Κηφισιά - ΑΕΚ 0-2: Κέρδισε μισή-πρόκριση και τον Τομ Φαν Βέερτ

EUROKINISSI

Με γκολ του… αντί-Ελίασον, Λιβάι Γκαρσία και του… αντί-Γκαρσία, Τομ Φαν Βέερτ, η ΑΕΚ «καθάρισε» την πρόκριση από το πρώτο παιχνίδι με αντίπαλο την Κηφισιά στη… φιλόξενη Ριζούπολη.

Η ΑΕΚ συνέχισε το σερί νικών των μεγάλων του ελληνικού ποδοσφαίρου στο Κύπελλο, περνώντας με επιτυχία και σκορ 2-0 στην… κιτρινόμαυρη Ριζούπολη, το δικό της τεστ απέναντι στην Κηφισιά. Μια πολύ φιλόδοξη ομάδα, που προπορεύεται στο Νότιο Όμιλο της Super League 2 με έξι νίκες σε ισάριθμα ματς.

To ματς ήταν μια καλή ευκαιρία για τον Ματίας Αλμέιδα να δοκιμάσει στο αρχικό σχήμα τον Σιντιμπέ και τον Φαν Βέερτ, που άργησαν να μπουν στο rotation και να επαναφέρει τον Μάνταλο και τον Μήτογλου οι οποίοι φέτος έρχονται συνήθως από τον πάγκο. Η έκπληξη ήρθε με την επιλογή του Φράνσον, έναν παίκτη που ο Αργεντινός έχει βγάλει από τη ναφθαλίνη και έχει βρει και γι’ αυτόν ρόλο στην ομάδα.

Η επιλογή του Ολλανδού έστειλε τον Λιβάι Γκαρσία στο δεξί άκρο και με αρκετό χώρο δράσης, που τον βοήθησε να ανοίξει το σκορ με ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ στο 34′. Ο Φαν Βέερτ ήταν εξαιρετικός, γέμιζε την περιοχή και ήταν καλός βοηθός για τον Λιβάι και τον Αραούχο. Δικαίως πήρε την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε ο Αραούχο στο 45’+1′ (και αμφισβήτησαν οι παίκτες της Κηφισιάς), για να σκοράρει και να βγάλει το άγχος του πρώτου γκολ με την ΑΕΚ. Ο κορυφαίος σκόρερ του περσινού πρωταθλήματος ευστόχησε και στο 45’+3′ το ματς είχε ήδη κριθεί.

Στο ίδιο μοτίβο η ΑΕΚ, όπως και στο προ διακοπής πρωτάθλημα

Η ΑΕΚ από το ξεκίνημα παρουσίασε το γνωστό φετινό  τρόπο ανάπτυξης και άμυνας. Γρήγορες εναλλαγές της μπάλας, ταχύτητα και πρέσινγκ ψηλά όταν χανόταν η μπάλα.

Η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε με γύρισμα του Μάνταλου στο 15′, αλλά δεν πρόλαβαν να βρουν την μπάλα με την προβολή οι Μουκουντί και Φαν Βέερτ.

Η Κηφισιά απάντησε με πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 18′, αλλά ο Κουιρουκίδης νικήθηκε από τον Στάνκοβιτς και ο Ταλάλ από τον Χατζισαφί στην πιο μεγάλη φάση του ημιχρόνου για τους γηπεδούχους.

Ένα καλό σουτ του Λιβάι στο 22′ έφυγε άουτ…

…αλλά ο πρώτος σκόρερ της Ένωσης στο πρωτάθλημα πέτυχε στο 34′ ένα υπέροχο γκολ με επέλαση από τα δεξιά και σουτ από πλάγια θέση.

O Λιβάι έφτασε κοντά και σε ένα δεύτερο γκολ στο 37′ με τον Φαν Βέερτ να τον βρίσκει ωραία στην περιοχή, αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ.

Το πρώτο του Φαν Βέερτ

Στο μοναδικό λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αραούχο κέρδισε πέναλτι, όταν ο  Μαζουλουξής έκοψε την μπάλα, αλλά έμεινε με τα πόδια ψηλά, καθώς κύλησε στο χορτάρι, και βρήκε τον Αργεντινό. O Τσέτσιλας έδειξε την άσπρη βούλα και ο Τομ Φαν Βέερτ, που ευστόχησε, πέτυχε το πρώτο του κιτρινόμαυρο γκολ.

Η πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 50′ με τον κεφάτο Μάνταλο να βρίσκει τον Λιβάι, αυτός γύρισε στον ξεμαρκάριστο Αραούχο, αλλά το σουτ του έφυγε ψηλά.

Σταδιακά η ΑΕΚ έριξε το ρυθμό εν όψει της συνέχειας και έδωσε στην Κηφισιά χώρο να φτιάξει κάποιες φάσεις. Στο 66′ ο Αλμέιδα άρχισε τις αλλαγές περνώντας Σιμάνσκι και Ρότα, ενώ στο 73′ Λιβάι, Μάνταλος και Φαν Βέερτ έκρυψαν την μπάλα, αλλά ο ΄Έλληνας διεθνής έχασε το σίγουρο γκολ.

Η Κηφισιά ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες στο 79′ για φάουλ του Μπαρμπόσα στον Λιβάι…

…ενώ στο 81′ ήταν η σειρά του Πινέδα να επανέλθει στην ελληνική πραγματικότητα μετά την παρουσία του στο Μουντιάλ. Στο 88′ ο Αλμέιδα έδωσε την ευκαιρία στον Σκόνδρα να κάνει το ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα της ΑΕΚ, ενώ στο ματς πέρασε και ο Χριστόπουλος.