Τσέλσι – Μάντσεστερ Σίτι 0-1: Πολύτιμο διπλό για τη Σίτι με δύο κινήσεις-ματ του Πεπ

epa

Η Σίτι πήρε τη νίκη που την έφερε στους πέντε βαθμούς πίσω από την Άρσεναλ.

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Μάντσεστερ Σίτι για να μπορέσει να κάμψει την αντίσταση της χτυπημένης από τραυματισμούς Τσέλσι και να φύγει νικήτρια από το Στάμφορντ Μπριτζ με 1-0.

Όσο είχαν δυνάμεις οι γηπεδούχοι, πάλευαν και θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί, με καλύτερη φάση το δοκάρι του Τσουκουεμέκα, ωστόσο στην επανάληψη η κούραση και οι αλλαγές του Πεπ Γουαρδιόλα, που τράβηξε δύο άσους (Γκρίλις και Μαχρέζ) από το πλούσιο έμψυχο υλικό που διαθέτει, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων, που μείωσαν στους πέντε βαθμούς τη διαφορά που τους χωρίζει από την πρωτοπόρο Άρσεναλ (44-39).

Άτυχη από το ξεκίνημα η Τσέλσι

Σαν να μην έφταναν στον Γκρέιαμ Πότερ μισή ντουζίνα τραυματισμοί που έχουν πλήξει την ομάδα του το τελευταίο διάστημα, ήρθε και η αποχώρηση του Ραχίμ Στέρλινγκ πολύ νωρίς στο ματς, μόλις στο 5′ με ενοχλήσεις στο δικέφαλο μηριαίο, να επιδεινώσουν την κατάσταση. Στο 22′ νέα απώλεια για τους «μπλε», με τον Πούλισιτς της να περνάει εκτός και να τον αντικαθιστά ο Τσουκουεμέκα.

Ο 19χρονος Άγγλος ήταν πρωταγωνιστής στην καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου, όταν με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι του Έντερσον στο 44‘, ενώ έξι λεπτά νωρίτερα σουτ του Χάαλαντ έφυγε ψηλά άουτ.

Ασφυκτική πίεση και αλλαγές έφεραν το γκολ

Η Σίτι ισοφάρισε τα δοκάρια με κεφαλιά του Ακέ στο 51′ και στο επόμενο λεπτό ο Κέπα έδιωξε δύσκολα σουτ του Ντε Μπρόινε. Ένα πολύ δυναμικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο, κι ενώ ο Γουαρδιόλα είχε περάσει στον αγώνα από το ξεκίνημα της επανάληψης τους Λιούις και Ακάντζι αντί των Γουόκερ και Κανσέλο.

Ύστερα από ένα δεκάλεπτο… τρόμου, η Τσέλσι βγήκε στην επίθεση και απείλησε με τον Τιάγκο Σίλβα, που αστόχησε από το ύψος του πέναλτι. Νέα ευκαιρία για τη Σίτι με τον Ντε Μπρόινε στο 59′, που περιέργως έστειλε την μπάλα άουτ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και άμεσα ήρθαν νέες κινήσεις από τον Γουαρδιόλα που πέρασε στον αγώνα τους Γκρίλις και Μαχρέζ στη θέση των Μπερνάντο Σίλβα και Φόντεν που ήταν αρνητικός.

Πριν περάσει ένα λεπτό από την είσοδο των δύο στον αγώνα, ο Γκρίλις πάσαρε και ο Μαχρέζ εκτέλεσε για το 1-0 της Σίτι στο 63′. Η απόλυτη δικαίωση του Ισπανού τεχνικού για τις επιλογές του.

Ο Πότερ απάντησε στο 68′ ρίχνοντας στον αγώνα ό,τι είχε απομείνει στον πάγκο και συγκεκριμένα τους Χολ, Γκάλαχερ και Χάτσινσον, αλλά η Σίτι κράτησε εύκολα το 1-0, με εξαίρεση ένα σουτ του Χολ που έφυγε ψηλά άουτ στο 90’+1′ σε αντεπίθεση των «μπλε».