Γουλβς - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1: «Μάγος» με τρίποντο δώρο ο Μάρκους Ράσφορντ

Δύσκολη νίκη για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με λυτρωτή τον Μάρκους Ράσφορντ.

Ο Μάρκους Ράσφορντ μπήκε στο ημίχρονο της αναμέτρησης της Γιουνάιτεντ με τη Γουλβς στο Μολινό, καθώς έμεινε στο πάγκο λόγω πειθαρχικού παραπτώματος, και ήταν αυτός οδήγησε τους «κόκκινους διαβόλους» στο νικηφόρο κλείσιμο της χρονιάς.

Ο Άγγλος διεθνής επιθετικός έδωσε φρεσκάδα και ζωντάνια στην επίθεση της Γιουνάιτεντ που επί 75 λεπτά είχε εγκλωβιστεί στο παιχνίδι των γηπεδούχων και σκόραρε στο 76′ με υπέροχη ατομική προσπάθεια. Λίγο αργότερα πέτυχε και δεύτερο γκολ το οποίο όπως ακυρώθηκε επειδή μετά την επέμβαση του Σα η μπάλα βρήκε στο χέρι του πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Η Γιουνάιτεντ ξεκίνησε καλά τον αγώνα και έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία στο 16′ με τον Σα να νικά στο τετ-α-τετ τον Γκαρνάτσο, πραγματοποιώντας πολύ μεγάλη επέμβαση, ενώ στο 36 εξουδετέρωσε πιο εύκολα κεφάλια του Άντονι  από το ύψος του πέναλτι.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Λοπετέγκι είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά για άλλη μια φορά ήταν αναποτελεσματική μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Ο Ντε Χέα χρειάστηκε να επέμβει στο 57′ όταν έπεσε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ την μπάλα στην  εκτέλεση φάουλ του Νέβες και κράτησε το 1-0 με ενστικτώδη αποκρούσει την κεφαλιά του Χιμένες.