Λεβαδειακός - Παναθηναϊκός 0-1: Νίκη-οξυγόνο σε... ατμόσφαιρα-δηλητήριο!

Εν μέσω δακρυγόνων, ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από την έδρα του Λεβαδειακού με το γκολ του Βέρμπιτς, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και πλέον σκέφτεται το μεγάλο ντέρμπι κορυφής με την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Με τον Γιοβάνοβιτς να επαναφέρει τον Βερμπιτς στο αρχικό σχήμα και το βάρος των δύο σερί ισοπαλιών να είναι η έξτρα πίεση, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς με ξεκάθαρο στόχο το γρήγορο γκολ. Αυτό φάνηκε στα πρώτα λεπτά με τους “πράσινους” να κυριαρχούν, να έχουν την κατοχή και να πιέζουν. Φάση, όμως, δεν έκαναν και ο Λεβαδειακός σιγά-σιγά ισορρόπησε.

Οι γηπεδούχοι είχαν και δύο σουτ που δεν ανησύχησαν τον Μπρινιόλι σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που δεν είχε καταφέρει να κάνει μία φάση της προκοπής. Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη τελική των φιλοξενούμενων έγινε στο 31′, μετά από κόρνερ, με κεφαλιά του Κουρμπέλη που ήταν παντελώς άστοχη.

Γκολ στην πρώτη του επίθεση

Στην επόμενη τελική, ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να σκοράρει. Μετά από ωραία βαθιά μπαλιά του Μάγκνουσον από τα αριστερά στον Σπόραρ αυτός γύρισε παράλληλα προς το πέναλτι όπου ήταν οι Παλάσιος-Βέρμπιτς με τον δεύτερο να πλασάρει και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 35ο λεπτό για το 0-1.

Αυτό ήταν το πρώτο επίσημο γκολ του Βέρμπιτς μετά το ματς… κόντρα στον Λεβαδειακό στη Λεωφόρο, μετά από 1 γύρο πρωταθλήματος, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει γκολ στην πρώτη του καλή στιγμή στην αναμέτρηση.

Δακρυγόνα και καθυστέρηση

Με τη λήξη του ημιχρόνου ανάμεσα στον Λεβαδειακό και τον Παναθηναϊκό υπήρξε νέα ρίψη δακρυγόνων από τις αστυνομικές δυνάμεις (προηγήθηκαν αυτές πριν από τη σέντρα) με αποτέλεσμα κόσμος των πράσινων να μπει μέσα στο γήπεδο και να δημιουργηθεί χαμός και λιποθυμίες. Το δεύτερο μέρος άρχισε με καθυστέρηση μισής ώρας μέχρι να καθαριστεί η ατμόσφαιρα.

Αδικαιολόγητα λάθη

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με τη διάθεση να πετύχει δεύτερο γκολ και να αποφύγει έναν… νέο Ιωνικό, αλλά ήταν πολλά τα λάθη των παικτών, έβγαζαν μία βιασύνη στο παιχνίδι τους και έμοιαζαν περισσότερο εγκλωβισμένοι παρά απελευθερωμένοι από το υπέρ τους αποτέλεσμα. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Λεβαδειακός ήταν η ομάδα που έχασε ευκαιρία για γκολ, με τη φάση του Βρακά στο 64′ και τη σωτήρια επέμβαση του Μπρινιόλι.

Με την πάροδο του χρόνου ο Παναθηναϊκός έριξε το βάρος στη διαχείριση του αποτελέσματος για να μη πάθει νέο στραπάτσο, ειδικά τώρα που ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι με την ΑΕΚ. Οι “πράσινοι” δεν έθελξαν με την απόδοσή τους, αλλά αυτό λίγη σημασία έχει. Η ουσία είναι ότι κράτησε το 0-1 έως τέλους, επέστρεψε στις νίκες μετά τις δύο γκέλες και διατηρεί την απόσταση ασφαλείας από τη δεύτερη ΑΕΚ, ρίχνοντας πλέον όλο το βάρος στο σούπερ ντέρμπι της OPAP Arena. Μόνο που έχει αρκετά πράγματα να βελτιώσει αν θέλει να πάρει αποτέλεσμα.