Βόλος - ΑΕΚ 0-4: Εορταστικό πάρτι στο Βόλο με 8.000 «κιτρινόμαυρους» καλεσμένους

EUROKINISSI

Κυριαρχική εμφάνιση της ΑΕΚ στο Πανθεσσαλικό και περίπατος, 4-0, στον Βόλο μπροστά σε χιλιάδες οπαδούς της.

Ένα γρήγορο γκολ πάντα λύνει τα πόδια των ποδοσφαιριστών. Η ΑΕΚ βρήκε πολύ νωρίς το τέρμα που αναζητούσε στον Βόλο, μόλις στο 16ο λεπτό, με έναν πρώην «Βολιώτη», τον Γεράσιμο Μήτογλου και απλοποίησε ένα παιχνίδι που πριν από την σέντρα φαινόταν αρκετά… πονηρό εξαιτίας των πολλών απουσιών της Ένωσης, αλλά και της επιθετικής φύσης των γηπεδούχων.

Η ΑΕΚ έφτασε άνετα στο 4-0 και άσκησε πίεση στον ΠΑΟ λίγο πριν από το δικό του παιχνίδι απέναντι στον ΟΦΗ, αφού μείωσε τη διαφορά που τη χωρίζει από τους πρωτοπόρους στους τρεις βαθμούς

Με τη δεξιά πτέρυγα της ΑΕΚ να βγάζει φωτιές, με αιχμές τους Ρότα και Λιβάι Γκαρσία, τον Σέρχιο Αραούχο να αποδεικνύεται ιδανικός πασέρ και τον Τομ Φαν Βέερτ να νιώθει σιγουριά στο παιχνίδι του ως ο βασικός σέντερ φορ της ομάδας, το συγκρότημα του Ματίας Αλμέιδα κυριάρχησε πλήρως στο Πανθεσσαλικό, σε ένα ματς που θύμισε πάρα πολύ το προ διακοπής αντίστοιχο των γηπεδούχων με τον Παναθηναϊκό.

Πλην των προαναφερθέντων, πολύ καλύτερος σε σχέση με το ματς απέναντι στη Λαμία ήταν ο κεφάτος Πινέδα, ενώ οι ανίκητοι Γιόνσον και Σιμάνσκι ανέκοπταν τις επιθέσεις του Βόλου εν τη γενέσει τους.

Κιτρινόμαυρη εξέδρα

Οι παίκτες της ΑΕΚ αισθάνθηκαν σαν στο σπίτι τους, αφού περίπου 8.000 φίλοι της ομάδας βρέθηκαν στις εξέδρες του Πανθεσσαλικού. Κι αυτοί την σειρά τους ευχαρίστησαν τον κόσμο με την κυριαρχική εμφάνιση τους.

Ορθολογική ενδεκάδα… ανάγκης

O Ματίας Αλμέιδα έκανε μόνο μία αλλαγή σε σχέση με την 14η αγωνιστική, εξαιτίας του τραυματισμού του Πέτρου Μάνταλου. Πέρασε σε θέση σέντερ φορ τον Φαν Βέερτ, στο πρώτο του παιχνίδι απέναντι στην παλιά του ομάδα και χρησιμοποίησε τον Λιβάι Γκαρσία στο δεξί άκρο.

Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Αθανασιάδης, την τετράδα στην άμυνα συνέθεσαν οι Χατζισαφί, Μουκουντί, Μήτογλου και Ρότα, στον άξονα ξεκίνησαν οι Γιόνσον και Σιμάνσκι, αριστερά ο Πινέδα και ο Αραούχο πίσω από τον Ολλανδό.

Απουσίες είχε και ο Βόλος, με τους Εσκοβάλ, Τσοκάνη και Λούνα να μένουν εκτός λόγω τραυματισμού, ενώ, όπως είναι γνωστό, ο Πάολο Φερνάντες αποτελεί πια παρελθόν, αφού έχει ενσωματωθεί στην ΑΕΚ.

Φάσεις και γκολ από νωρίς

Μόλις στο τέταρτο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία εκτέλεσε φάουλ το οποίο έδιωξε με υπερένταση ο Κλέιμαν…

…και λίγο αργότερα στο 11′, ο Ρότα έπιασε δυνατό σουτ λίγο έξω απ’ την περιοχή που που έφυγε ψηλά.

Ύστερα από έξυπνη πάσα του Λιβάι στον Αραούχο και ωραία σέντρα του τελευταίου από τα αριστερά, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 16′ με τον Γεράσιμο Μήτογλου να πηδάει ανενόχλητος και με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ένα γκολ που ο υψηλόσωμος αμυντικός δεν πανηγύρισε, καθώς ξεκίνησε την επαγγελματική καριέρα του στην ομάδα του Βόλου.

Πριν περάσουν δύο  λεπτά, παραλίγο να γίνει το 2-0, αλλά  ο Αραούχο έχασε μεγάλη ευκαιρία να επιστρέψει στα γκολ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στο πρώτο 25λεπτο ο Βόλος απείλησε μόνο με τρία διαδοχικά κόρνερ (24′-25) που εξουδετέρωσε σε δύο περιπτώσεις ο… στόπερ Λιβάι.

Καταιγιστική η Ένωση, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 3-0

Η κυριαρχία της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο επιβεβαιώθηκε με ένα δεύτερο υπέροχο γκολ από το φαλτσαριστό σουτ του Πινέδα, ύστερα από καταπληκτική προσπάθεια του… εξτρέμ Λιβάι από τα δεξιά.

Η πίεση της ΑΕΚ ψηλά, σήμα κατατεθέν της Ένωσης τη φετινή περίοδο, έφερε και τρίτο γκολ στο 35′, με τον Γιόνσον να κλέβει και τον Αραούχο να πασάρει στον Φαν Βέερτ, ο οποίος με κίνηση πίβοτ βρήκε δίχτυα για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι. Ένα γκολ που, σε αντίθεση με το Μήτογλου. ο Ολλανδός το πανηγύρισε.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και να επιτίθενται κατά κύματα, αλλά… περιορίστηκαν στα τρία γκολ.

Επιστροφή Άμραμπατ και Τσούμπερ και του Λιβάι σε θέση φορ και στα γκολ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ, έριξε, φυσιολογικά,, το ρυθμό της με το σκορ στο 3-0 και στο 65′ ο Αλμέιδα βρήκε την ευκαιρία να περάσει στο παιχνίδι τους Άμραμπατ και Τσούμπερ,  που προερχόντουσαν από τραυματισμό, αλλά και τον εορτάζοντα Κώστα Γαλανοπούλο.

Πριν περάσει ένα λεπτό ο Άμραμπατ, που πέρασε δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο σέντερ φορ Λιβάι, το πολυεργαλείο της ομάδας, πήδηξε ψηλά (όπως συνηθίζει) και πέτυχε το τέταρτο γκολ του αγώνα με κεφαλιά.

Στο 75′ ο Αλμέιδα έριξε τον αγώνα τους Σιντιμπέ και Tζαβέλα στη θέση των Ρότα και Μουκουντί, για να πάρουν οι μεν ανάσες και για να παραμείνουν οι δε ενεργοί ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Μέχρι το φινάλε ενδιαφέρον είχε μονάχα η προσπάθεια του Αραούχο να χριστεί σκόρερ και να σπάσει την γκίνια, κάτι που τελικά δε συνέβη.