Ιωνικός - Ολυμπιακός 0-2: Δένει, ανεβαίνει μα πάνω απ' όλα... ζωγραφίζει!

Κυριαρχικός ο Ολυμπιακός και στη Νεάπολη, νίκησε δια περιπάτου τον Ιωνικό με 2-0 με υπέροχα γκολ από Φορτούνη και Μπακαμπού – Αμυντική ισορροπία ξανά, εξαιρετικό ντεμπούτο Ροντινέι και πολλά «ερυθρόλευκα» χαμόγελα αισοδοξίας!

Ήταν θέμα ποιότητας και… χρόνου. Το πότε θα βρει ο Ολυμπιακός των τόσων αστέρων το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Με τα τρία 10άρια του να κεντούν με τη μπάλα, τους Χουάνγκ, Εμβιλά να κάνουν ό,τι θέλουν στον άξονα, την αμυντική τετράδα να παρέχει ασφάλεια και το νεοφερμένο Ροντινέι σαν έτοιμο από καιρό, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν επίδειξη δύναμης σε βάρος του Ιωνικού στη Νίκαια (0-2).

Ο Μίτσελ το είπε και το έκανε με τη χρησιμοποίηση του Ροντινέι στο αρχικό σχήμα και σε θέση δεξιού μπακ με τον Βραζιλιάνο και μπάλα να ξέρει και εμπειρία να διαθέτει αναφορικά με το πως θα μοιράσει τις δυνάμεις του σε άμυνα και επίθεση. Η δεύτερη και τελευταία αλλαγή συγκριτικά με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης (5-0), αφορούσε την αιχμή της επίθεσης, με τον Μπακαμπού να αφήνει στον πάγκο τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Από την άλλη πλευρά, ο Δημήτρης Σπανός, έχοντας και αρκετές απουσίες να καλύψει, επέλεξε τριάδα στην άμυνα μετά από αρκετό καιρό, ενώ στην ενδεκάδα επέστρεψε και ο Βαλεριάνος.

Με σαφή διάθεση να δώσουν γρήγορο τέμπο και να κυριαρχήσουν μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο παιχνίδι, με τον Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ να πατάει περιοχή για πρώτη φορά στο 7′, αλλά αντί να σουτάρει προ του Χουτεσιώτη, προτίμησε την παράλληλη πάσα που κόπηκε.

Ακόμη καλύτερη στιγμή δημιουργήθηκε στο 13′, όταν από την κάθετη του Χάμες ο Φορτούνης βρέθηκε από δεξιά εντός περιοχής, αλλά το σουτ που επιχείρησε έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Με τον Χάμες να γυρίζει στον άξονα για να φτιάξει το παιχνίδι, Φορτούνη, Μπίελ να πλαισιώνουν τον Μπακαμπού και τον Ροντινέι με καλή τεχνική και σωστές επιλογές, ο κλοίος όσο περνούσε η ώρα άρχιζε να σφίγγει όλο και περισσότερο. Γκολ ήρθε για τον Ολυμπιακό και πολύ ωραίο, από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη στο 26′ και υπέροχη κεφαλιά του Χάμες, αλλά ο διαιτητής Διαμαντόπουλος είχε… προλάβει να σφυρίξει επιθετικό φάουλ στον Παπασταθόπουλο, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες του σκόρερ που τον καλούσε να πάει στο VAR!

Δύο γκολ… φωτογραφίες μέσα σε έξι λεπτά

Τελικά, το γκολ που μέτρησε και άνοιξε το σκορ σημειώθηκε στο 34ο λεπτό, όταν ο Χάμες βρήκε υπέροχα στον χώρο του Ινμπόμ Χουάνγκ, εκείνος πάσαρε μπροστά του στον Μπακαμπού που με κεραυνό δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Χουτεσιώτη για το 0-1.

Τη γκολάρα του Γάλλου στράικερ, διαδέχθηκε μία ακόμη καλύτερη από τον μετρ του είδους Κώστα Φορτούνη, ο οποίος με ένα από τα γνωστά του σλάλομ και αφού απέφυγε τον Τσιγκρίνσκι έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παράθυρο του Χουτεσιώτη για να γράψει το 0-2 μέσα σε αποθέωση (40′).

Με τις ίδιες προθέσεις, αλλά όχι με την ίδια ένταση επέστρεψε στο τερέν η ομάδα του Μίτσελ. Συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, να την αλλάζουν σωστά, αλλά όχι στο ίδιο ψηλό τέμπο. Θα μπορούσαν, ωστόσο, να σημειώσουν και τρίτο γκολ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χάμες, με τη μπάλα, όμως, να μην φεύγει πολύ δυνατά από το αριστερό του Κολομβιανού (56′).

Από τα μισά του β’ μέρους άρχισε και το φρεσκάρισμα με τον Μασούρα να παίρνει στο 65′ τη θέση του Φορτούνη, ενώ 8 λεπτά αργότερα ο Ελ Αραμπί άλλαξε τον Μπακαμπού και ο Γκάρι Ροντρίγκες τον Πεπ Μπιέλ. Λίγο έλειψε στο 80′ να προσθέσει και ο Μασούρας το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, αλλά η κεφαλιά που έπιασε έπειτα από κόρνερ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Στα τελευταία λεπτά, βρήκαν ευκαιρία να απειλήσουν και οι Γκάρι Ροντρίγκες, Μπουχαλάκης, Ελ Αραμπί, Σαμασέκου. Από πλευράς Ιωνικού, λίγο έλειψε να απειλήσει ο Σόουζα με κεφαλιά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων…

Πολύ θετικό το πρόσημο για Ροντινέι

Στα συν της νίκης πέρα από το μηδέν παθητικό για δεύτερο παιχνίδι στη σειρά, η πολύ γεμάτη εμφάνιση του Ροντινέι, ο οποίος και τα αμυντικά του καθήκοντα κάλυψε με άνεση και δυνάμεις είχε για όλο το ματς. Οι επαφές με τη μπάλα στα πόδια ήταν εξαιρετικές, παίζοντας συνήθως απλά, με ασφάλεια και με το κεφάλι ψηλά, ενώ έδειξε ότι στο ρεπερτόριό του έχει και τις σέντρες, όταν του δοθεί αυτή η δυνατότητα.