Λεβαδειακός - Ιωνικός 1-0: «Ανάσα» με γκολ - ζωγραφιά στη μάχη των ουραγών

Το υπέροχο γκολ του Δούμτσιου στο 31′ χάρισε τους τρεις βαθμούς στον Λεβαδειακό κόντρα στον Ιωνικό, που έμεινε με 10 παίκτες στο 73′. Πληθώρα χαμένων ευκαιριών για τους φιλοξενούμενους με τον Άοσμαν και πολύτιμη νίκη των γηπεδούχων στη μάχη των ουραγών.

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 15 αγωνιστικής της Super League, ο Λεβαδειακός επιβλήθηκε με 1-0 του Ιωνικού, σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν κοντά στην ισοφάριση κυρίως μετά από ενέργειες του Άοσμαν, οι προσπάθειες του οποίου ωστόσο είχαν κακά τελειώματα.

Οι Βοιωτοί είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκαν με 1-0 στο χάρη σε ένα εκπληκτικό γκολ του Κώστα Δούμτσιου στο 31′, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια μετά την ολοκλήρωση του πρώτου 45λέπτου.

Σε μία αντεπίθεση μετά από ωραία συνεργασία των παικτών του Λεβαδειακού, ο Έλληνας μέσος επιχείρησε μία σέντρα σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Χουτεσιώτη.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και κυνηγούσαν το γκολ και πάλι με τον Άοσμαν, αναγκάζοντας τον Λεβαδειακό στην πορεία να παίζει με τρεις κεντρικούς αμυντικούς και να μένει χαμηλά για να μην δεχτεί το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο, στο 73′ λεπτό, ο Ιωνικός έμεινε με 10 παίκτες καθώς ο Τσίμπσαχ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Βρακάς βρέθηκε μία ανάσα από το γκολ δύο λεπτά αργότερα, όταν εκτέλεσε φάουλ αλλά ο Χουτεσιώτης με μία εντυπωσιακή απόκρουση δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν στην προσπάθειά τους να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, πετυχαίνοντας ωστόσο μία σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας στη μάχη τους για την παραμονή στην κατηγορία.