Super League 2: Ο Παναθηναϊκός πήρε τη... μπουκιά από την ΑΕΛ (2-2), με νίκες συνέχισαν Καλλιθέα και Απόλλων Σμύρνης

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη… μπουκιά από την ΑΕΛ (2-2), με νίκες συνέχισαν Καλλιθέα, Απόλλων Σμύρνης και Κηφισιά. Σημαντικό διπλό για την Παναχαϊκή. Ισόπαλο το Αιγάλεω με την Καλαμάτα.

Συνεχίστηκε η δράση στο πρωτάθλημα της Super League 2, όπου για άλλη μια φορά δεν  έλειψαν τα ευτράπελα με διακοπή αγώνα, και ανακλήσεις δελτίων! Αναλυτικά:

ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΑΕΛ – Παναθηναϊκός Β’ 2-2

Τη μπουκιά από το στόμα της ΑΕΛ πήραν οι «πράσινοι» που κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90+6) με τέρμα του Ρόμπι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν δύο φορές, με τον Μαυρία (33′) και τον Καλουτσικίδη (69′), αλλά δέχθηκαν τις ανάλογες απαντήσεις με τη… μπίλια να κάθεται στην ισοπαλία. Αρχικά για τη Β’ ομάδα του Παναθηναϊκού είχε ισοφαρίσει ο Μπιλάλ (51′).

Ηρακλής Λάρισας-Θεσπρωτός 1-0

Μια κεφαλιά του Συρεγγέλα (63′) έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το πολύτιμο τρίποντο. Στο 68′ προσπάθεια του Γώγου κατέληξε στη ρίζα του κάθετου δοκαριού του Παπαγιάννη, γλιτώνοντας τους γηπεδούχους από την ισοφάριση.

Διαγόρας-Αλμωπός Αριδαίας 1-1

Με δύο γκολ στη διάρκεια του β’ μέρους διαμορφώθηκε το ισόπαλο αποτέλεσμα ανάμεσα στις δύο ομάδες. Για τους γηπεδούχους άνοιξε το σκορ ο Καραμάνης στο 65′ με σουτ, για να ισοφαρίσει στο 88′ ο Έππας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ηλιούπολη-Απόλλων Σμύρνης 1-2

Σημαντικό τρίποντο για την «ελαφρά ταξιαρχία» που πήρε κεφάλι στο σκορ στο 11ο λεπτό με κεφαλιά του Σίγκνεβιτς. Στο 43′ ο Χαλίμι με σουτ έκανε το 0-2, για να μειώσει η Ηλιούπολη στο 70′ με κεφαλιά του Ανδρέου.

Προοδευτική-Παναχαϊκή 0-1

Σπουδαίο «διπλό» της Παναχαϊκής σε βάρος της Προοδευτικής με τον Αλεξόπουλο να βρίσκει με το κεφάλι το δρόμο προς τα δίχτυα στο 79ο λεπτό.

Athens Kallithea-Χανιά 2-1

Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο η Καλλιθέα έκαμψε την αντίσταση των Χανίων που ισοφάρισαν προσωρινά, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό. Στο 3′ ο Κυνηγόπουλος με σουτ και στο 45+1′ ο Λουκίνας πέτυχαν τα γκολ των νικητών. Είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μάναλης με σουτ στο 12′.

ΟΦ Ιεράπετρας-Ολυμπιακός Β 2-0

Με δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο, η ομάδα της Κρήτης επιβλήθηκε της Β’ ομάδας των «ερυθρολεύκων». Σκόραρε στο 14′ ο Βουό και στο 58′ ο Μπλανκ Καζάου.

Κηφισιά-Ηρόδοτος 2-0 (Διακοπή)

Το παιχνίδι διακόπηκε στο 42′ με τους φιλοξενούμενους να μένουν με έξι διαθέσιμους ποδοσφαιριστές. Αρχικά οι φιλοξενούμενοι είχαν κατέβει στο γήπεδο με 12 όλους κι όλους παίκτες. Μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο οι γηπεδούχοι είχαν πετύχει δύο γκολ με τον Πέιο στο 10′ και τον Τετέι στο 33′.

ΠΑΟ Ρουφ-Επισκοπή (Ματαίωση)

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε ποτέ, καθώς με απόφαση της ΕΠΟ, ανακλήθηκαν τα δελτία των παικτών που αποκτήθηκαν το καλοκαίρι, καθώς η Επισκοπή δεν φέρεται να μην τήρησε τους σχετικούς διακανονισμούς. Η εκδίκαση της υπόθεσης έγινε την Τετάρτη (4/1) το πρωί και η αναμέτρηση με τον ΠΑΟ Ρουφ δεν διεξάγεται αφού λίγο πριν τη σέντρα οι διαιτητές ενημερώθηκαν για την ανάκληση των δελτίων και το φύλλο αγώνα έκλεισε με υπαιτιότητα της Επισκοπής, η αποστολή της οποίας είχε ταξιδέψει στην Αθήνα για τον αγώνα.

Αιγάλεω – Καλαμάτα 1-1

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 64′ με σουτ του Ρόβα, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 83′ με εύστοχο πέναλτι του Τσιλιγγίρη.