Παναθηναϊκός - Βόλος 3-0: Τα... διαμάντια είναι παντοτινά!

EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός του Ιβάν Γιοβάνοβιτς συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε πριν από το Μουντιάλ – Άνετο 3-0 επί του Βόλου με τις γκολάρες Τσέριν και Βέρμπιτς να… κλέβουν την παράσταση στην επανάληψη από το αλαλούμ Διαμαντόπουλου και VAR στο πρώτο ημίχρονο που προκάλεσαν την επίσημη αντίδραση του Βόλου!

Ασίστ ο Βέρμπιτς, γκολ ο Σπόραρ. Οπως στο ματς πρωταθλήματος με τον Άρη. Στις καθυστερήσεις του αγώνα τότε, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους τώρα. Ο Παναθηναϊκός βρήκε το γκολ που έψαχνε σε όλο το πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Βόλο με το τέρμα του Σπόραρ στα… τελειώματα και έχτισε ένα σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Για να φτάσουμε στο 1-0, το οποίο ειρήσθω εν παρόδω ελέγχθηκε από το VAR για οφσάιντ, ο Παναθηναϊκός, με τους βασικούς στην ενδεκάδα και μόνο την αναμενόμενη παρουσία του Λοντίγκιν στο τέρμα, ήταν ο κυρίαρχος στο γήπεδο, είχε την πρωτοβουλία και τις φάσεις, είχε τον Παλάσιος μόνιμη πηγή κινδύνου από τα δεξιά και είχε και τον Βόλο που κατέβηκε για να αμυνθεί (ίσως λόγω του πρόσφατου παθήματος με το 1-5 στο πρωτάθλημα) και να απειλεί για πρώτη φορά στο 33ο λεπτό.

Το… είδαμε κι αυτό

Αν σε κάτι πρέπει να σταθούμε από όσα έγιναν στο πρώτο ημίχρονο είναι η φάση του 26ου λεπτού και το… αλαλούμ που προκάλεσε ο διαιτητής Διαμαντόπουλος. Συγκεκριμένα, ο Μάγκνουσον είδε κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα αλλά ο Διαμαντόπουλος πήγε στο VAR και είδε πως είχε προηγηθεί στη φάση φάουλ πάνω στον Μπερνάρ στο χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα να πάρει πίσω την κίτρινη κάρτα που έδειξε στον Ισλανδό και έδωσε φάουλ υπέρ του Παναθηναϊκού. Δεδομένα ασυνήθιστο στιγμιότυπο, με τους παίκτες του Βόλου να διαμαρτύρονται, αφού περίμεναν πως με τον έλεγχο του VAR ο διαιτητής θα δείξει κόκκινη στον αμυντικό των γηπεδούχων, αλλά τελικά πήρε πίσω και την κίτρινη!

Το περιστατικό προκάλεσε την αντίδραση του Βόλου, ο οποίος στο ημίχρονο του αγώνα εξέδωσε επίσημη ανακοίνωση κατά της διαιτησίας και δη του Διαμαντόπουλου. Στον επίλογο αυτής, αναφέρει: “Συγχαρητήρια για μία ακόμη φορά στην Ελληνική διαιτησία που έχει φτάσει στο σημείο να έρχονται στη χώρα μας διαιτητές από το Αζερμπαϊτζάν και το Τσιμπουτί”.

Στο δεύτερο μέρος η δουλειά του Παναθηναϊκού έγινε εύκολη με το 3-0 να αλλάζει τον ρου της αναμέτρησης. Στο 54ο λεπτό οι πράσινοι άλλαξαν ωραία τη μπάλα με τον Κώτσιρα να δίνει στον Σλοβένο μέσο που εκτός περιοχής έπιασε ένα ωραίο σουτ με το δεξί και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό γάμα του Κότνικ.

Εξίσου ωραίο και το 3-0, πέντε λεπτά αργότερα. Η σειρά ήταν του Βέρμπιτς με δυνατό σουτ με το αριστερό να “εκτελεί” τον γκολκίπερ του Βόλου και να “σφραγίζει” με ένα υπέροχο γκολ την εμφάνισή του, συνέχεια αυτών από τα φιλικά της Κύπρου.

Με το 3-0 υπέρ του ο Παναθηναϊκός έκανε διαχείριση του αγώνα και των δυνάμεών του στη συνέχεια, με τον Γιοβάνοβιτς να κάνει αλλαγές για να δώσει ανάσες σε παίκτες (για παράδειγμα τον Ρούμπεν που προερχόταν από ίωση) και να δώσει χρόνο συμμετοχές σε παίκτες που… έρχονται (ο Κυριόπουλος που πήρε ξανά την ευκαιρία από τον προπονητή του).

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε αυτό που ήθελε, μία καθαρή νίκη ενόψει της ρεβάνς. Του προέκυψε και… ξεκούραστη μετά τα δύο γρήγορα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Βόλος από την άλλη προσπάθησε να κρατήσει ζωντανές τις ελπίδες του για τον επαναληπτικό του Βόλου, αλλά στο δεύτερο μέρος πελαγοδρομούσε και ήρθε η βαριά ήττα που επί της ουσίας τον αφήνει από τώρα εκτός Κυπέλλου.