Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι 4-0: O Μαχρέζ σφύριξε... λήξη απ' το ημίχρονο!

Με τον Ριαντ Μαχρέζ σε δαιμονιώδη κατάσταση, σκόρερ 2 γκολ και δημιουργό, η Σίτι του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα να καθαρίσει τον αγώνα με την Τσέλσι μέσα σε 15 λεπτά και να τελειώσει την πρόκριση από το 38′.

Ποιο ντέρμπι; Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Μάντσεστερ Σίτι με την Τσέλσι για το Κύπελλο Αγγλίας. Με τον Μαχρέζ σε μεγάλα κέφια να ανοίγει το σκορ με φάουλ από το σπίτι του στο 23ο λεπτό και να φτιάχνει το τρίτο του Φόντεν, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος από το 38′.

Φανερά καλύτερη, ακόμη και από το πρόσφατο παιχνίδι των δύο ομάδων στο Λονδίνο για το πρωτάθλημα (5/1) που πάλι βρήκε νικήτρια αυτή του Πεπ Γκουαρδιόλα, η Σίτι ουσιαστικά τελείωσε την πρόκριση μέσα σε 15 λεπτά.

Αρχικά ο Μαχρέζ σημείωσε ένα από τα ωραιότερα γκολ της καριέρας του με απευθείας εκτέλεση φάουλ στα μισά του πρώτου μέρους:

Έξι λεπτά αργότερα, ο Κάι Χάβερτς με μία αψυχολόγητη ενέργεια που δεν γινόταν να περάσει απαρατήρητη από το VAR, έδιωξε με το χέρι εντός περιοχής. Το πέναλτι ανέλαβε και αξιοποίησε από τα ένδεκα βήματα ο Χούλιαν Άλβαρες που συνεχίζει καυτός μετά από το Μουντιάλ του Κατάρ.

Με το πόδι στο γκάζι οι γηπεδούχοι βρήκαν και 3ο γκολ στο 38′, όταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, Μαχρέζ, βρήκε στην κίνηση τον Γουόκερ που μπούκαρε στην περιοχή, εκείνος πάσαρε δίπλα στον Φόντεν, ο οποίος με τη μία έγραψε εύκολα το 3-0.

Ίδιο σκηνικό και στο β’ μέρος. Το μόνο που άλλαξε ουσιαστικά ήταν το κερασάκι στην τούρτα για το 4-0 που έβαλε -ποιος άλλος;- ο Ριάντ Μαχρέζ από το σημείο του πέναλτι στο 85′. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Φόντεν μετά από ανατροπή του Κουλιμπαλί.