Λίβερπουλ - Λέστερ 2-1: Δύο αυτογκόλ του Φαές σε 7 λεπτά έφεραν το... δώρο στο «Άνφιλντ»

Με ένα γρήγορο γκολ σε βάρος της και δύο… αυτογκόλ υπέρ της, με σκόρερ, μάλιστα, τον ίδιο παίκτη, τον Βέλγο Φαές μέσα σε 7 λεπτά, η Λίβερπουλ χωρίς να παίξει πειστικά πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο κόντρα στη Λέστερ.

Από αλλού το περίμεναν το πρώτο γκολ οι φίλοι της Λίβερπουλ και από αλλού τους ήρθε. Ανέμεναν δυναμικό ξεκίνημα από την ομάδα τους, προκειμένου να κυριαρχήσει στο παιχνίδι, αλλά συνέβη το ακριβώς αντίθετο. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ντιούσμπερι Χολ διέσχισε κάθετα το μισό γήπεδο, δεν βρέθηκε κανείς να τον φρενάρει, με αποτέλεσμα να βρεθεί απέναντι από τον Άλισον και να ανοίξει το σκορ, σκορπώντας… παγωμάρα στο «Άνφιλντ».

Αυτό το απίθανο γκολ για τη Λέστερ, με την… ερασιτεχνική άμυνα της ομάδας του Κλοπ φάνηκε να βάζει στην πρίζα τους γηπεδούχους, οι οποίοι προσπάθησαν να μεταφέρουν το παιχνίδι προς την αντίπαλη περιοχή, χωρίς, όμως να έχουν ξεκάθαρο πλάνο και αξιόλογες συνεργασίες. Αν εξαιρεθεί ένα άστοχο σουτ του Σαλάχ από ευνοϊκή θέση στο 23′ η παρουσία των reds θύμιζε την ατάκα «όλο μέλι μέλι και τηγανίτα τίποτα».

Κι αυτό συνέβη απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν έκανε κάτι… μαγικό πάνω στο χορτάρι. Αμύνθηκε με συνέπεια και έψαχνε την μεγάλη πάσα στην κόντρα, στο όριο του οφσάιντ, ποντάροντας στο δόγμα της Λίβερπουλ για πίεση από την πρώτη πάσα, επιλογή που ασφαλώς αφήνει αμυντικά κενά.

Όσο απίθανο από πλευράς αμυντικής λειτουργίας των γηπεδούχων ήταν το 0-1, άλλο τόσο από πλευράς τύχης ήταν το 1-1, το οποίο δεν προήλθε από πόδι επιτιθέμενου, αλλά αμυνόμενου. Στο 38′ σε σέντρα από δεξιά, ο Φάες επιχείρησε με τάκλιν να κόψει, αλλά με αυτή του την παρέμβαση, η μπάλα πήρε ύψος και ξεγέλασε τον Γουόρντ για να έρθει ένα σπάνιο αυτογκόλ!

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους το ματς άνοιξε, οι «αλεπούδες» επιχείρησαν να… δαγκώσουν ξανά, αλλά στο τέλος δέχθηκαν και 2ο γκολ πάλι με αυτογκόλ του ίδιου παίκτη, του Φάες! Έπειτα από υπέροχη ατομική ενέργεια του Νούνιες, ο Ουρουγουανός πλάσαρε ωραία, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι, αλλά ο Βέλγος αμυντικός της Λέστερ δεν πρόλαβε να φρενάρει και σκόραρε ξανά. Δεν υπάρχει προηγούμενο ο ίδιος αμυντικός να πετυχαίνει δύο γκολ μέσα σε διάστημα 7 λεπτών!

Μετά από ένα ημίχρονο με τη Λίβερπουλ να κάνει ανατροπή έχοντας μόλις μία τελική εντός εστίας, οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο τερέν με τις ίδιες προθέσεις. Η Λίβερπουλ για να τελειώσει το ματς και η Λέστερ για να συνεχίσει τον… κλεφτοπόλεμο στις αντεπιθέσεις. Ο Σαλάχ, πάντως, λίγο έλειψε να γράψει το 3-1 στο 52′, μετά από ασίστ του Νούνιες, αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα στο δεξί δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα, πήγε να μπει και τρίτο αυτογκόλ, αυτή τη φορά σε βάρος της Λίβερπουλ, με δράστη τον Μάτιπ, ο οποίος, ωστόσο, στάθηκε τυχερός και η μπάλα πήρε πορεία εκτός εστίας.

Με τον Κώστα Τσιμίκα να παίρνει θέση στο γήπεδο από το 62′, η ομάδα του Κλοπ άρχισε να πατάει καλύτερα και να απειλεί πιο μεθοδικά. Πολύ μεγάλη ευκαιρία απώλεσε ο Νούνιες στο 78′ στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την εστία. Ανάλογη ευκαιρία έχασε και ο Σαλάχ στο 82′.

Σπουδαίο διπλό η Μπρέντφορντ

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Μπρέντφορντ καθάρισε με δύο γκολ από το πρώτο μέρος τη Γουέστ Χαμ και μάλιστα εκτός έδρας. Το χορό άνοιξε ο Τόνεϊ στο 18′ για να ακολουθήσει ο Ντασίλβα στο 43′ και να κλειδώσει το τρίποντο.