Λιντς - Μάντσεστερ Σίτι 1-3: O Γκρίλις σέρβιρε, o Χάαλαντ σκόραρε

epa

Περίπατος της Μάντσεστερ Σίτι στο «Elland Road» και επάνοδος στο – 5 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ.

Όσο κερδίζει η Άρσεναλ και διατηρείται στην κορυφή τόσο θα πεισμώνει και θα μοιράζει γκολ η Μάντσεστερ Σίτι.

Με μια εμφατική φάνιση στο «Elland Road» και πρωταγωνιστές τους Ντε Μπρόινε, Χάαλαντ και Γκρίλις,  η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα διέλυσε τη Λιντς με 3-1 και βρέθηκε ξανά 5 πόντους πίσω από τους «κανονιέρηδες» του Μικέλ Αρτέτα.

Αστοχία στο πρώτο μέρος και λύτρωση από τον Ρόδρι

Η Λιντς έπαιξε μαζική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και απείχε μόλις 8 δευτερόλεπτα μακριά από τη  να κρατήσει το μηδέν πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν στα αποδυτήρια.

Σε εκείνο το σημείο νικήθηκε  ο εκπληκτικός Μελιέ από τον Ρόδρι, που πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Γάλλου στο σουτ του Μαχρέζ. Λίγο νωρίτερα ο Γκρίλις είχε αστοχήσει απελπιστικά, όντας ανενόχλητος λίγο έξω από την μικρή περιοχή.

Το πρώτο 45λεπτο η Σίτι είχε την πρωτοβουλία με τον Ντε Μπρόινε να μοιράζει πάσες «πάρε-βάλε» στους συμπαίκτες του, αλλά αυτοί, ακόμα και ο σούπερ σκόρερ Έρλινγκ Χάαλαντ, να αστοχούν από ευνοϊκή θέση ή να νικιούνται από τον Μελιέ.

Ηγέτης της Μάντσεστερ Σίτι για άλλο ένα παιχνίδι ο Κέβιν ντε Μπρόινε.

Σε αυτό το πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν 16 τελικές προσπάθειες (5 ο Γκρίλις), τις περισσότερες από τον Μάρτιο του 2019 σε εκτός έδρας παιχνίδι.

Σόου Χάαλαντ και Γκρίλις στην επανάληψη

Το ματς «κλείδωσε» στο 52′ με τον Κούπερ να κάνει λάθος πάσα λίγο κάτω από την γραμμή του κέντρου, όντας ο τελευταίος παίκτης της Λιντς. Ο Γκρίλις πήρε την μπάλα, βγήκε μπροστά και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον ξεμαρκάριστο Χάαλαντ που με το 19ο φετινό του γκολ στην Premier League έγραψε το 2-0.

Με τους ίδιους πρωταγωνιστές, Γκρίλις στην πάσα και Χάαλαντ στο σουτ, η Σίτι πέτυχε και τρίτο γκολ στο 64′ και ο Χάαλαντ το 20ό. Οι φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν υπερβολικά μετά το 3-0 με αποτέλεσμα να μειώσει ο Ολλανδός Στράουκ με κεφαλιά στο 74′ και να δημιουργηθούν ακόμα δυο τρεις φάσεις μπροστά από την εστία του Έντερσον, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.