ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-0: Ο Πινέδα έβαλε... φωτιά στο πρωτάθλημα!

EUROKINISSI

Σε ένα εκρηκτικό ντέρμπι με ένταση, διακοπές, κροτίδες, δοκάρι του Ιωαννίδη και χαμένο πέναλτι του Λιβάι, η ΑΕΚ πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό με τον Ορμπελίν Πινέδα να βγάζει την υπογραφή του σε ένα τρίποντο-χρυσάφι!

Σε ένα “καυτό” ντέρμπι τακτικής, αλλά με μπόλικες φάσεις στις καθυστερήσεις, η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια! Η ομάδα του Αλμέιδα νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό, του έσπασε το αήττητο και μείωσε τη διαφορά στους 4 βαθμούς από την κορυφή δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

Δύο ομάδες με την μεγαλύτερη κατοχή στο εφετινό πρωτάθλημα ήταν λογικό να παλέψουν γι’ αυτή στο ντέρμπι. Περιμέναμε την ορμή της ΑΕΚ και το γρήγορο ποδόσφαιρο, περιμέναμε το μυαλωμένο ποδοόσφαιρο του Παναθηναϊκού. Είδαμε μόνο το δεύτερο, αφού η ΑΕΚ μπήκε στο ντέρμπι νωθρά και συντηρητικά, ίσως γιατί προηγήθηκε το πάθημα με τον ΠΑΣ, ίσως γιατί απέναντι είχε τον Παναθηναϊκό που ήξερε πως δεν πρέπει να του αφήνεις κενό χώρο. Έμοιαζε τουλάχιστον δύο ταχύτητες κάτω από αυτό που την έχουμε συνηθίσει στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη, με Βέρμπιτς στην ενδεκάδα και τον Τσέριν στον πάγκο, μπήκε στην OPAP Arena με στόχο να κόψει το ρυθμό των γηπεδούχων και να βρει τους κενούς χώρους για να χτυπήσει. Εξ ου οι φωνές πολλές φορές του Γιοβάνοβιτς στον Μάγκνουσον από τον οποίο περίμενε την μακρινή μεταβίβαση, με το έτσι κι αλλιώς καλό του αριστερό.

Mε αυτά και με αυτά βλέπαμε παιχνίδι τακτικής από τους δύο προπονητές, παρά μπάλα βάσει των δυνατοτήτων των δύο ομάδων. Ηταν χαρακτηριστικά τα πολλά μαρκαρίσματα για να εξουδετερωθούν τα ατού ΑΕΚ και Παναθηναϊκού, με τον Λιβάι Γκαρσία εγκλωβισμένο και τον Αραούχο να κυνηγάει τον Ρούμπεν Πέρεθ στην πρώτη μετάβαση των “πράσινων” από την άμυνα προς την επίθεση. Εγκλωβισμένος, ή μάλλον εκτός αγώνα, ήταν ο Βέρμπιτς με τον Γιοβάνοβιτς να έχει πολλά παράπονα από εκείνον στο πρώτο ημίχρονο.

Εύλογα το 0-0 έγραψε την ιστορία του πρώτου μέρους σε ένα κακό από άποψη θεάματος παιχνίδι, κυρίως γιατί η ΑΕΚ δεν μπορούσε να ορίσει τη μοίρα του και τον ρυθμό του αφήνοντας τον Παναθηναϊκό να το ελέγχει χωρίς πρόβλημα. Επί της ουσίας η μοναδική αξιόλογη φάση σε όλο το πρώτο μέρος ήταν το σουτ του Αραούχο που κόντραρε στον Μάγκνουσον.

v-cpn0lyqtu2yp

Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη του ευκαιρία στο 54ο λεπτό και ήταν πιο ξεκάθαρη από αυτή της ΑΕΚ. Ο Βραζιλιάνος έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ, αλλά ο Αθανασιάδης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Μέχρι αυτή τη φάση, στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους η ΑΕΚ είχε την κατοχή, χωρίς όμως να απειλεί τους φιλοξενούμενους, με τον Γιοβάνοβιτς να απαντά σε αυτή τη μικρή πίεση με την είσοδο του Τσέριν αντί του Βέρμπιτς.

Με την πάροδο του χρόνου η πίεση της ΑΕΚ αυξήθηκε με τον Παναθηναϊκό να αδυνατεί να κρατάει την μπάλα και το πλήρωσε. Όχι γιατί δεν έκοψε την ορμή της ΑΕΚ, αλλά γιατί η ΑΕΚ δικαιώθηκε για την επιλογή της να παίξει γρήγορα, να πιάσει αδρανής την άμυνα του Παναθηναϊκού, μετά από επαναφορά με ελεύθερο του διαιτητή λόγω διακοπής εξαιτίας κροτίδας που έσκασε κοντά στον Μπρινιόλι.

v-cpn1sx486m2h

Έτσι, στο 68ο λεπτό μία κεφαλιά πάσα του Αραούχο και ένα σουτ του Πινέδα από δύσκολη, πλάγια αριστερά θέση, έφερε την ΑΕΚ στη θέση του οδηγού στο ντέρμπι.

v-cpn1vv4mg93t

Πλέον ήταν στο χέρι των “κιτρινόμαυρων” να διαχειριστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα, την ώρα που ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς τον Ιωαννίδη δίπλα στον Σπόραρ για να βρει την απάντηση στο 1-0. Κινήσεις έκαναν φυσικά και οι δύο προπονητές σε μία παρτίδα σκάκι με στοιχεία θρίλερ όσο περνούσε ο χρόνος, πλησιάζοντας στο τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Ηταν ξεκάθαρο πλέον πως η ΑΕΚ επέλεξε παιχνίδι… κατοχής Παναθηναϊκού. Του έδωσε χώρο με στόχο να χτυπήσει στους κενούς χώρους μέσω αντεπιθέσεων για το δεύτερο γκολ και η αλήθεια είναι ότι το έκανε αρκετές φορές έστω κι αν δεν βρήκε την καθαρή ευκαιρία στην εστία του Μπρινιόλι.

Την καθαρή ευκαιρία τη βρήκε ο Παναθηναϊκός με τον Φώτη Ιωαννίδη, στη μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο ντέρμπι, στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων. Και αντί να γίνει το 1-1, ο Σένκεφελντ πήγε να “σκοτώσει” κάθε ελπίδα του Παναθηναϊκού με το πέναλτι στον Πάολο Φερνάντες. Ο Λιβάι Γκαρσία, από την πλευρά του, δεν “σκότωσε” τον Παναθηναϊκό αστοχώντας στο πέναλτι (το έπιασε ο Μπρινιόλι) και χάνοντας την ευκαιρία για το 2-0.

Το θρίλερ στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων, ειδικά από το δοκάρι του Ιωαννίδη μέχρι το χαμένο πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία, εκτόξευσε την αδρεναλίνη, αλλά δεν άλλαξε το αποτέλεσμα με την ΑΕΚ να παίρνει τη σπουδαία νίκη με το γκολ του Πινέδα, ο οποίος “έβαλε φωτιά” στο πρωτάθλημα!