Λεβαδειακός - ΠΑΣ Γιάννινα 1-3: Το «τρένο» των Ιωαννίνων δεν... φρέναρε στη Λιβαδειά

Το… τρένο του ΠΑΣ σφύριξε τρεις φορές και στη Λιβαδειά. Πολύ καλή εμφάνιση και ωραία γκολ για την ομάδα του Θανάση Στάικου που πήρε φόρα. Το γκολ της τιμής με εντυπωσιακή βολίδα για τους γηπεδούχους ο Παναγιώτου.

Έβγαλε αντίδραση απέναντι στον Ολυμπιακό (2-2), πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό με αντίπαλο την ΑΕΚ (2-1), δεν… φρέναρε ούτε στη Λιβαδειά. Έχει πάρει φόρα από το ξεκίνημα του β’ γύρου ο ΠΑΣ Γιάννινα και το αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία. Η ομάδα του Θανάση Στάικου πάει… τρένο το τελευταίο διάστημα, το απέδειξε και στη ΛΙβαδειά όπου έκαμψε την αντίσταση του Λεβαδειακού με άνεση όπως φανερώνει το τελικό σκορ (3-1).

Έχοντας την υπεροχή από το ξεκίνημα του αγώνα και μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να φτάσουν στην περιοχή του Τσιντώτα, οι παίκτες του ΠΑΣ κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ο Καραχάλιος έκανε το γέμισμα από τα δεξιά προς την περιοχή, ο Μπαχανάκ δεν κατάφερε να διώξει και ο Μπάλαν έκανε το πλασέ στην κίνηση με πλάτη στην εστία για ένα πολύ όμορφο γκολ.

Το χρονικό σημείο της επίτευξης του 1-0 αποδιοργάνωσε ακόμη περισσότερο την ομάδα του Βέλιτς, όπως φάνηκε και στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Παρότι στο 50′ ήρθε η πρώτη τελική για τον Λεβαδειακό, με τον Τορό από τα αριστερά να κάνει δυνατό σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

Στο 65′ ήρθε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους. Έπειτα  από εκτέλεση φάουλ από τον Μορέιρα, ο Εραμούσπε έκανε την προβολή μέσα στην περιοχή και βρήκε δίχτυα. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Παμλίδη να γράψει το 3-0. Ο Σόρια έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο σκόρερ από την κορυφή της περιοχής με μία βολίδα στην κίνηση βρήκε δίχτυα.

Το μόνο θετικό για τους γηπεδούχους είναι πως δεν παράτησαν το παιχνίδι και βρήκαν τελικά το γκολ της τιμής. Και τι γκολ! Με τον Παναγιώτου στο 88′ να πιάσει το εναέριο βολέ εκτός περιοχής και να νικά εντυπωσιακά τον Τσιντώτα για το τελικό 1-3.