Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Έβερτον 3-1: Όταν ο Ράσφορντ έχει κέφια, κανείς δεν τη σταμάτα

epa

Νίκη-πρόκριση στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας για τη Mάντσεστερ Γιουνάιτεντ με σκορ 3-1 επί της Έβερτον και πρωταγωνιστή τον Ράσφορντ.

Οι νίκες διαδέχονται η μία την άλλη σε Premier League, FA Cup και League Cup, η Γιουνάιτεντ ύστερα από πολλά χρόνια παίζει μπάλα που ικανοποιεί τον κόσμο της και τα παιχνίδια στο Ολντ Τράφορντ  θυμίζουν γιορτή. Όπως παλιά…

Η ομάδα του Τεν Χαχ πέτυχε την έβδομη διαδοχική νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις, με 3-1 επί της αξιόμαχης Έβερτον και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας εν μέσω αποθέωσης από τον κόσμο της.

Ο φορμαρισμένος Μαρκ Ράσφορντ είχε κέφια και από δύο δικές του ενέργειες από τα αριστερά ήρθαν τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του, ενώ ο ίδιος με πέναλτι στις καθυστέρησεις έγραψε το τελικό 3-1.

Το λάθος του Ντε Χέα εξουδετέρωσε την υπεροχή της Γιουνάιτεντ στο ημίχρονο

Μόλις στο 4′ η Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ με τον Άντονι, που δεν δυσκολεύτηκε με προβολή να αξιοποιήσει την υπέροχη σέντρα του Ράσφορντ από τα αριστερά.

Δύο  λεπτά αργότερα, ωραίο σουτ του Μαρσιάλ έφυγε ελάχιστα άουτ, ενώ η Έβερτον απάντησε με δυνατό σουτ του Γκρέι στο 13′ που έδιωξε ο Ντε Χέα.

Ο Ισπανός τερματοφύλακας δεν τα κατάφερε όμως το ίδιο καλά στο 14′, όταν φάνηκε απροετοίμαστος ή καλύτερα σαστισμένος, η μπάλα του έπαιξε άσχημο παιχνίδι στη σέντρα-σουτ του Μόουπεϊ, και ο Κόουντι, που πήρε το ριμπάουντ, ισοφάρισε σπρώχνοντας την μπάλα στην άδεια εστία.

Ένα γκολ που χρεώνεται στον Ντε Χέα τη βραδιά που συμπλήρωσε 511 συμμετοχές με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πέρασε στη 10η θέση στη σχετική λίστα.

Ο Μαρσιάλ έχασε ευκαιρία στο τετ-α-τετ με τον Πίκφορντ να απαντήσει άμεσα στο γκολ της Έβερτον, αλλά ο πορτιέρε της εθνικής Αγγλίας έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου η Έβερτον ισορρόπησε το παιχνίδι και έβγαινε όποτε μπορούσε με  αντεπιθέσεις και κουμανταδόρο τον Γκρέι.

Άτυχος ο Ιγουόμπι, μοιραίος ο Κόουντι

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Έβερτον είχε την ατυχία να χάσει τον Ιγουόμπι με σοβαρό τραυματισμό και μόλις το παιχνίδι επανεκκίνησε, η Γιουνάιτεντ βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Κόουντι να στέλνει κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 52′, μετά θαυμάσια ενέργεια και σέντρα του Ράσφορντ και πάλι από τα αριστερά.

Μην έχοντας τίποτα να χάσει, o Φρανκ Λάμπαρντ έδωσε εντολή για φουλ επίθεση, πέρασα στον αγώνα τον Κάλβερτ-Λιούιν, η Έβερτον άρχισε να απειλεί πιο συχνά την εστία του Ντε Χέα και το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω.

Ο Κάλβερτ-Λιούιν σκόραρε στο 73′, αλλά ήταν εκτεθειμένος και η χαρά των παικτών και των φιλάθλων της Έβερτον κράτησε ελάχιστα. Τα ζαχαρωτά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ξανά τους γηπεδούχους και ήταν ο Πίκφορντ αυτός που κράτησε το σκορ στα επίπεδα του 2-1 με τις επεμβάσεις του.

Στο 90′ + 5′ ο Γκαρνάτσο κέρδισε πέναλτι από τον Γκόντφρι και ο Ράσφορντ πέτυχε το τελικό 3-1. Το γκολ που δικαιούνταν με την απόδοση του στο παιχνίδι.