Μπρέντφορντ - Λίβερπουλ 3-1: Το 2022 έφυγε, το... κόκκινο σκιάχτρο παραμένει

AMNA

Η Λίβερπουλ ήταν… αλλού γι’ άλλου για ένα ημίχρονο, το VAR τη γλίτωσε από δύο γκολ και η εξαιρετική Μπρέντφορντ την υποχρέωσε σε οδυνηρή ήττα με 3-1 θυμίζοντας σε όλους τους φίλους της ότι η σεζόν παραμένει εξαιρετικά δύσκολη!

Τι κι αν της έλειπε ο πρώτος σκόρερ της; Η εξαιρετική Μπρέντφορντ του Τόμας Φρανκ κατάφερε να επικρατήσει και με σχετική άνεση μάλιστα, της Λίβερπουλ καλύπτοντας επάξια την απουσία του καλύτερου επιθετικού της και εκμεταλλευόμενη στο έπακρο την κάκιστη αμυντική λειτουργία της ομάδας του Κλοπ.

Οι «Κόκκινοι» ήταν για ακόμη μια φορά σκιά του εαυτού τους και από ότι φαίνεται η ενσωμάτωση του Γκάκπο (δεν αγωνίστηκε σήμερα) δεν είναι η μόνη λύση στα αμέτρητα αγωνιστικά προβλήματα που παρουσιάζει η… σκουριασμένη πλέον ποδοσφαιρική κόκκινη μηχανή από το Μέρσεϊσαϊντ.

Ο… επόπτης και το VAR έσωσαν τη Λίβερπουλ στο πρώτο ημίχρονο

Η Μπρέντφορντ μπήκε από το ξεκίνημα του αγώνα με διάθεση να τιμωρήσει όλες τις αμυντικές αδυναμίες της Λίβερπουλ. Αφού ο Ντάργουιν Νούνιεζ δεν κατάφερε να σκοράρει σε τετ α τετ ενώ είχε περάσει τον Ράγια (έκοψε ο Μι πάνω στη γραμμή).

Αφού δε σκόραρε, δέχθηκε το πρώτο γκολ στο 19′ με αυτογκόλ του Κονατέ. Η άμυνα των «Κόκκινων» ήταν τραγική και ειδικότερα στις στατικές φάσεις. Η Μπρέντφορντ κατάφερνε να απειλήσει και από το πρώτο και από το δεύτερο δοκάρι. Τα γκολ του Γουισά όμως, ακυρώθηκαν ως οφσάιντ.

Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, τρεις και ο Γουισά κατάφερε επιτέλους να σκοράρει στο 42′ παίρνοντας την ασίστ του Γιένσεν. Το 2-0 του ημιχρόνου θα μπορούσε να πει κανείς ότι είχε κερδισμένη τη… Λίβερπουλ καθώς σε (ακόμη) ένα κάκιστο ημίχρονο ήταν πίσω με μόλις δύο τέρματα.

Ο Τσάμπερλεϊν εμφανίστηκε για μια φάση, σκόραρε και εξαφανίστηκε μαζί με όλους τους υπόλοιπους

Η αλήθεια είναι πως αν ο Κόντι Γκάκπο ήταν διαθέσιμος (δεν ολοκληρώθηκαν όλες οι γραφειοκρατικές διαδικασίες ώστε να δηλωθεί εγκαίρως στην Premier League) δύσκολα θα βλέπαμε τον Τσάμπερλεϊν στην ενδεκάδα. Ο Άγγλος είναι πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό αλλά οι απουσίες της Λίβερπουλ «αναγκάζουν» τον Κλοπ να τον επιλέγει.

Για ακόμη ένα παιχνίδι ο «Οξ» δεν ήταν καλός αλλά δεν ήταν ο μόνος που ήταν εκτός παιχνιδιού καθώς δύσκολα έβρισκες διακριθέντα από πλευράς Λίβερπουλ. Παρ’ όλα αυτά ήταν αυτός που κατάφερε να μειώσει στο 50′ λίγο μετά αφότου είχε ακυρωθεί γκολ του Νούνιεζ.

Η Λίβερπουλ θα περίμενε κανείς ότι θα εκμεταλλευόταν την ευκαιρία και θα πίεζε διαρκώς. Όμως κάτι τέτοιο δε συνέβη και σε μια φάση που φαινόταν να ελέγχει ο Κονατέ, έκλεψε καθαρά ο Εμπουεμό και σκόραρε στο 84′ για το 3-1, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.