ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ 2-1: Η Βραζιλία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Με γκολ – χρυσάφι του Μάλκομ στην παράταση, η Βραζιλία έκανε το… ριπίτ στο ολυμπιακό τουρνουά ποδοσφαίρου με νίκη 2-1 επί της Ισπανίας.

Η «Σελεσάο» χρειάστηκε να φτάσει μέχρι την παράταση, αλλά τελικά κατέκτησε και πάλι το χρυσό μετάλλιο (μετά το Ρίο το 2016) επικρατώντας με 2-1 των Ισπανών χάρη σε γκολ του Μάλκομ στο 109′.

Η Βραζιλία ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και παρ’ ότι δεν μπόρεσε να σκοράρει με το πέναλτι που έχασε ο Ριτσάρλισον στο 38ο λεπτό, πήρε το προβάδισμα με το γκολ του Ματέους Κούνια στο 45+2′. Η Ισπανία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 61ο λεπτό με τον Μίκελ Ογιαρθάμπαλ.

Οι «φούρια ρόχα» ήταν αρκετά δυνατοί έχασαν αρκετές ευκαιρίες στο φινάλε με κορυφαία το…κατά λάθος δοκάρι σε σέντρα του Όσκαρ Χιλ, όμως τελικά δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά με αποτέλεσμα το ματς να πάει στην παράταση.

Οι Βραζιλιάνοι ανέκτησαν τον έλεγχο του αγώνα στην παράταση και πίεσαν αρκετά τους Ισπανούς, που είχαν αμύνονταν με δέκα παίκτες μέσα στην μεγάλη περιοχή σε κάποιες φάσεις. Τελικά το γκολ ήρθε στο δεύτερο μέρος της παράτασης με τον Μάλκομ να εκμεταλλεύεται το λάθος του αμυντικού των Ισπανών και να κάνει το 2-1 με ωραίο τελείωμα στο 109′.

H «Σελεσάο» έχασε μία πολύ καλή ευκαιρία με σουτ του Μπρούνο Γκιμαράες στο 113′ για να τελειώσει το ματς. Οι Ισπανοί προσπάθησαν αλλά δεν κατόρθωσαν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία με αποτέλεσμα τελικά οι Βραζιλιάνοι να πάρουν τη νίκη με 2-1 και να κάνουν το ριπίτ μετά τους Ολυμπιακούς του Ρίο το 2016.

Οι ενδεκάδες του αγώνα:

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Σάντος, Άλβες, Νίνο, Κάρλος, Αράνα, Λουίζ, Γκιμαράες, Άντονι (112′ Μενίνο), Κούνια (91′ Μάλκολμ), Κλαουντίνιο (106′ Ρεϊνιέρ), Ριτσάρλισον (114′ Παουλίνιο)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Χιλ (91′ Βαγιέχο), Γκαρθία, Τόρες, Κουκουρέγια (91′ Μιράντα), Μερίνο (46′ Σολέρ), Θουμπιμέντι (112′ Μονκαγιόλα), Πέδρι, Ασένσιο (46′ Χιλ), Οϊαρθάμπαλ (104′ Μιρ), Όλμο