Τσέλσι - Μπόρνμουθ 2-0: Χάβερτζ και Μάουντ οι μάγοι με τα δώρα

Ένα επαγγελματικό τρίποντο πρόσθεσε στο σακούλι της η Τσέλσι με τους Κάι Χάβερτζ και Μέισον Μάουντ να βγάζουν τα κάστανα από τη φωτιά, σκοράροντας μέχρι τα μισά του πρώτου μέρους.

Επαγγελματικά τρίποντο για την Τσέλσι στο Στάμφορντ Μπρίτζ. Με δύο γκολ έως τα μισά του πρώτου μέρους η ομάδα του Λονδίνου κλείδωσε το τρίποντο και στη συνέχεια το μόνο που χρειάστηκε ήταν η σωστή διαχείριση του χρόνου.

Με… φόρμα επέστρεψε από τις διακοπές των Χριστουγέννων η Τσέλσι για να αντιμετωπίσει τη Μπόρνμουθ. Οι «μπλε» του Λονδίνου μπήκαν στο παιχνίδι με το γκάζι στο πάτωμα, επιχείρησαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, έδωσαν το ρυθμό που επιθυμούσαν και βρήκαν σχετικά γρήγορα το πρώτο γκολ με το Κάι Χάβερτζ, να εκμεταλλεύεται το γύρισμα «πάρε-βάλε» του Στέρλινγκ.

Η καταρρακτώης βροχή δεν εμπόδισε να τους γηπεδούχους να ανεβάσουν ακόμη περισσότερο στροφές στη συνέχεια και μόλις 8 λεπτά μετά το 1-0, βρήκαν ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα με υπέροχο πλασέ του Μάουντ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους η Τσέλσι πέτυχε και 3ο γκολ με τον Μάουντ να βρίσκεται απέναντι από την εστία, το οποίο, ωστόσο, ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ του Κάι Χάβερτζ. Και στο τετράλεπτο των καθυστερήσεων, πάντως, έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία ο Στέρλινγκ για να χριστεί σκόρερ. Στο πρώτο μέρος, η κατοχή μπάλάς ήταν στο 68% για τους γηπεδούχους.

Με δύο αλλαγές μία για κάθε ομάδα κύλησαν τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Για τους φιλοξενούμενους τη θέση του Άντονι πήρε ο Στάσει στο 46′, ενώ 7 λεπτά αργότερα τη θέση του τραυμασία Ρις Τζέιμς πήρε ο Αθπιλικουέτα.

Στη ροή του αγώνα δεν άλλαξαν πολλά. Η Τσέλσι συνέχισε να είναι στη θέση του οδηγού, με τη διαφορά ότι οι παίκτες της Μπόρνμπουθ προέβαλαν μεγαλύτερη αντίσταση, τουλάχιστον στις προσωπικές μονομαχίες. Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να απειλήσουν σε δύο τρεις φάσεις, αλλά δεν ανησύχησαν τον Κέπα.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι ακόμη και σε κλειστούς χώρους με γρήγορες και άμεσες συνεργασίες έβρισκαν τρόπους να πατήσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Μια κεφαλιά του Κουλιμπαλί έφυγε λίγο άουτ στο 73′. Χωρίς κάποια μεγάλη φάση ο αγώνας έφτασε στο τέλος με την Τσέλσι να πανηγυρίσει ένα πεντακάθαρο και σχετικά άνετο τρίποντο.