EUROPA LEAGUE: Νίκη με 1-0 για την Ομόνοια - Δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ραπίντ η Ανόρθωση

Με μία χαρά και μία πίκρα ολοκλήρωθηκε η σημερινή βραδιά του Europa League για τις κυπριακές ομάδες, αφού η Ομόνοια κέρδισε με 1-0 την αδύναμη Φλόρα ενώ η Ανόρθωση με…κάτω τα χέρια στην Αυστρία κόντρα στην Ραπίντ Βιέννης.

Η Ομόνοια έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι στην πιο αδύναμη Φλόρα, όμως δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει ένα σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς, αφού έμεινε στο 1-0 με τους Εσθονούς. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Μαρίνος Τζιώνης στο 12ο λεπτό.

Κατώτερη των περιστάσεων αποδείχθηκε η Ανόρθωση που γνώρισε την ήττα με 3-0 στην Βιέννη από την Ραπίντ χωρίς να καταφέρει να προβάλλει αντίσταση. Ο Ερτσάν Καρά έκανε το 1-0 στο 35′ με τον Ταξιάρχη Φούντα να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ της ομάδας του στο 65ο λεπτό, τρία λεπτά μετά το χαμένο πέναλτι των Αυστριακών με τον Κριστόφ Κνασμούλνερ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μάρκο Γκρουλ στο 83′.

Βασικός αγωνίστηκε ο Ταξιάρχης Φούντας, που βγήκε αλλαγή στο 78ο λεπτό (μπήκε ο Στρουντζ) έχοντας σκοράρει κιόλας. Βασικοί ξεκίνησαν οι Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος και Νίκος Καλτσάς, με τον πρώτο να γίνεται αλλαγή στο 72′ (μπήκε ο Χριστοφή) και τον δεύτερο στο 46′ (μπήκε ο Ντέλετιτς). Στον πάγκο έμεινε ο Σπύρος Ρισβάνης.

Εξαιρετική εμφάνιση της Σέλτικ απέναντι στην Γιάμπλονετς στην Τσεχία που οδήγησε σε νίκη 4-2. Οι Σκωτσέζοι προηγήθηκαν γρήγορα 2-0 με τα γκολ των Λιέλ Αμπάντα (12′) και Κιόγκο Φουρουχάσι (16′), με τους Τσέχους να μειώνουν στο 17′ με τον Βάκλαβ Πίλαρ. Ο Τζέιμς Φόρεστ έκανε τρία τα τέρματα της Σέλτικ, με το αυτογκόλ του Νιρ Μπίτον στο 85′ να κάνει το σκορ 2-3 και τον Ράιαν Κρίστι να έρχεται στο 90ο λεπτό και να διαμορφώνει το τελικό 4-2. Στον πάγκο έμεινε ο Βασίλης Μπάρκας, αφού χρησιμοποιήθηκε στην θέση του η νέα μεταγραφή των Σκωτσέζων, Τζο Χαρτ.

«Θάλασσα» τα έκανε η Γαλατάσαραϊ, που μετά τον ντροπιαστικό αποκλεισμό από την Αϊντχόφεν, έμεινε στο 1-1 στην έδρα της με τη Σεντ Τζόνστον. Η «τσιμ μπομ» έμεινε με δέκα παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας του Φερνάντο Μουσλέρα στο 56′ σε πέναλτι που έκανε, με τον Τζέισον Κερ να δίνει το προβάδισμα στους Σκωτσέζους μετατρέποντάς το σε γκολ. Η Γαλατά ισοφάρισε άμεσα με το παρθενικό γκολ του Σάσα Μποεΐ στο 60ο λεπτό, όμως δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη έχοντας και το αριθμητικό μειονέκτημα στην…πλάτη της.

Στα υπόλοιπα ματς της βραδιάς:

Καϊράτ Αλμάτι – Αλασκέρτ  0-0 ( – 36′ χαμ. πεν. Γκλίσιτς)

Λίνκολν – Σλόβαν Μπρατισλάβας  1-3 (73′ πεν. Γουόκερ – 16′ Κάσια, 48′ Ζμρχαλ, 69′ Χέντι)

Μούρα – Ζαλγκίρις  0-0