Άρης-Αστέρας Τρίπολης 3-0: Γρήγορα, εύκολα, καθαρά

Eurokinissi

Ο Άρης επανήλθε άμεσα μετά την κακή εμφάνιση και την ήττα στην Τούμπα με άνετη νίκη στην επιστροφή του Άκη Μάντζιου στο Κλεάνθης Βικελίδης. Πρώτο φετινό γκολ για τον Μάνου Γκαρθία, ασίστ Νταρίντα και γκολ Φαμπιάνο για το 2-0, σκόρερ και ο Καμάτσο.

Ο Άρης χρειαζόταν με κάθε τρόπο τους τρεις βαθμούς της νίκης για να σκαρφαλώσει στην 5η θέση και να μην χάσει από το οπτικό του πεδίο τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ και το πέτυχε σχετικά εύκολα, μετά από μια δύσκολη εβδομάδα από τα απόνερα της ήττας στην Τούμπα.

Η επιστροφή του Μάνου Γκαρθία στον άξονα ήταν καταλυτική, καθώς ο Ισπανός πέτυχε και το περθενικό του γκολ με τη φανέλα του Άρη, ενώ ο Νταρίντα, που έπαιξε πιο μπροστά από τον Ετέμπο, σέρβιρε το δεύτερο γκολ στον Φαμπιάνο, ενώ στο 90′ χρίστηκε σκόρερ και ο Καμάτσο με όμορφο πλασέ στην κόντρα επίθεση.

Ο Άρης συνέχισε την μακρά παράδοση κόντρα στον Αστέρα, χειροκρότησε τον Άκη Μάντζιο στην επιστροφή του και στρέφει πλέον την προσοχή του στο ματς Κυπέλλου της Τετάρτης κόντρα στον Λεβαδειακό.

Στο 19′ του Άλκη, ο Μάνου με το 19′!

Ο Άλαν Πάρντιου παρέταξε τον Άρη με δύο αλλαγές σε σχέση με την Τούμπα. Ο Μαζικού αντικατέστησε τον Πίρσμαν στο αριστερό άκρο της άμυνας και ο Μάνου Γκαρθία επέστρεψε στην ενδεκάδα αντί του Ιτούρμπε, παίρνοντας θέση στον άξονα της μεσαίας γραμμής.

Ο Άρης συνάντησε αντίσταση από τις σφιχτές γραμμές του Αστέρα, αλλά είχε υπομονή, γύρισε την μπάλα, έψαξε τους διαδρόμους και τελικά άνοιξε το σκορ με το πρώτο φετινό γκολ του Μάνου Γκαρθία.

Ήταν το 19ο λεπτό, το λεπτό που το Βικελίδης σκύβει το κεφάλι στη  μνήμη του 19χρονου Άλκη Καμπανού, όταν ο Μάνου Γκαρθία με το 19 στην πλάτη έπιασε ένα διαγώνιο σουτ από την άκρη της περιοχής μετά από κόρνερ κι έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Παπαδόπουλου για το 1-0.

Ο Μάνου Γκαρθία πετυχαίνει το παρθενικό του γκολ με τον Άρη κόντρα στον Αστέρα

Ασίστ Νταρίντα και 2-0 με Φαμπιάνο

Μετά το 1-0, ο Άρης έχασε μία ακόμη καλή ευκαιρία με τον Νταρίντα και τελικά βρήκε δίχτυα για δεύτερη φορά στο 32′ με συνδυαστικό ποδόσφαιρο μέσα στην περιοχή. Ο Γκρέι έκανε το σουτ, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Νταρίντα, που αν και θα μπορούσε να σκοράρει πάσαρε στον Φαμπιάνο, ο οποίος εύκολα έκανε το 2-0.

Ο Φαμπιάνο σκοράρει μετά από ασιστ του Νταρίντα

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας αποφάσισε να ρισκάρει και να βγει μπροστά με στόχο ένα γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Άρη, που παράλληλα βρήκε χώρους να παίξει στην κόντρα επίθεση.

Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο σε μία από αυτές τις αντεπιθέσεις ο Μαντσίνι έβγαλε μόνο τον Καμάτσο απέναντι στον Παπαδόπουλο κι αυτός έβαλε τον επίλογο πετυχαίνοντας το 3-0.

Υποδοχή με χειροκρότημα στον Μάντζιο

Ο κόσμος του Άρη υποδέχθηκε με θερμό χειροκρότημα τον Άκη Μάντζιο στην επιστροφή του στο Κλεάνθης Βικελίδης, αυτή τη φορά ως αντίπαλος, μετά από μια εξαιρετική θητεία στον πάγκο του Άρη. Ο τεχνικός του Αστέρα Τρίπολης ανταπέδωσε το χειροκρότημα και πήρε θέση στον πάγκο της ομάδας του.