Super League 2: Η Καρδίτσα «έπιασε» την ΑΕΛ, μεγάλο διπλό ο Πανσερραϊκός

Η Αναγέννηση Καρδίτσας ξεπέρασε, έστω και δύσκολα το εμπόδιο του Θεσπρωτού (1-0) κι έπιασε την ΑΕΛ στη 2η θέση. Σημαντική νίκη και για τον Πανσερραϊκό που πέρασε από την έδρα της Βέροιας με 3-1.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας ξεπέρασε το εμπόδιο του Θεσπρωτού, επικρατώντας 1-0 και έπιασε την ΑΕΛ στη δεύτερη θέση. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη και για τον Πανσερραϊκό που πέρασε από τη Βέροια ( 1-3).

Πέρα από τον αγώνα της Καλλιθέας που διακόπηξε στο ημίχρονο με αποχώρηση των «ερυθρολεύκων», λόγω των πολύ σοβαρών διαιτητικών  λαθών (σ.σ. υπήρξε και επίσημη τοποθέτηση από την ΠΑΕ Ολυμπιακός), έγιναν και οι ακόλουθοι αγώνες:

Για τον Α’ όμιλο η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε του Θεσπρωτού στην AEL FC Arena με 1-0 (6′ Βερνάρδος).

Πλέον οι Καρδιτσιώτες με αυτή τη νίκη έπιασαν την ΑΕΛ στη δεύτερη θέση, έχοντας και ένα ματς λιγότερο σε σχέση με τους βυσσινί. Ο Θεσπρωτός παραμένει κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Σπουδαίο διπλό ο Πανσερραϊκός

Την καλή του πορεία μετά την έλευση του Παύλο Δερμιτζάκη στον πάγκο συνέχισε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος επικράτησε στη Βέροια με 3-1. Τα «λιοντάρια» άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Κανίς στο 27ο λεπτό. Στο 56′ ο Παπαδόπουλος νίκησε τον Σαΐντ από τα 11 μέτρα, όμως ο Κανίς με νέα προσπάθεια έκανε το 2-0.

Ο Μασκανάκης πέτυχε το τρίτο γκολ για τους φιλοξενούμενους, με τον Φασίδη να ολοκληρώνει το τελικό σκορ στο 90+4′ από την άσπρη βούλα.

Διπλό και ο Αλμωπός Αριδαίας

Ο Αλμωπός Αριδαίας πέτυχε σημαντικό διπλό για την παραμονή στην κατηγορία, επικρατώντας του Απόλλωνα Πόντου με 1-0. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Πέττας στο 30′.

Πεντάρα ο Διαγόρας κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας

Ο Διαγόρας θριάμβευσε επί του Απόλλωνα Λάρισας με 5-0. Οι σκόρερ για την ομάδα του Πάρη Ανδράλα ήταν οι Παραστατίδης και Βουργουτζή (από δύο γκολ) και Μπούμπας.