεν κατάφερε να σταματήσει, όμως στην αμέσως επόμενη φάση τον Παϊτίμ Κασάμι. Ο Κώστας Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ελβετός μέσος πήδηξε ψηλότερα από όλους στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν και το πρώτο του γκολ μετά την επιστροφή του στον Ολυμπιακό, έστω και σε φιλικό παιχνίδι.

Η ομάδα του Μίτσελ πραγματοποιούσε μια μεστή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να είναι, βέβαια, καταιγιστική. Βέβαια, το προβάδισμα με 1-0 ήταν απόλυτα δίκαιο και λίγο έλειψε να το διευρύνει ακόμα περισσότερο ο Ελ Αραμπί ο οποίος δεν εκμεταλλεύτηκε το σπάσιμο της μπάλας από τον Κώστα Φορτούνη στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

Όταν το ροτέισιον άνοιξε, κράτησε ο Πασχαλάκης

Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης αντικατέστησε τον σταθερότατο Κωνσταντίνο Τζολάκη στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης και από εκείνο το σημείο και έπειτα σταματούσε διαρκώς οποιαδήποτε έμπνευση των αντιπάλων του με Γκιμπς-Γουάιτ και Ο’ Μπράιεν να μην καταφέρνουν να τον νικήσουν.

Ο Μίτσελ άνοιξε το ροτέισιον μετά το 60′ και έτσι χάθηκε κυρίως η αμυντική σταθερότητα που είχαν βρει οι πρώτοι έντεκα. Γι΄αυτό, όμως, υπάρχουν και οι καλοί τερματοφύλακες, για να διορθώνουν τις όποιες αδυναμίες των αμυντικών τους, κάτι που έκανε με τον καλύτερο τρόπο ο Πασχαλάκης.

Οι μαζεμένες αλλαγές δεν άφησαν τις ομάδες να βρουν ρυθμό στα τελευταία λεπτά του αγώνα και έτσι παρέμεινε το τελικό 1-0 υπέρ των παικτών του Μίτσελ.