Παναθηναϊκός - ΟΦΗ 1-1: Το πράσινο εξπρές... χάνει λάδια!

EUROKINISSI

Μετά την γκέλα με τον Ιωνικό, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στην εκπνοή τον ΟΦΗ που έπαιζε με δέκα παίκτες από το ξεκίνημα του αγώνα. Σωτήρας των «πράσινων» και πάλι ο Ιωαννίδης, παλικάρια οι Κρητικοί έβαλαν… μπουρλότο στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Λίγα λεπτά μακριά από την πρώτη του ήττα στη φετινή σεζόν βρέθηκε ο Παναθηναϊκός, με τον Φώτη Ιωαννίδη να αποδεικνύεται για μία ακόμα φορά η «χρυσή» αλλαγή του Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Οι Κρητικοί πάλεψαν με αριθμητικό μειονέκτημα από το 9ο λεπτό και δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης στην εκπνοή. Στο +4 από την ΑΕΚ πλέον οι «πράσινοι», με το πρωτάθλημα να παίρνει φωτιά.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με τρεις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Ιωνικό στην επανέναρξη του πρωταθλήματος την περασμένη Τετάρτη. Ο Σένκεφελντ επέστρεψε στο πλευρό του Μάγκνουσον στο κέντρο της άμυνας. Ο Χουάνκαρ και ο Κώτσιρας αγωνίστηκαν στα δύο άκρα και ο Κουρμπέλης επανήλθε επίσης στην αρχική ενδεκάδα, στο κέντρο μαζί με τους Πέρεθ και Τσέριν. Βασικός ξεκίνησε και ο Σπόραρ στην κορυφή της επίθεσης, με τους Παλάσιος και Μπερνάρ να τον πλαισιώνουν στα άκρα. Από την πλευρά του ο Βάλντας Νταμπράουσκας παρέταξε τον ΟΦΗ με τους Μανδά, Γιοχού, Πασαλίδη, Διαμαντή, Λάρσον, Μαρινάκη, Ντιουσέ, Μεγιάδο, Μπαλογιάννη, Ντικό και Τοράλ.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και είχαν την κατοχή και τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, με τους Κρητικούς στην πορεία να ανεβαίνουν και να προσπαθήσουν να πιέσουν ψηλά. Ωστόσο, τα δεδομένα του αγώνα ανατράπηκαν, όταν ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα παίκτες μόλις στο 9ο λεπτό, αφού Γιοχού ανέτρεψε τον Σπόραρ τραβώντας τον λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον Σλοβένο επιθετικό του Παναθηναϊκού να είναι σε προφανή θέση για γκολ και έτσι ο διαιτητής Γκορτζίλας υπέδειξε κόκκινη κάρτα, με τη φάση να εξετάζεται από τον VAR για οφσάιντ.

Ο Νταμπράουσκας άλλαξε τα πλάνα του, χρησιμοποιώντας τετράδα στην άμυνα, με τους Μαρινάκη και Λάρσον στα άκρα, τον Ντίκο στην κορυφή της επίθεσης και τον Τοράλ να οπισθοχωρεί στα άκρα μαζί με τον Μπαλογιάννη.

Οι γηπεδούχοι έχοντας πια το αριθμητικό πλεονέκτημα πίεζαν για το γκολ, με τους φίλους του «τριφυλλιού» στην κατάμεστη Λεωφόρο να δίνουν τον ρυθμό.  Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς κυκλοφορούσαν ωραία την μπάλα, «χτυπώντας» περισσότερο από τα δεξιά και δημιουργώντας ευκαιρίες με τους  Παλάσιος, Μπερνάρ και Σπόραρ.

Όπως στο 15′ όταν ο Βραζιλιάνος μέσος έβγαλε μία εκπληκτική μπαλιά στον Αργεντινό, που κατέβασε ωραία την μπάλα, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

Οι φιλοξενούμενοι δυσκόλευαν ανά διαστήματα την ανάπτυξη του παιχνιδιού για τον Παναθηναϊκό, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, αλλά η πολιορκία στα καρέ του Μανδά ήταν αναπόφευκτη.

