Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ 3-2: Στη ματσάρα η μπίλια κάθισε στο... μπλε!

Η πρώτη αγγλική «τιτανομαχία» ανάμεσα στη Σίτι και τη Λίβερπουλ βρήκε νικήτρια την ομάδα του Γκουαρδιόλα με 3-2, έπειτα από ένα χορταστικό ματς με έπαθλο την πρόκριση στους «8» του Λιγκ Καπ.

Τέσσερις ημέρες μετά την ολοκλήρωση των αγώνων της τελικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου που βρήκε νικήτρια την Αργεντινή, διεξήχθη το πρώτο πολύ μεγάλο παιχνίδι της Ευρώπης σε συλλογικό επίπεδο και ήταν απόλυτα… χορταστικό.

Η Μάντσεστερ Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα αντιμετώπισε τη Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ σε  νοκ άουτ αναμέτρηση με φόντο τους «8» του Λιγκ Καπ και αφού προηγήθηκε τρεις φορές κατάφερε τελικά να επιβληθεί με 3-2! Στις συνθέσεις των δύο ομάδων βρίσκονταν και παίκτες που πήραν μέρος στη διοργάνωση του Κατάρ, με τους δύο τεχνικούς να ρίχνουν στο χορτάρι τα καλύτερα από τα διαθέσιμα όπλα, παρότι αμφότεροι είχαν και ηχηρές απουσίες.

Χάαλαντ με το… καλησπέρα

Το πρώτο… αίμα σε αυτή την αγγλική «τιτανομαχία» το προκάλεσε ο Χάαλαντ, ο οποίος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα των reds με τη συμπλήρωση 10 λεπτών, μετά από ωραία ενέργεια του Κέβιν Ντε Μπρόινε.

Το γρήγορο γκολ της Σίτι προκάλεσε την αντίδραση της Λίβερπουλ που άρχισε να παίρνει μέτρα προς την αντίπαλη εστία, να ψάχνει το ρήγμα με πλάτος στην επίθεση και να το βρίσκει τελικά στο 20ό λεπτό . Με ασίστ του Μίλνερ ο Καρβάλιο δεν δυσκολεύθηκε από το σημείο του πέναλτι να νικήσει τον Ορτέγκα και να φέρει την αναμέτρηση στα ίσια.

Στο υπόλοιπο διάστημα του πρώτου μέρους, η ομάδα που κυριάρχησε ήταν η Σίτι που έφτασε τουλάχιστον τρεις φορές στα καρέ της Λίβερπουλ, ωστόσο, ο Κέλεχερ, η ρεζέρβα του Άλισον, πραγματοποίησε εντυπωσιακές επεμβάσεις και κράτησε το 1-1 ως την ανάπαυλα.

Λίγο πριν από το φινάλε, μάλιστα, και κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ντάργουιν Νούνιες, λίγο έλειψε να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόμπερτσον…

Απίθανη επιστροφή με άλλα δύο γκολ

Το ξεκίνημα του β’ μέρους έκρυβε ακόμη μεγαλύτερες συγκινήσεις. Με τη συμπλήρωση ενός λεπτού κι έξι δευτερολέπτων, ο Μάχρεζ με υπέροχο τελείωμα έβαλε τη Σίτι ξανά μπροστά στο σκορ (2-1).

Κάθε φορά, όμως, που η ομάδα του Γκουαρδιόλα έβαζε γκολ, αυτόματα έβαζε στην πρίζα και την αντίπαλό της. Δεν είναι τυχαίο πως ένα λεπτό αργότερα στο 48′, ο Νούνιες βρήκε τον Σαλάχ, ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει για δεύτερη φορά τον αγώνα.

Βρήκε δίχτυα με κεφαλιά – οβίδα ο Ακέ

Στο γκολ εσείς, γκολ εμείς, ήρθε στο 57′ να προσθέσει το όνομά του ο Ακέ, έπειτα από υπέροχη έμπνευση του Ντε Μπρόινε για να βάλει τη Σίτι τρίτη φορά μπροστά στο σκορ (3-2).

Η Λίβερπουλ δεν τα παράτησε ούτε μετά το τρίτο χτύπημα. Πάλεψε για να ισοφαρίσει εκ νέου και λίγο έλειψε να τα καταφέρει στο 71ο λεπτό, αλλά ο Ντάργουιν Νούνιες αστόχησε από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής.

Το παιχνίδι κύλησε προς το τέλος, με λιγότερο θέαμα, περισσότερες αντεγκλίσεις και κόντρες μεταξύ των ποδοσφαιριστών, χωρίς, όμως, να υπάρξει νέα ισοφάριση, με τη Σίτι να παίρνει δίκαια το εισιτήριο της πρόκρισης.