Μπρέντφορντ - Τότεναμ 2-2: Σώθηκαν από την ήττα, αλλά πέταξαν βαθμούς στο δυτικό Λονδίνο οι Σπερς

Η Τότεναμ βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Μπρέντφορντ, αλλά με τέρματα του Κέιν και του Χόιμπιεργκ κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 2-2 στο Gtech Community.

Η επιστροφή της Τότεναμ στις υποχρεώσεις της στην Premier League, μετά τη διακοπή για το Παγκόσμιο Κύπελλο. δεν εξελίχθηκε ιδανικά γι’ αυτήν στο δυτικό Λονδίνο.

Η Μπρέντφορντ υποχρέωσε τους Σπερς σε ισοπαλία, 2-2 και την απώλεια της ευκαιρίας να ανέβουν έστω προσωρινά στην δεύτερη θέση.

Από το 1948 είχε να κερδίσει η Μπρέντφορντ την Τότεναμ και έφτασε κοντά, αφού προηγήθηκε με 2-0, αλλά δεν τα κατάφερε ούτε τώρα.

Ο Αντόνιο Κόντε ξεκίνησε τον Φόρστερ αντί του Γιόρις κάτω από τα δοκάρια, καθώς ο Γάλλος επέστρεψε στην ομάδα του Λονδίνου μόλις χθες, Χριστούγεννα, αλλά ο Άγγλος τερματοφύλακας ήτανε ασταθής.

Κυρίαρχη η Μπρέντφορντ για 60 λεπτά

Μια αντεπίθεση της Μπρέντφορντ στο 15ο λεπτό έδωσε τη δυνατότητα γηπεδούχους να ανοίξουν το σκορ με τον αμαρκάριστο Γιάνελτ, που πήρε το ριμπάουντ μετά την ασθενή απόκρουση του Φόρστερ στο σουτ του Γιάνσεν.

Το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο από τις δύο ομάδες και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, στο 55′, ο Τόνεϊ πρόλαβε τον Χόιμπιεργκ και τον Φόρστερ και με προβολή πέτυχε το 2-0 ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Νόργκααρντ, που παραχώρησε με αδέξιο διώξιμο ο Ντάιερ.

Με τη μεσαία γραμμή της Τότεναμ να μη δημιουργεί και την άμυνα να είναι πολύ ευάλωτη και αργή στις αντιδράσεις της, η Τότεναμ δεν θα μπορούσε να είχε καλύτερη τύχη στα πρώτα 60 λεπτά του αγώνα.

Η επαναφορά της Τότεναμ

Στο 65′ η Τότεναμ επέστρεψε στο παιχνίδι με τον Κέιν να πετυχαίνει το 10ο τέρμα του σε boxing day με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Λαγκλέ. Στο πρώτο του παιχνίδι μετά την απώλεια του κρίσιμου πέναλτι με τη Γαλλία στον προημιτελικό του Μουντιάλ, ο Άγγλος διεθνής φορ  βρήκε και πάλι δίχτυα αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά ότι δεν καταλαβαίνει τίποτα… Αυτό ήταν το γκολ Νο 196 για τον Κέιν στο πρωτάθλημα. Πλέον, έχει σκοράρει εναντίον όλων των ομάδων της Premier League με τις οποίες έχει τεθεί αντιμέτωπος.

Η ολική επαναφορά της ομάδας του Αντόνιο Κόντε ήρθε στο 71′ με το Χόιμπιεργκ να σουτάρει ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι και να ισοφαρίζει σε 2-2.

Η Τότεναμ είχε πάρει πια για τα καλά τα ηνία του αγώνα και απειλούσε για το 3-2. Ο Κέιν στο 84′, σε μια ανύποπτη φάση, σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά προλαβαίνοντας την έξοδο του Νταβίντ Ραγιά και αμέσως μετά στην αντεπίθεση της Μπρέντφορντ, ο Τόνεϊ αστόχησε από κοντά, στις δύο πιο μεγάλες φάσεις μετά το 2-2.

* Πριν από την έναρξη του αγώνα το κοινό χάρισε με το θερμό του χειροκρότημα ένα τελευταίο χαιρετισμό στον Τζορτζ Κοέν, έναν από τους παίκτες κατέκτησαν το Παγκόσμιο Κύπελλο με την Αγγλία το 1966, ο οποίος πέθανε σε ηλικία 83 ετών.