Όπως η διπλή ευκαιρία με τους Μπερνάρ και Χουάνκαρ στο 38′, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή και ένταση που προκλήθηκε από τον τραυματισμό του Μαρινάκη. Τελικά, ο αμυντικός του ΟΦΗ ενώ ήταν έτοιμος να δώσει τη θέση του στον Ντουρμισάι, επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο και το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε το ασφυκτικό πρέσινγκ, με τους Κρητικούς να έχουν κλειστεί πίσω και να αμύνονται αποτελεσματικά. Στις καθυστερήσεις, ο Σπόραρ πήρε την κεφαλιά από την μπαλιά του Χουάνκαρ, με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Μανδά. Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ντουρμισάι μπήκε στη θέση του Μαρινάκη που δεν μπορούσε τελικά να συνεχίσει για να πάρει θέση στην κορυφή της επίθεσης του ΟΦΗ. Αυτή ήταν και η μόνη αλλαγή στο παιχνίδι μετά την ανάπαυλα, αφού ο Γιοβάνοβιτς επέλεξε να διατηρήσει την αρχική του ενδεκάδα.

Στο ίδιο μοτίβο και τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, με τους «πράσινους» να βγάζουν πολύ ωραίες συνεργασίες αλλά τα τελειώματα των φάσεων να μην φέρνουν το γκολ που αναζητούσαν. Στο 51′ ο Παλάσιος άγγιξε το γκολ μετά από ωραία ενέργεια του κορυφαίου παίκτη του Παναθηναϊκού στο ματς, Μπερνάρ. Το πλασέ του Αργεντινού τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μανδά, στην καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο παιχνίδι, με το 0-0 να παραμένει.

Με τη μπάλα να μην μπαίνει στα δίχτυα με τίποτα και όπως συμβαίνει συχνά στο ποδόσφαιρο, λίγα λεπτά αργότερα (59′), και κόντρα στη ροή του αγώνα,  ΟΦΗ  βγήκε ωραία στην αντεπίθεση με τον αμαρκάριστο Μπαλογιάννη να γεμίζει στην περιοχή του Παναθηναϊκού, με τον Λάρσον να πετυχαίνει με κεφαλιά το γκολ για τους Κρητικούς, παγώνοντας τη Λεωφόρο.  Αρχικά φάνηκε ότι ο Μπρινιόλι μπλόκαρε αλλά η φάση εξετάστηκε από τον VAR και η απόφαση ήταν ότι η μπάλα πέρασε γραμμή, για το 0-1 των φιλοξενούμενων, στην πρώτη τους τελική στο παιχνίδι.

Ο Γιοβάνοβιτς ένα λεπτό μετά έριξε στο ματς τον Ιωαννίδη στη θέση του Κουμπέλη. Το μπαράζ χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε για τους «πράσινους», που έπαιζαν πια νιώθοντας ασφυκτική πίεση αυτή τη φορά όχι για να προηγηθούν αλλά για να ισοφαρίσουν και τον χρόνο να περνάει. Ο ρυθμός τους διακόπηκε και πάλι όταν ακολούθησε ένταση ανάμεσα σε παίκτες και ανθρώπους των δύο ομάδων, με τον προπονητή φυσικής κατάστασης του ΟΦΗ να αποβάλλεται από το γήπεδο.

Ο Γιοβάνοβιτς στο 75′ πέρασε τον Βέρμπιτς στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Παλάσιος, με τον Μπερνάρ να περνάει στα δεξιά και επιθετικό δίδυμο τους Ιωαννίδη και Σπόραρ. Πέντε λεπτά αργότερα, ο προπονητής του Παναθηναϊκού ανακάτεψε κι άλλο την τράπουλα, αυτή τη φορά στα άκρα της άμυνας, ρίχνοντας στο ματς τους Σάντσες και Βαγιαννίδη, στη θέση των Χουάνκαρ και Κώτσιρα. Την ίδια ώρα αποχώρησε για τον ΟΦΗ ο Τοράλ με τον Περέα να παίρνει τη θέση του.

Η πίεση από τους παίκτες του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε, με το παιχνίδι να παίζεται μονότερμα και στις καθυστερήσεις έγινε αυτό που θύμισε και άλλα παιχνίδια των «πράσινων». Ο Ιωαννίδης και πάλι έδωσε τη λύση φέροντας το ματς στα ίσα και σώζοντας το «τριφύλλι» από μία οδυνηρή ήττα. Μετά από μία έξοχη κάθετη πάσα του Τσέριν, ο επιθετικός του Παναθηναϊκού ντρίμπλαρε και πλάσαρε τον Μανδά, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 στο 90+7.