Άρσεναλ - Νιούκαστλ 0-0: Χάου και Πόουπ μπλόκαραν την πρωτοπόρο

AMNA

Η Νιουκάστλ ήταν στημένη εξαιρετικά στο χορτάρι του «Έμιρεϊτς», ο Πόουπ πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση στον Ενκέτια και έτσι η Άρσεναλ έχασε για πρώτη φορά φέτος βαθμούς στην έδρα της. Διαμαρτύρονται έντονα για πέναλτι στα τελευταία λεπτά οι «Κανονιέρηδες».

Πρώτη απώλεια βαθμών μετά την ισοπαλία κόντρα στη Σαουθάμπτον για την ομάδα του Αρτέτα. Το εξαιρετικό στήσιμο της Νιουκάστλ από τον Έντι Χάου σε συνδυασμό με την απώλεια λύσεων από τον πάγκο καθόρισαν εν πολλοίς το τελικό 0-0, το οποίο σφράγισε ο Μάντλεϊ με τον Άγγλο διαιτητή να κλείνει τα μάτια σε χέρι του Μέρφι.

Η Νιουκάστλ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της

Η Άρσεναλ μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του παιχνιδιού όμως από το δεκάλεπτο και μετά η Νιουκάστλ έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της. Ο ρυθμός έπεσε, τα σκληρά μαρκαρίσματα διαδέχονταν το ένα το άλλο και έτσι οι φάσεις περιορίστηκαν στα καρέ των Πόουπ και Ράμσντεϊλ.

Η σπουδαιότερη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο δεύτερο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από κόρνερ του Τρίπιερ η μπάλα κάπου κόντραρε και έφτασε στο δεύτερο δοκάρι όπου ο αμαρκάριστος Ζοέλιντον δεν ευστόχησε και έτσι το 0-0 παρέμεινε στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια άτυπη επανάληψη του πρώτου με την Άρσεναλ να μπαίνει δυνατά αλλά να μην καταφέρνει να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Πόουπ. Ο Έντι Χάου είχε στήσει εξαιρετικά τη Νιουκάστλ μπλοκάροντας όλα τα ατού των «Κανονιέρηδων».

Ο Πόουπ έσωσε τη Νιούκαστλ πιάνοντας τετ α τετ του Ενκέτια

Η Άρσεναλ ήταν εμφανώς πιο επιθετική στο παιχνίδι της αλλά οι αμυντικοί της Νιούκαστλ έδιωχναν διαρκώς την μπάλα από την περιοχή τους. Η μόνη αξιόλογη φάση είχε έρθει από κόρνερ με τον Μαρτινέλι να αστοχεί σε κεφαλιά. Στο 87′ λίγο έλειψε ο Ενκέτια να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ όμως ο Πόουπ αντέδρασε εξαιρετικά κρατώντας την εστία του απαραβίαστη.

Στα τελευταία λεπτά η Άρσεναλ διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι για χέρι του Μέρφι με τον Μάντλεϊ να μην συγκινείται. Λίγο έλειψε να υπάρξει διαπληκτισμός μεταξύ Χάου και Αρτέτα αλλά εν τέλει δε συνέβη τίποτα και το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα η Μπράιτον ταπείνωσε την Έβερτον μέσα στο Γκούντισον Παρκ νικώντας με 1-4 ενώ η Φούλαμ πήρε πολύ σημαντικό διπλό μέσα στο «Κινγκ Πάουερ».