ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΛΟΚΟΜΟΤΙΒΑ ΖΑΓΚΡΕΜΠ 2-2: Άρεσε αλλά δεν κέρδισε ο νέος Παναθηναϊκός του Γιοβάνοβιτς

Μπορεί το παιχνίδι να στράβωσε στην αρχή για το «τριφύλλι» με το γκολ που δέχθηκε κόντρα στη ροή του ματς στο 18ο λεπτό, όμως οι «πράσινοι» ανέτρεψαν την κατάσταση παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο και όσο πιο κοντά γίνεται στα «θέλω» του προπονητή τους. Όμως, ένα τραγικό λάθος του Σάρλια στο φινάλε, τους στέρησε την νίκη με το παιχνίδι να τελειώνει με το σκορ 2-2.

Με πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και τον Χατζηγιοβάνη να επιστρέφει σαν…έτοιμος από καιρό και να πετυχαίνει δυο γκολ, ο Παναθηναϊκός απέτυχε να κερδίσει απέναντι στην Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ εξαιτίας ενός τραγικού λάθος του Σάρλια στο φινάλε του ματς που οδήγησε στο 2-2 και αδίκησε το πολύ καλό πρόσωπο των «πρασίνων».

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Λοκομοτίβα να έχει την πρώτη σημαντική φάση του αγώνα, αλλά ο Διούδης έκανε μια εξαιρετική επέμβαση στο μακρινό σουτ του Τσοκάι στο 5ο λεπτό. Οι «πράσινοι» απάντησαν στο 14’, όταν μετά από ένα κλέψιμο στο κέντρο, ο Ενγκμπακοτό έβγαλε μια υπέροχη κάθετη πάσα στον Καρλίτος, ο οποίος, όμως, πλάσαρε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι των Κροατών.

Στο 17ο λεπτό το «τριφύλλι» έχασε διπλή ευκαιρία, πρώτα με τον Καρλίτος να ηττάται από τον Τσίπετιτς και έπειτα με τον Χατζηγιοβάνη να αστοχεί στην επαναφορά.

Μετά το τρίλεπτο πίεσης, που άσκησε ο Παναθηναϊκός, ο Ρούμπεν Πέρεθ υπέπεσε σε λάθος στο κέντρο του γηπέδου με αποτέλεσμα οι Κροάτες να φύγουν στην κόντρα και ο Κατσαβέντα με ένα υπέροχο σουτ να γράψει το 1-0 για την Λοκομοτίβα στο 18’.

Μετά το cooling break οι «πράσινοι» απώλεσαν άλλη μία ευκαιρία. Ο Χατζηγιοβάνης υποδέχθηκε μακρινή μπαλιά από τον Χουάνκαρ μέσα στην περιοχή, απέφυγε δυο αντιπάλους, αλλά ο Βιγιαφάνες δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την σέντρα του στέλνοντας την μπάλα άουτ με κεφαλιά στο 28’.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση όταν κέρδισε ένα πέναλτι σε μία ανύποπτη φάση, με τον Κατσαβέντα να γκρεμίζει τον Βέλεθ και τον Χατζηγιοβάνη να το μετατρέπει σε γκολ ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 40’.

Δεν πρόλαβαν να περάσουν πάνω από δυο λεπτά και ο 24χρονος εξτρέμ του Παναθηναϊκού πέτυχε και δεύτερο τέρμα, όταν μετά από ωραία μπαλιά του Χουάνκαρ, πήρε την μπάλα, κι αφού πέρασε τον κίπερ της Λοκομοτίβα, πλάσαρε προ κενής εστίας κάνοντας το 2-1.

Οι παίκτες των «πρασίνων» πήραν ψυχολογία κι έχασαν καπάκι και τρίτη ευκαιρία με σουτ του Μαουρίσιο στο 43’, το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Τσίπετιτς.

Πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Ντάμπρο απείλησε με ένα σουτ, που δεν έκανε τον Διούδη να ανησυχήσει ιδιαίτερα, αφού πέρασε αρκετά άουτ.

Το πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους κινήθηκε σε ρηχά νερά από άποψης παραγωγής φάσεων με αρκετές δυνατές μονομαχίες, αλλά τίποτα παραπάνω.

Η πρώτη αξιόλογη φάση στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 64’ με τον Κατσαβέντα, ο οποίος νικήθηκε από τον Διουδή σε πλασέ που έκανε από αρκετά πλάγια θέση στην περιοχή.

Οι «πράσινοι» έχασαν την πρώτη δική τους φάση με το πλασέ του Μπουζούκη στο 69’, ο οποίος νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Λοκομοτίβα.

Οι μαζεμένες αλλαγές που ακολούθησαν στο 70ο λεπτό, οκτώ στον αριθμό, «χάλασαν» την χημεία της ομάδας, όμως το «τριφύλλι» διατήρησε την διάταξη και δεν παρουσίασε την σύγχυση που είχε στο αντίστοιχο του φιλικού με την Φένλο.

Σε μία ανύποπτη φάση και από τραγικό λάθος του Σάρλια, ο Αρτίστικο του έκλεψε την μπάλα και ευστόχησε στο τετ-α-τετ απέναντι στον Χριστογεώργο ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 87′, ενώ ελάχιστα λεπτά πιο πριν ο Αθανασακόπουλος είχε αποτύχει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα προ κενής εστίας από γύρισμα του Ξαβιέρ.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε έτσι με το σκορ στο 2-2 και τον Παναθηναϊκό να είναι μεν ευχαριστημένος από την εικόνα του, αλλά με μία πικρή γεύση ελέω του άδικου αποτελέσματος.

Παναθηναϊκός: Διούδης (70′ Χριστογεώργος), Κώτσιρας (70′ Σάντσες), Χουάνκαρ (70′ Αϊτόρ), Βέλεθ (70′ Σάρλια), Καρλίτος (70′ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης (55′ Μπουζούκης), Ρούμπεν Πέρεθ (64′ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνες (70′ Αθανασακόπουλος), Ενγκμπακοτό (70′ Ξαβιέρ), Σιδεράς (70′ Σερπέζης) και Μαουρίσιο (62′ Αγιούμπ).

Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ: Τσίπετιτς, Αλιγιού, Σαντίνι, Στοϊκοβιτς, Ντε Χας, Σόλντο, Πίβαριτς, Ντάμπρο, Τσοκάϊ, Κατσαβέντα, Μάριτς